WEN 56477i - 4000/4800W Inverter Generator
The WEN 56477i is a compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 4,000 W and a starting wattage of 4,800 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the WEN 56477i
In summary, the WEN 56477i is a compact and lightweight portable inverter generator especially useful for:
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
- People occasionally participating in outdoor fairs, festivals or events
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
In the sections ahead, the power characteristics, availability of various outlets, the portability, and any additional features of the device shall be discussed.
Power & Run Time
WEN 56477i is equipped with a 224 cc OHV 4-stroke engine, running on gasoline and providing 120V, boasting a running wattage of 4,000W alongside a starting wattage of 4,800W. Moreover, the parallel capability (parallel kit not included) allows for increasing of power output when paired with another similar or compatible unit, providing increased energy capacity and reliability for diverse needs.
Operating with a noise level of 62 dBA (just slightly more noisy than background music), the inverter generator starts up via a conventional pull-start mechanism.
With a fuel capacity of 1.9 gallon, the 56477i can run for around 7 hours at 50% load when the tank is full (fuel consumption is approximately 0.27 gallons per hour).
Delicate electronics can be plugged in the AC outlets safely, as the 56477i generates a clean sine wave, reaching a <1.2% Total Harmonic Distortion (THD).
Outlets
The control panel includes the following 5 AC outlets:
Furthermore, it has 3 DC outlets: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle providing easy battery charging capabilities and two 5V USB ports (USB-A) providing convenient charging capabilities for mobile phones, tablets, and other electronic devices.
Equipped with a TT-30R receptacle (TT representing 'Travel Trailer'), this WEN generator is RV Ready, ensuring compatibility with recreational vehicles.
Portability
The WEN 56477i is an inverter generator and features an encased design with the following dimensions: L23.8 x W12.6 x H22.1 in. This design enhances aesthetics and helps minimize noise levels, distinguishing it from conventional, open frame products. This modern design aims to provide an ideal power solution to recreational users.
With a dry weight of 72.7 lbs, the 56477i is manageable, ensuring it can accompany you wherever you need power. Additionally, its set of 2 wheels and its telescopic handle will allow for simple relovation of the generator once it's on the ground.
Features
Featuring a digital data center on its control panel, the 56477i offers you convenient access to essential information about the power output, frequency, voltage, fuel level and lifetime run hours, facilitating effective monitoring of its activity and status.
In addition to this info, some light indicators allow you to instantly see if the generator is ready, the oil level is too low and the generator is overloaded.
The fuel shutoff feature turns off the flow of fuel, allowing for the 56477i to use up the remaining fuel from the carburetor before automatically shutting down. This helps fight the build-up and blockages caused by stagnant fuel inside the carburetor, minimizing maintenance while prolonging the unit’s lifespan.
In terms of security, the generator features an automatic low oil shut-off, a low fuel automatic shutdown and an overload protection (circuit breaker), ensuring peace of mind during its use.
Beyond the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to assist with setup, the WEN 56477i ships with supplementary accessories: tool kit, oil and funnel.
Product Video
The WEN 56477i versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the WEN 56477i compare to inverter generators of similar power (between 3500 and 4500 W).
- Regarding its weight, the WEN 56477i only weighs in at 72.7 pounds, which means it's one of the lighter inverter generators in the 3500-4500 rated wattage range. In terms of weight, one of the champions in their power range is the WEN 56432iX, standing at just 52.9 lbs.
- This inverter generator has a somewhat average expected noise for its type and power range, rated at 62 dBA. If you'd like a less noisy alternative, the Westinghouse iGen5000DF is a strong contender. It boasts a noise rating of 52 dBA, placing it among the quietest generators in its power category.
- Regarding its autonomy, the 56477i can run for around 7 hours at a 50% load, aligning it with the lower performers in its type and power range. For those prioritizing autonomy, the Firman W03663OF could be considered, as it offers one of the longest run times among generators with similar power output, reaching around 18 hours.
- Run time is a key metric, but it's dependent on the generator's fuel tank capacity. Therefore, discussing fuel efficiency is necessary for a complete understanding. At an estimated fuel consumption of 0.27 GPH (gallon per hour) at 50% load, this inverter generator is a rather fuel-efficient one within its wattage category. If not satisfied with the afore-mentioned fuel consumption, you may wish to check out the Westinghouse iGen5000DF. With a fuel consumption of as little as 0.23 GPH, it is one of the most efficient generators currently on the market.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3500-4500W inverter generators, the WEN 56477i is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- RV Ready
- Parallel capable
- Inverter
- Lightweight (72.7 lbs)
- Fuel efficient
- Acceptable noise (62 dBA)
- No electric start
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 224 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 4,000 W |
| Starting watts | 4,800 W |
| Running amps | 33.3 amps |
| Peak amps | 40 amps |
| Run time @50% load | 7 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | Power output, fuel level, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1.9 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 72.7 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.8 x 12.6 x 22.1 in |
| Noise (lower limit) | 62 dBA |
| THD | < 1.2% |
| Compliance | EPA |
| Security | Low oil, overload and low fuel protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, and tool kit |
| Country of origin | China |
| UPC | 044459564775 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About WEN
WEN Products, founded by Nick Anton in 1951, is an American power tool manufacturer and distributor, which claims to have a part in the development of modern chainsaw, soldering devices and wet sharpeners, through its research in random orbital technology. The Illinois based company expanded its distribution network to include various power tools, such as presses, drills and of course, power generators. As a distributor, WEN’s portfolio largely consists of branded products of different manufacturers, imported from Asia.
Warranty Information
The WEN 56477i is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of WEN generators, please consult WEN's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-847-429-9263.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Total | 3192 W | 4192 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Total | 3190 W | 3780 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Total | 2050 W | 4750 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


