Westinghouse iGen2200c - 1800/2200W Inverter Generator
The Westinghouse iGen2200c is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,800 W and a starting wattage of 2,200 W. (Read full specs)
This unit might be hard to find. For your convenience, we gathered the following alternatives with similar specs:
Page Content
Description
Zoom on the Westinghouse iGen2200c
The Westinghouse iGen2200c is the newer version of the popular iGen2200. It's a quiet, compact and lightweight portable inverter generator especially useful for:
- Camping and tailgating hobbyists looking for a portable power source
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
In the following paragraphs, we shall explore the power characteristics, available outlets, portability, and any additional features of the device.
Power & Run Time
Featuring a 80 cc Westinghouse OHV 4-stroke engine, the Westinghouse iGen2200c operates using gasoline, providing 120V, with a running wattage of 1,800W and a starting wattage of 2,200W. Moreover, the parallel capability (Westinghouse WHPC Parallel Cord (opens in a new tab) not included) enables power output to double when paired with another similar or compatible unit, providing increased energy capacity and versatility for a wide range of needs.
Rated for 52 dBA (just slightly more noisy than a conversation at home), the inverter generator's starting mechanism relies on a simple traditional pull-start mechanism.
With a fuel capacity of 1.14 gallon, the iGen2200c may run for up to 12 hours with a full tank (fuel consumption around 0.09 GPH).
The <3% Total Harmonic Distortion (THD) of the iGen2200c ensures a clean sine wave output, providing a secure power source for your sensitive electronics through its AC outlets.
Outlets
The control panel includes the following 2 AC outlets:
Moreover, it presents 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (USB-A) ensuring convenient charging of devices like mobile phones and tablets, for connectivity on the go.
Portability
The Westinghouse iGen2200c is an inverter generator and features an encased design with the following dimensions: L19.8 x W11.4 x H17.9 in. This design enhances aesthetics and helps minimize noise levels, distinguishing it from conventional, open frame products. This type of design is the most modern and convenient way to recreationally generate power.
At a mere 47.4 lbs, the iGen2200c is a standout option for those in need of a lightweight and portable power solution. It's easy for one person to move around, ensuring power availability on the move. Further convenience is provided by its handle (molded in the case), as it allows you to carry it with great ease.
Features
The device's light indicators will illuminate to indicate if the generator is overloaded, its oil levels are insufficient and the generator is ready.
Considering security aspects, the generator boasts an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), offering peace of mind throughout operation.
It also includes a carbon monoxide sensor. This sensor is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
Along the basic documentation and an owner's manual (opens in a new tab), useful for starting the generator right away, the Westinghouse iGen2200c's package also includes these accessories: oil, tool kit and funnel.
Product Videos
The Westinghouse iGen2200c versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Westinghouse iGen2200c compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- Having a dry weight of 47.4 lbs, the Westinghouse iGen2200c belongs in the expected weight range for inverter generators which produce 1500 to 2500 rated watts. If weight is your top priority, one of the champions in this power category is the Genmax GM2000i, weighing just 34.2 pounds.
- At just 52 dBA rated noise level, this inverter generator is positioned as one of the quieter choices among devices delivering similar type and power. If you wish to prioritize minimal noise, the Honda EU2200i stands out as one of the quietest options among generators of similar power, with a rating of 48 dBA.
- In terms of run time, the iGen2200c surpasses similarly powerful inverters, boasting one of the higher run times at up to 12 hours. Concerning the run times, one of the several devices with a comparable output, offering the highest autonomy, is the DuroMax XP2300iH, which is able to run for up to 13 hours.
- Run times are important, yet thanks to their dependence on the fuel capacity, they should be judged along with the fuel consumption of the device. Among devices of similar power, this inverter generator has one of the better fuel efficiency, with consumption rates of around 0.09 GPH (gallon per hour) at 25% load. If not satisfied with the afore-mentioned fuel consumption, you may wish to check out the Westinghouse iGen2800c. With a fuel consumption of as little as 0.08 GPH, it is one of the most efficient generators currently on the market.
The bottom line
- CO sensor
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (52 dBA)
- High run time
- Fuel efficient
- Decent weight (47.4 lbs)
- No data center
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 80 cc Westinghouse OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 1,800 W |
| Starting watts | 2,200 W |
| Running amps | 15 amps |
| Peak amps | 18.3 amps |
| Run time @50% load | 10 h |
| Run time @25% load | 12 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1.14 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 47.4 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 19.8 x 11.4 x 17.9 in |
| Noise (lower limit) | 52 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, and tool kit |
| UPC | 850011336861 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Westinghouse
The US based Westinghouse Outdoor Power Equipment is a legacy subsidiary of the Westinghouse Electric Corporation, founded in 1886. While the company has been acquired and merged into the American CBS, the Westinghouse name remains as the brand name for many of their electrical solutions, which stretch across the scale from power plants to portable generators. Portable generators – the main product of the Outdoor Power Equipment branch of Westinghouse – used to be manufactured by Westpro Power Systems, which was bought in 2016 by Midwest Equipment. Lawn equipment, such as trimmers and blowers, is also sold under the Westinghouse brand name. All of their products are designed in the US. However, they are in many cases manufactured in China and Vietnam.
Warranty Information
The Westinghouse iGen2200c is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Westinghouse generators, please consult Westinghouse's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-855-944-3571.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Washing machine | 900 | 1650 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 1192 W | 2192 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1435 W | 2025 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1340 W | 1340 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



