WEN 56480iX - 4000/4800W Inverter Generator With Electric Start
The WEN 56480iX is a compact inverter generator with a rated wattage of 4,000 W and a starting wattage of 4,800 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the WEN 56480iX
In short, the WEN 56480iX is a compact portable inverter generator adequately designed for:
- RV travellers wishing to enhance their freedom and nomad lifestyle
- Occasional participants of outdoor events, competitions, concerts and festivals
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
The subsequent sections will explore in detail its power characteristics, the diverse outlets it provides, its overall portability, and the supplementary features it offers.
Power & Run Time
Featuring a 224 cc OHV 4-stroke engine, the WEN 56480iX operates using gasoline, providing 120V, with a running wattage of 4,000W and a starting wattage of 4,800W. Moreover, the parallel capability (parallel kit not included) allows for increasing of power output when paired with another similar or compatible unit, providing increased energy capacity and reliability for diverse needs.
At a noise rating of 62 dBA (just slightly more noisy than an office), this inverter generator provides the choice between a conventional pull-start mechanism or an intuitive and practical electric starter (battery included) for starting.
Equipped with a 1.9 gallon fuel tank, the 56480iX ensures continuous operation for around 7 hours at 50% load with a full tank (fuel usage approximately 0.27 gallons per hour).
Thanks to its low <1.2% Total Harmonic Distortion (THD), the 56480iX produces a clean sine wave output, making it safe for your sensitive electronics when utilizing the AC outlets.
Outlets
The control panel includes the following 5 AC outlets:
Moreover, it presents 3 DC outlets: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle with which you may charge your batteries with ease and two 5V USB ports (USB-A) providing convenient charging capabilities for mobile phones, tablets, and other electronic devices.
Thanks to its TT-30R receptacle (TT stands for 'Travel Trailer'), this WEN generator is RV Ready, making it ideal for powering recreational vehicles.
Portability
The WEN 56480iX is an inverter generator and features an encased design with the following dimensions: L23.8 x W12.6 x H22.1 in. This design enhances aesthetics and helps minimize noise levels, distinguishing it from conventional, open frame products. The generator has a contemporary design, convenient for recreationally generating power.
At 77 lbs, the 56480iX is easily managed, ensuring it can be brought along wherever you need power. Moreover, its set of 2 wheels and its telescopic handle will allow you to easily shift it once it's on the ground.
Features
Embedded in the control panel of the 56480iX, a digital data center serves as a vital feature, offering comprehensive information on the lifetime run hours, power output, frequency, voltage and fuel level to aid in monitoring activity and status.
In addition to this info, when the generator is overloaded, the generator is ready and its oil levels are insufficient, you will be informed by the featured light indicators.
The fuel shutoff feature turns off the flow of fuel, allowing for the 56480iX to use up the remaining fuel from the carburetor before automatically shutting down. This helps fight the build-up and blockages caused by stagnant fuel inside the carburetor, minimizing maintenance while prolonging the unit’s lifespan.
From a security standpoint, the generator is furnished with an overload protection (circuit breaker), an automatic low oil shut-off and a low fuel automatic shutdown, ensuring peace of mind during operation.
The unit also benefits from WEN's CO Watchdog carbon monoxide detection. This system measures the accumulation of poisonous CO gas while the generator is running. If the level of CO gas gets too high, the CO Watchdog system will automatically shut down the generator.
Accessory-wise, along with the previously mentioned features, the WEN 56480iX is packaged with the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab), helping you start the device right away.
Product Video
The WEN 56480iX versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the WEN 56480iX compare to inverter generators of similar power (between 3500 and 4500 W).
- Concerning weight, the WEN 56480iX weighs only just 77 pounds, distinguishing itself as one of the lighter inverter generators amidst the 3500 to 4500 rated wattage range. If weight is your top priority, one of the champions in this power category is the WEN 56432iX, weighing just 52.9 pounds.
- Since the inverter generator's noise is rated at 62 dBA, it has the roughly average expected noise for a device of similar type and power. If you value reduced noise levels, the Westinghouse iGen5000DF could be worth considering. It's one of the quietest generators in its power range, rated at 52 dBA.
- As far as autonomy is concerned, providing around 7 hours of runtime with a full tank at a 50% load, the 56480iX falls into the low end in comparison with other inverters of a comparable power output. If you wish to prioritize autonomy, the Firman W03663OF shines as one of the top contenders, offering one of the highest run times among generators with similar power output, totaling around 18 hours.
- Even though run times are undoubtedly important, they are dependent on the fuel capacity to a large extent. For a more wholesome picture, we must take into consideration the fuel consumption of the generator. Among generators of similar power, this inverter generator stands out with a better fuel efficiency than most, with consumption rates around 0.27 GPH (gallon per hour) at 50% load. If you're placing a high priority on fuel consumption, the Westinghouse iGen5000DF, with a low fuel consumption rate of 0.23 GPH, could be an option to consider.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3500-4500W inverter generators, the WEN 56480iX is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Watchdog
- RV Ready
- Electric start
- Parallel capable
- Inverter
- Lightweight for its kind (77 lbs)
- Fuel efficient
- Acceptable noise (62 dBA)
- No remote start
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 224 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 4,000 W |
| Starting watts | 4,800 W |
| Running amps | 33.3 amps |
| Peak amps | 40 amps |
| Run time @50% load | 7 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | Power output, fuel level, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1.9 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.8 x 12.6 x 22.1 in |
| Noise (lower limit) | 62 dBA |
| THD | < 1.2% |
| Compliance | EPA |
| Security | Low oil, overload and low fuel protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Battery |
| Country of origin | China |
| UPC | 044459564805 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About WEN
WEN Products, founded by Nick Anton in 1951, is an American power tool manufacturer and distributor, which claims to have a part in the development of modern chainsaw, soldering devices and wet sharpeners, through its research in random orbital technology. The Illinois based company expanded its distribution network to include various power tools, such as presses, drills and of course, power generators. As a distributor, WEN’s portfolio largely consists of branded products of different manufacturers, imported from Asia.
Warranty Information
The WEN 56480iX is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of WEN generators, please consult WEN's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-847-429-9263.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Total | 3192 W | 4692 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Total | 3190 W | 3780 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Drain cleaner | 250 | 250 | |
| Total | 2050 W | 4750 W |
What is the oil reservoir capacity of this unit so I don’t over fill? (Asked February 01, 2024)
Engine oil capacity is 20.3 fl. oz.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


