Westinghouse iGen5000cv - 3900/5000W Inverter Generator
The Westinghouse iGen5000cv is a quiet and compact inverter generator with a rated wattage of 3,900 W and a starting wattage of 5,000 W. (Read full specs)
Page Content
Description
The Westinghouse iGen5000cv Inverter Generator is a premium power solution to meet your portable power needs whether you're camping or on the go.
Zoom on the Westinghouse iGen5000cv
In short, the Westinghouse iGen5000cv is a quiet and compact portable inverter generator adequately designed for:
- RV travellers wishing to enhance their freedom and nomad lifestyle
- People occasionally participating in outdoor fairs, festivals or events
- Homeowners who want to be sure of their ability to power their fridges, cooking tools, heating and lighting equipment during power failures
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
In the following paragraphs, we shall explore the power characteristics, available outlets, portability, and any additional features of the device.
Power & Run Time
The Westinghouse iGen5000cv's core is the 224 cc OHV 4-stroke engine, which runs on gasoline. With an output of 120V, it provides a running wattage of 3,900W and a peak wattage of 5,000W. In addition, the parallel capability (parallel cord (opens in a new tab) not included) empowers increasing of power output when linked to another similar or compatible unit, ensuring expanded energy capacity and reliability for various applications.
Featuring a noise rating of 52 dBA (just slightly more noisy than a quiet suburb), the inverter generator utilizes a simple traditional pull-start mechanism for ignition.
Thanks to its 3.4 gallons fuel tank, the iGen5000cv can run continuously for up to 18 hours on a full tank (with an average fuel consumption of approximately 0.19 GPH).
With a <3% Total Harmonic Distortion (THD), the iGen5000cv delivers a clean sine wave, essential for safeguarding your delicate electronics when plugged into its AC outlets.
Outlets
The control panel is equipped with the following 3 AC outlets:
Furthermore, it showcases 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (USB-A) designed for hassle-free charging of various electronic devices such as smartphones and tablets, ensuring uninterrupted usage.
The inclusion of a TT-30R receptacle (TT for 'Travel Trailer') makes this Westinghouse generator RV Ready, ideal for providing power to recreational vehicles.
Portability
The Westinghouse iGen5000cv is distinguished by its enclosed inverter generator design (L24.5 x W17.5 x H20 in), providing improved aesthetics and quieter performance compared to traditional, open frame units. This modern design aims to provide an ideal power solution to recreational users.
With a dry weight of 104.7 lbs, the iGen5000cv is manageable, ensuring it can accompany you wherever you need power. Furthermore, thanks to its set of 2 wheels and its telescopic handle, shifting the generator once it's placed is a breeze.
Features
Monitoring of the iGen5000cv's status and activity is made possible by a digital data center, which provides information on the remaining run time, voltage, power output, lifetime run hours and fuel level and is one of the features of its control panel.
In addition to this info, the light indicators show you if the generator is ready, its oil levels are insufficient and the generator is overloaded.
As far as security is concerned, the generator comes with an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, providing peace of mind during use.
It also includes a carbon monoxide sensor. This sensor is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
With the basic documentation and an owner's manual (opens in a new tab), letting you start the generator quickly, the Westinghouse iGen5000cv also comes with several accessories, including: funnel, tool kit and oil. An official running cover and a suitable storage cover are also available, as separate purchases.
The Westinghouse iGen5000cv versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Westinghouse iGen5000cv compare to inverter generators of similar power (between 3500 and 4500 W).
- At 104.7 lbs dry, the Westinghouse iGen5000cv is consistent with the standard weight profile for inverters ranging from 3500 to 4500 rated watts. Regarding dry weight, one of the champions in the same power range is the WEN 56432iX, with a dry weight of only 52.9 lbs.
- Delivering a rated noise output as low as 52 dBA, this inverter generator places itself as one of the most quiet among the units of similar type and power.
- The iGen5000cv provides a higher run time than similarly powerful inverters, reaching up to 18 hours at 25% load. If you consider autonomy on a single full tank as one of the deciding factors, one of the generators in the same power range that offers the highest run time is the Champion 200977, with up to 22 hours.
- While run time is vital, it hinges on the fuel capacity. To grasp the full picture, we must also factor in fuel efficiency. This inverter generator, with an estimated fuel consumption of just 0.19 GPH (gallon per hour) at 25% load, is one of the more fuel-efficient generators, for the previously mentioned wattage range. If fuel consumption is your top priority, we suggest to check out the Champion 201319, which has a fuel consumption of only 0.16 GPH and thus, is one of the most efficient devices in our database.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3500-4500W inverter generators, the Westinghouse iGen5000cv is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO sensor
- RV Ready
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (52 dBA)
- High run time
- Fuel efficient
- Decent weight (104.7 lbs)
The Westinghouse iGen5000cv doesn't have any notably low specs.
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 224 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 3,900 W |
| Starting watts | 5,000 W |
| Running amps | 32.5 amps |
| Peak amps | 41.7 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 18 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | Power output, fuel level, lifetime run hours, remaining run time and voltage |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 3.4 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 104.7 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 24.5 x 17.5 x 20 in |
| Noise (lower limit) | 52 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, and tool kit |
| Other model numbers | iGen4500cv |
| UPC | 850011336885 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Westinghouse
The US based Westinghouse Outdoor Power Equipment is a legacy subsidiary of the Westinghouse Electric Corporation, founded in 1886. While the company has been acquired and merged into the American CBS, the Westinghouse name remains as the brand name for many of their electrical solutions, which stretch across the scale from power plants to portable generators. Portable generators – the main product of the Outdoor Power Equipment branch of Westinghouse – used to be manufactured by Westpro Power Systems, which was bought in 2016 by Midwest Equipment. Lawn equipment, such as trimmers and blowers, is also sold under the Westinghouse brand name. All of their products are designed in the US. However, they are in many cases manufactured in China and Vietnam.
Warranty Information
The Westinghouse iGen5000cv is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Westinghouse generators, please consult Westinghouse's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-855-944-3571.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 3100 W | 4600 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 3110 W | 3700 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Drain cleaner | 250 | 250 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2130 W | 4830 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



