Westinghouse iGen5000 - 3900/5000W Inverter Generator With Remote Start
The Westinghouse iGen5000 is a quiet and compact inverter generator with a rated wattage of 3,900 W and a starting wattage of 5,000 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Westinghouse iGen5000
To sum up, the Westinghouse iGen5000 is a quiet and compact portable inverter generator tailored for:
- RV travellers looking for even more independence
- Occasional participants of outdoor events, competitions, concerts and festivals
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
The following sections will present you in detail its power characteristics, the different outlets it offers, its overall portability, and the extra features it benefits from.
Power & Run Time
Running on gasoline, the Westinghouse iGen5000 utilizes a 224 cc (7.3 hp) Westinghouse OHV 4-stroke engine to deliver 120V, offering a running wattage of 3,900W and a starting wattage of 5,000W. Furthermore, the parallel capability (parallel cord (opens in a new tab) not included) offers the advantage of increasing power output when connected to another similar or compatible unit, delivering expanded energy capacity and flexibility for various applications.
The inverter generator is rated for a noise of 52 dBA (just slightly more noisy than a refrigerator). Its starting mechanisms include a manual recoil starter system and a user-friendly and hassle-free electric starter (battery included). To increase convenience, the iGen5000 offers remote starting functionality, allowing for easy operation from a distance (key fob included).
The iGen5000's fuel tank holds 3.4 gallons, ensuring uninterrupted operation for up to 18 hours with a full tank (fuel consumption approximately 0.19 GPH).
Delicate electronics can be plugged in the AC outlets safely, as the iGen5000 generates a clean sine wave, reaching a <3% Total Harmonic Distortion (THD).
Outlets
The control panel features the following 3 AC outlets:
In addition, it provides 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (USB-A) with which charging of electronics like mobile phones and tablets is made convenient.
With its TT-30R receptacle (TT standing for 'Travel Trailer'), this Westinghouse generator is RV Ready, perfectly suited for powering recreational vehicles.
Portability
As the Westinghouse iGen5000 is an inverter generator, its encased design (L24.5 x W17.5 x H20 in) offers more aesthetics than a conventional, open frame product. The design follows the contemporary trends and is perfect for recreationally generating power.
As the iGen5000's weight is only 104.7 lbs, it can follow you and your power needs anywhere. Furthermore, with its set of 2 wheels (⌀5.5") and its telescopic handle, you can easily relocate the generator once it's set up.
Features
One of the many iGen5000's features is the digital data center, included in its control panel, which conveniently provides information on the lifetime run hours, power output, voltage, remaining run time and fuel level and thus, helps you monitor its activity and status.
In addition to this info, a light indicator serves to show you when the generator is overloaded.
Considering security aspects, the generator boasts an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, offering peace of mind throughout operation.
Along the basic documentation and an owner's manual (opens in a new tab), useful for starting the generator right away, the Westinghouse iGen5000's package also includes these accessories: tool kit, funnel, key fob, oil and battery charger. An official running cover and a suitable storage cover are also available, as separate purchases.
The Westinghouse iGen5000 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Westinghouse iGen5000 compare to inverter generators of similar power (between 3500 and 4500 W).
- Since the generator weighs in at a dry weight of 104.7 lbs, the Westinghouse iGen5000 belongs in the expected weight range for inverters which can produce between 3500 and 4500 rated watts. If weight is an important consideration for you, the WEN 56432iX stands out as one of the top contenders in this power category, with a dry weight of 52.9 pounds.
- Delivering a rated noise output as low as 52 dBA, this inverter generator places itself as one of the most quiet among the units of similar type and power.
- As the iGen5000 features an autonomy of up to 18 hours at 25% load, it has a higher run time than an average generator of its type and power range. For those prioritizing autonomy, the Champion 200977 could be considered, as it offers one of the longest run times among generators with similar power output, reaching up to 22 hours.
- While run time is vital, it hinges on the fuel capacity. To grasp the full picture, we must also factor in fuel efficiency. Among devices of similar power, this inverter generator has one of the better fuel efficiency, with consumption rates of around 0.19 GPH (gallon per hour) at 25% load. If fuel consumption is your top priority, we suggest to check out the Champion 201319, which has a fuel consumption of only 0.16 GPH and thus, is one of the most efficient devices in our database.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3500-4500W inverter generators, the Westinghouse iGen5000 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- Several accessories included
- RV Ready
- Remote start
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (52 dBA)
- High run time
- Fuel efficient
- Decent weight (104.7 lbs)
The Westinghouse iGen5000 doesn't have any notably low specs.
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 224 cc Westinghouse OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric, Remote |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 3,900 W |
| Starting watts | 5,000 W |
| Running amps | 32.5 amps |
| Peak amps | 41.7 amps |
| Run time @50% load | 15 h |
| Run time @25% load | 18 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | Power output, fuel level, lifetime run hours, remaining run time and voltage |
| Indicators | Overload |
| Fuel tank | Steel, 3.4 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 104.7 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 24.5 x 17.5 x 20 in |
| Noise (lower limit) | 52 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, key fob, battery charger, and battery |
| Other model numbers | iGen4500 |
| UPC | 855464003902 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Westinghouse
The US based Westinghouse Outdoor Power Equipment is a legacy subsidiary of the Westinghouse Electric Corporation, founded in 1886. While the company has been acquired and merged into the American CBS, the Westinghouse name remains as the brand name for many of their electrical solutions, which stretch across the scale from power plants to portable generators. Portable generators – the main product of the Outdoor Power Equipment branch of Westinghouse – used to be manufactured by Westpro Power Systems, which was bought in 2016 by Midwest Equipment. Lawn equipment, such as trimmers and blowers, is also sold under the Westinghouse brand name. All of their products are designed in the US. However, they are in many cases manufactured in China and Vietnam.
Warranty Information
The Westinghouse iGen5000 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Westinghouse generators, please consult Westinghouse's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-855-944-3571.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Electric fry pan | 1500 | 1500 |
| Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 3100 W | 3100 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 3110 W | 3700 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Drain cleaner | 250 | 250 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2130 W | 4830 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



