Westinghouse iGen2800c - 2200/2800W Inverter Generator
The Westinghouse iGen2800c is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 2,200 W and a starting wattage of 2,800 W. (Read full specs)
Page Content
Description
The Westinghouse iGen2800c Portable Inverter Generator produces up to 2,800 peak watts and 2,200 running watts, making it perfect for emergency home backup during a power outage or for recreational uses such as camping and tailgating.
Zoom on the Westinghouse iGen2800c
To sum up, the Westinghouse iGen2800c is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator tailored for:
- Camping and tailgating hobbyists looking for a portable power source
- Amateur DIY lovers
The subsequent sections will explore in detail its power characteristics, the diverse outlets it provides, its overall portability, and the supplementary features it offers.
Power & Run Time
Running on gasoline, the Westinghouse iGen2800c operates with a 98 cc Westinghouse OHV 4-stroke engine, delivering 120V, with a running wattage of 2,200W and a peak wattage of 2,800W. In addition, as it is parallel capable (Westinghouse WHPC Parallel Cord (opens in a new tab) not included), this power can be doubled when linked to another similar or compatible unit.
Operating with a noise level of 52 dBA (just slightly more noisy than a refrigerator), the inverter generator starts up via a standard recoil pull-rope starting mechanism.
With a fuel capacity of 1 gallon, the iGen2800c may run for up to 12 hours with a full tank (fuel consumption around 0.08 GPH).
Thanks to its low <3% Total Harmonic Distortion (THD), the iGen2800c produces a clean sine wave output, making it safe for your sensitive electronics when utilizing the AC outlets.
Outlets
The control panel features the upcoming 2 AC outlets:
Additionally, it features 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (USB-A) with which charging of electronics like mobile phones and tablets is made convenient.
Portability
With its enclosed inverter generator design (L19.8 x W11.7 x H17.9 in), the Westinghouse iGen2800c offers superior aesthetics and operates with minimized noise levels, distinguishing itself from standard, open frame generators. This modern design aims to provide an ideal power solution to recreational users.
Weighing just 47.4 lbs, the iGen2800c can be considered a lightweight portable generator. The product’s power can be enjoyed on-the-go, as it can be moved by a single person without trouble. Its handle (molded in the case) adds to the convenience, making it easy to carry.
Features
For easy status and activity monitoring of the iGen2800c, its control panel integrates a digital data center, offering insights into the frequency, power output, fuel level, voltage, remaining run time and lifetime run hours.
In addition to this info, the generator's light indicators provide visual feedback when the generator is ready, the generator is overloaded and the oil level is too low.
As far as security is concerned, the generator can be used with a peace of mind, as it features an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off.
It also includes a carbon monoxide sensor. This sensor is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
In addition to the traditional documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to help you get started promptly, the Westinghouse iGen2800c also includes several accessories: oil, tool kit and funnel.
Product Video
The Westinghouse iGen2800c versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Westinghouse iGen2800c compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- Since the generator weighs in at a dry weight of 47.4 lbs, the Westinghouse iGen2800c belongs in the expected weight range for inverters which can produce between 1500 and 2500 rated watts. If weight is a key factor for your needs, the Genmax GM2000i is noteworthy for being one of the top contenders in this power range, with a dry weight of 34.2 pounds.
- As its lowest possible noise is rated at 52 dBA, this inverter generator qualifies as one of the more quiet of the products of similar type and power. If you’d prefer a less noisy device, one of the most quiet devices, which share the same power range with this one, is the Honda EU2200i, whose lowest noise levels reach just 48 dBA.
- The iGen2800c provides a higher run time than similarly powerful inverters, reaching up to 12 hours at 25% load. Furthermore, considering the run times, one of the generators which have a roughly same power output, with the highest autonomy, is the DuroMax XP2300iH, as it provides up to 13 hours.
- Run times are important, yet thanks to their dependence on the fuel capacity, they should be judged along with the fuel consumption of the device. With an estimated gasoline consumption of 0.08 GPH (gallon per hour) at 25% load, this inverter generator is among the most fuel-efficient of the products in the above-mentioned wattage range.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W inverter generators, the Westinghouse iGen2800c is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- CO sensor
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (52 dBA)
- High run time
- Fuel efficient
- Decent weight (47.4 lbs)
The Westinghouse iGen2800c doesn't have any notably low specs.
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 98 cc Westinghouse OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 2,200 W |
| Starting watts | 2,800 W |
| Running amps | 18.3 amps |
| Peak amps | 23.3 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 12 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | Power output, fuel level, lifetime run hours, remaining run time, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 47.4 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 19.8 x 11.7 x 17.9 in |
| Noise (lower limit) | 52 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, and tool kit |
| UPC | 850011336878 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Westinghouse
The US based Westinghouse Outdoor Power Equipment is a legacy subsidiary of the Westinghouse Electric Corporation, founded in 1886. While the company has been acquired and merged into the American CBS, the Westinghouse name remains as the brand name for many of their electrical solutions, which stretch across the scale from power plants to portable generators. Portable generators – the main product of the Outdoor Power Equipment branch of Westinghouse – used to be manufactured by Westpro Power Systems, which was bought in 2016 by Midwest Equipment. Lawn equipment, such as trimmers and blowers, is also sold under the Westinghouse brand name. All of their products are designed in the US. However, they are in many cases manufactured in China and Vietnam.
Warranty Information
The Westinghouse iGen2800c is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Westinghouse generators, please consult Westinghouse's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-855-944-3571.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 1747 W | 2747 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Blender | 400 | 850 | |
| Game console | 150 | 150 | |
| Total | 1740 W | 2330 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Total | 1650 W | 2750 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



