WEN TF1450X - 11500/14500W Tri Fuel Generator With Electric Start
The WEN TF1450X is a powerful open frame tri-fuel generator with a rated wattage of 11,500 W and a starting wattage of 14,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the WEN TF1450X
In a few words, the WEN TF1450X is a powerful portable generator perfectly suited for:
- Professionals who want to be able to deliver results, even during a power failure
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
The subsequent sections will explore in detail its power characteristics, the diverse outlets it provides, its overall portability, and the supplementary features it offers.
Power & Run Time
The WEN TF1450X delivers 120/240V and boasts with a tri-fuel technology enabling it to utilize gasoline, propane, or natural gas. When powered by gasoline, it achieves a running wattage of 11,500W and a peak wattage of 14,500W. Upon using propane, it gains 10,300 rated watts and 12,500 peak watts. Its operation with natural gas provides 8,750W of rated wattage and 10,500W of starting wattage.
Its starting mechanisms include a conventional pull-start mechanism and a convenient and efficient electric starter (battery included).
The TF1450X, with a fuel capacity of 8.2 gallons, reaches a run time of around 12 hours at 50% load utilizing gasoline (fuel consumption around 0.68 GPH). Alternatively, it can reach a run time of around 6 hours (on a 20 lbs tank - propane consumption around 0.78 GPH) with propane.
Outlets
The control panel is equipped with the following 6 AC outlets:
Additionally, it features 1 DC outlet: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle with which you may charge your batteries with ease.
Due to the featured twist-lock L14-30R receptacle, the TF1450X is transfer switch ready: you may connect it to a breaker box to power your household during a power outage.
Portability
At L28.8 x W28.3 x H25.8 in, the traditional open frame structure of the WEN TF1450X ensures stability while facilitating convenient maintenance access to components and promoting air cooling. The generator is designed for outdoor use and demanding environments.
Since the generator weighs 224.9 lbs, it could be potentially be difficult to manually lift it and transport it, even though it is technically considered to 'be portable' (in the sense that it is movable). However, its challenging mobility is solved by its wheel kit and its folding handle, which will ease its displacement, once it is on the floor.
Features
The control panel of the TF1450X includes a convenient meter showing you voltage, frequency and lifetime hours, helpful for the monitoring of its status and activity.
In addition to this info, a light indicator allows you to instantly see if the oil level is too low.
The fuel level of the generator can be determined quickly, easily, and conveniently with the help of its built-in fuel gauge.
As far as security is concerned, the generator comes with an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), providing peace of mind during use.
The unit also benefits from WEN's CO Watchdog carbon monoxide detection. This system measures the accumulation of poisonous CO gas while the generator is running. If the level of CO gas gets too high, the CO Watchdog system will automatically shut down the generator.
Alongside the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) for quick setup, the WEN TF1450X is bundled with additional accessories: oil, propane hose, tool kit and funnel. An official storage cover is also available, as a separate purchase.
Product Videos
The WEN TF1450X versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the WEN TF1450X compare to multi-fuel generators of similar power (between 10000 and 14000 W).
- As for its weight, the WEN TF1450X weighs only 224.9 pounds, making it one of the lighter multi-fuel generators in the 10000-14000 rated wattage category. if you wish to prioritize weight, the Genmax GM12000XiT is one of the top contenders in its power category, weighing only 194 pounds.
- At 50% load, the TF1450X achieves one of the longest run times compared to multi-fuel devices of similar power, sustaining operations for around 12 hours.
- While run time is vital, it hinges on the fuel capacity. To grasp the full picture, we must also factor in fuel efficiency. Among devices of similar power, this generator has one of the best fuel efficiency, with consumption rates of around 0.68 GPH (gallon per hour) at 50% load.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 10000-14000W multi-fuel generators, the WEN TF1450X is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- Tri-fuel
- CO Watchdog
- Several accessories included
- Electric start
- Lightweight for its kind (224.9 lbs)
- High run time
- Fuel efficient
- Natural gas hose not included
- No remote start
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Tri-Fuel (gasoline/propane/natural gas) |
| Engine | 500 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120/240V 60 Hz, DC: 12V |
| Gasoline | LPG | NG | |
|---|---|---|---|
| Running watts | 11,500 W | 10,300 W | 8,750 W |
| Starting watts | 14,500 W | 12,500 W | 10,500 W |
| Running amps (@120/240V) | 95.8/47.9 amps | 85.8/42.9 amps | 72.9/36.5 amps |
| Peak amps (@120/240V) | 120.8/60.4 amps | 104.2/52.1 amps | 87.5/43.8 amps |
| Run time @50% load | 12 h | 6 h | N/A |
| Run time @25% load | Unknown | Unknown | N/A |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | No |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) |
| Data center | VFT |
| Indicators | Low oil |
| Fuel tank | 8.2 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 224.9 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 28.8 x 28.3 x 25.8 in |
| Noise (lower limit) | Unknown |
| THD | Unknown |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, propane hose, battery, and wheel kit |
| Country of origin | Vietnam |
| UPC | 044459145004 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About WEN
WEN Products, founded by Nick Anton in 1951, is an American power tool manufacturer and distributor, which claims to have a part in the development of modern chainsaw, soldering devices and wet sharpeners, through its research in random orbital technology. The Illinois based company expanded its distribution network to include various power tools, such as presses, drills and of course, power generators. As a distributor, WEN’s portfolio largely consists of branded products of different manufacturers, imported from Asia.
Warranty Information
The WEN TF1450X is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of WEN generators, please consult WEN's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-847-429-9263.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Electric fry pan | 1500 | 1500 |
| AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 | |
| Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 | |
| Dish washer | 1500 | 3000 | |
| Sump pump (1/2 hp) | 1050 | 2150 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 9197 W | 10697 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Electric grill | 1650 | 1650 | |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 | |
| Radiant heater | 1300 | 1300 | |
| Satelite receiver | 250 | 250 | |
| Total | 9190 W | 9780 W | |
| For work | Electric welder | 9000 | 9000 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 9080 W | 9080 W |
How can the generator deliver the wattage when it only has a 39 amp fuse? 240 watts X 39 amps = 9360 watts. (Asked February 07, 2026)
The main breaker is sized at 48 amp.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


