WEN 56450iX - 3500/4500W Inverter Generator
The WEN 56450iX is a quiet and compact inverter generator with a rated wattage of 3,500 W and a starting wattage of 4,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the WEN 56450iX
In a few words, the WEN 56450iX is a quiet and compact portable inverter generator perfectly suited for:
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
- People occasionally participating in sporting competitions, open-air performances and outdoor festivals
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
The following sections will present you in detail its power characteristics, the different outlets it offers, its overall portability, and the extra features it benefits from.
Power & Run Time
Featuring a 212 cc OHV 4-stroke engine, the WEN 56450iX operates using gasoline, providing 120V, with a running wattage of 3,500W and a starting wattage of 4,500W. Moreover, the parallel capability (parallel kit (opens in a new tab) not included) enables power output to increase when paired with another similar or compatible unit, providing increased energy capacity and versatility for a wide range of needs.
At a noise rating of 58 dBA (less noisy than a quiet suburb), the inverter generator is started via a conventional pull-start mechanism.
Thanks to a fuel capacity of 2.2 gallons, the 56450iX can operate for around 8.5 hours at 50% load with a full tank (fuel consumption around 0.26 GPH).
The 56450iX generates a clean sine wave: providing <1.2% Total Harmonic Distortion (THD), delicate electronics can be plugged in its AC outlets safely.
Outlets
The control panel features the following 3 AC outlets:
Additionally, it features 3 DC outlets: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle with which you may charge your batteries with ease and two 5V USB ports (USB-A) with which you may charge electronics, for example mobile phones or tablets, conveniently.
Thanks to its TT-30R receptacle (TT meaning 'Travel Trailer'), this WEN generator is RV Ready, ready to power your recreational vehicle with ease.
Portability
The WEN 56450iX is distinguished by its enclosed inverter generator design (L23.2 x W18 x H20.1 in), providing improved aesthetics and quieter performance compared to traditional, open frame units. The featured design follows the latest trends and is ideal for easy and recreational use.
With a dry weight of 99.2 lbs, the 56450iX is convenient, ensuring it can be taken wherever power is needed. Moreover, once it’s on the ground, its set of 2 wheels and its folding handle will allow you to shift it without effort.
Features
To help you monitor the 56450iX's status and activity, its control panel is equipped with a digital data center, giving you information on the voltage, fuel level, lifetime run hours, frequency and power output.
In addition to this info, the generator's light indicators provide visual feedback when its oil levels are insufficient, the generator is overloaded and the generator is ready.
The fuel shutoff feature turns off the flow of fuel, allowing for the 56450iX to use up the remaining fuel from the carburetor before automatically shutting down. This helps fight the build-up and blockages caused by stagnant fuel inside the carburetor, minimizing maintenance while prolonging the unit’s lifespan.
As for its security measures, the device features an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, letting you use it with a peace of mind.
The unit also benefits from WEN's CO Watchdog carbon monoxide detection. This system measures the accumulation of poisonous CO gas while the generator is running. If the level of CO gas gets too high, the CO Watchdog system will automatically shut down the generator.
Alongside the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) for quick setup, the WEN 56450iX is bundled with additional accessories: tool kit and funnel. An official storage cover is also available, as a separate purchase.
The WEN 56450iX versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the WEN 56450iX compare to inverter generators of similar power (between 3000 and 4000 W).
- With a dry weight of 99.2 lbs, the WEN 56450iX sits comfortably within the expected weight range for inverters generating 3000 to 4000 rated watts. If weight is a key factor for your needs, the Pulsar PGD40iSCO is noteworthy for being one of the top contenders in this power range, with a dry weight of 46 pounds.
- With a lowest noise rating of 58 dBA, the inverter generator is one of the more quiet of the generators of similar type and power. If you value reduced noise levels, the Westinghouse iGen5000DF could be worth considering. It's one of the quietest generators in its power range, rated at 52 dBA.
- With a runtime of around 8.5 hours under a 50% load on a full tank, the 56450iX falls within the average autonomy range among the inverter generators of a similar power. If you consider autonomy on a single full tank as one of the deciding factors, one of the generators in the same power range that offers the highest run time is the Firman W03663OF, with around 18 hours.
- While run time is vital, it hinges on the fuel capacity. To grasp the full picture, we must also factor in fuel efficiency. This inverter generator has a better fuel efficiency than other units in the aforementioned output range, consuming approximately 0.26 GPH (gallon per hour) at 50% load. If you are concerned with gasoline efficiency, having a fuel consumption of just 0.22 GPH, the Pulsar PGD40iSCO is a device you could look out for.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3000-4000W inverter generators, the WEN 56450iX is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Watchdog
- RV Ready
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (58 dBA)
- Fuel efficient
- Decent weight (99.2 lbs)
- Decent run time
- No electric start
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 212 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 3,500 W |
| Starting watts | 4,500 W |
| Running amps | 29.2 amps |
| Peak amps | 37.5 amps |
| Run time @50% load | 8.5 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | No |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | Power output, fuel level, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 2.2 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 99.2 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.2 x 18 x 20.1 in |
| Noise (lower limit) | 58 dBA |
| THD | < 1.2% |
| Compliance | EPA |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Funnel and tool kit |
| UPC | 044459564508 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About WEN
WEN Products, founded by Nick Anton in 1951, is an American power tool manufacturer and distributor, which claims to have a part in the development of modern chainsaw, soldering devices and wet sharpeners, through its research in random orbital technology. The Illinois based company expanded its distribution network to include various power tools, such as presses, drills and of course, power generators. As a distributor, WEN’s portfolio largely consists of branded products of different manufacturers, imported from Asia.
Warranty Information
The WEN 56450iX is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of WEN generators, please consult WEN's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-847-429-9263.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 2787 W | 4287 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 2790 W | 3380 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Demolition hammer | 1260 | 1260 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2740 W | 3840 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


