WEN 56432iX - 3600/4500W Inverter Generator
The WEN 56432iX is a compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 3,600 W and a starting wattage of 4,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the WEN 56432iX
In summary, the WEN 56432iX is a compact and lightweight portable inverter generator especially useful for:
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
- People occasionally participating in outdoor fairs, festivals or events
- Homeowners who want to be sure of their ability to power their fridges, cooking tools, heating and lighting equipment during power failures
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
In the forthcoming sections, you'll delve into its power characteristics, the various outlets it offers, its overall portability, and the additional features it boasts.
Power & Run Time
Featuring a 181 cc OHV 4-stroke engine, the WEN 56432iX operates using gasoline, providing 120V, with a running wattage of 3,600W and a starting wattage of 4,500W. Additionally, the parallel capability (parallel kit not included) facilitates increasing of power output when linked to another similar or compatible unit, offering enhanced energy capacity and reliability for diverse requirements.
With a noise rating of 62 dBA (just slightly more noisy than a normal conversation), the inverter generator's ignition is facilitated by a conventional pull-start mechanism.
The 56432iX's fuel tank holds 1.27 gallon, ensuring uninterrupted operation for around 5.6 hours at 50% load with a full tank (fuel consumption approximately 0.23 GPH).
As the 56432iX produces a clean sine wave, with a <1.2% Total Harmonic Distortion (THD), sensitive electronics may be plugged in the AC outlets safely.
Outlets
The control panel includes the following 3 AC outlets:
Moreover, it boasts 3 DC outlets: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle with which charging your batteries is made easy and two 5V USB ports (USB-A) enabling convenient charging of devices like mobile phones and tablets.
This WEN generator is RV Ready, thanks to its TT-30R receptacle (TT stands for 'Travel Trailer').
Portability
The WEN 56432iX is an inverter generator and features an encased design with the following dimensions: L19.3 x W12 x H18.3 in. This design enhances aesthetics and helps minimize noise levels, distinguishing it from conventional, open frame products. The design follows the contemporary trends and is perfect for recreationally generating power.
The 52.9 lbs of the 56432iX's dry weight enables you to use it anywhere you will ever need. Furthermore, moving the 56432iX from A to B is made easier thanks to its convenient handle (molded in the case), which greatly improves grip.
Features
For easy status and activity monitoring of the 56432iX, its control panel integrates a digital data center, offering insights into the power output, frequency, voltage and lifetime run hours.
In addition to this info, the generator's light indicators provide visual feedback when the oil level is too low, the generator is ready and the generator is overloaded.
Thanks to its built-in fuel gauge, the inverter generator allows you to quickly, conveniently, and easily check the gas level at a glance.
The fuel shutoff feature turns off the flow of fuel, allowing for the 56432iX to use up the remaining fuel from the carburetor before automatically shutting down. This helps fight the build-up and blockages caused by stagnant fuel inside the carburetor, minimizing maintenance while prolonging the unit’s lifespan.
Regarding security, the generator comes with a low fuel automatic shutdown, an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, providing peace of mind during operation.
The unit also benefits from WEN's CO Watchdog carbon monoxide detection. This system measures the accumulation of poisonous CO gas while the generator is running. If the level of CO gas gets too high, the CO Watchdog system will automatically shut down the generator.
While the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab), helpful for starting the device promptly, come with the WEN 56432iX, the following accessories are also included: funnel and tool kit.
Product Video
The WEN 56432iX versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the WEN 56432iX compare to inverter generators of similar power (between 3500 and 4500 W).
- As far as its dry weight is concerned, the WEN 56432iX weighs just 52.9 pounds and thus, it is one of the lightest 3500 to 4500 rated wattage inverter generators.
- As this inverter generator can emit noise as low as 62 dBA, it finds itself in the average expected noise for this kind of power. If you'd like a less noisy alternative, the Westinghouse iGen5000DF is a strong contender. It boasts a noise rating of 52 dBA, placing it among the quietest generators in its power category.
- As for its runtime, the 56432iX runs for around 5.6 hours at a 50% load, placing it towards the low end among comparable inverters. If runtime is a priority for you, the Firman W03663OF stands out as one of the generators with the longest run time in its power range, providing around 18 hours of continuous use.
- Even though run times are undoubtedly important, they are dependent on the fuel capacity to a large extent. For a more wholesome picture, we must take into consideration the fuel consumption of the generator. This inverter generator has one of the best fuel efficiency when compared to other units in the aforementioned output range, consuming approximately 0.23 GPH (gallon per hour) at 50% load.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3500-4500W inverter generators, the WEN 56432iX is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- CO Watchdog
- RV Ready
- Parallel capable
- Inverter
- Lightweight (52.9 lbs)
- Fuel efficient
- Acceptable noise (62 dBA)
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 181 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 3,600 W |
| Starting watts | 4,500 W |
| Running amps | 30 amps |
| Peak amps | 37.5 amps |
| Run time @50% load | 5.6 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | Power output, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1.27 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 52.9 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 19.3 x 12 x 18.3 in |
| Noise (lower limit) | 62 dBA |
| THD | < 1.2% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil, overload and low fuel protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Funnel and tool kit |
| Country of origin | Vietnam |
| UPC | 044459564331 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About WEN
WEN Products, founded by Nick Anton in 1951, is an American power tool manufacturer and distributor, which claims to have a part in the development of modern chainsaw, soldering devices and wet sharpeners, through its research in random orbital technology. The Illinois based company expanded its distribution network to include various power tools, such as presses, drills and of course, power generators. As a distributor, WEN’s portfolio largely consists of branded products of different manufacturers, imported from Asia.
Warranty Information
The WEN 56432iX is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of WEN generators, please consult WEN's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-847-429-9263.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 2867 W | 3867 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Electric grill | 1650 | 1650 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 2860 W | 3450 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Demolition hammer | 1260 | 1260 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2740 W | 3840 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


