WEN 56400iX - 3200/4000W Inverter Generator With Electric Start
The WEN 56400iX is a quiet and compact inverter generator with a rated wattage of 3,200 W and a starting wattage of 4,000 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the WEN 56400iX
In a nutshell, the WEN 56400iX is a quiet and compact portable inverter generator mostly geared towards:
- RV travellers wishing to enhance their freedom and nomad lifestyle
- Occasional participants of outdoor events, competitions, concerts and festivals
- Amateur DIY lovers
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Camping and tailgating hobbyists looking for a portable power source
In the sections ahead, the power characteristics, availability of various outlets, the portability, and any additional features of the device shall be discussed.
Power & Run Time
WEN 56400iX is equipped with a 212 cc OHV 4-stroke engine, running on gasoline and providing 120V, boasting a running wattage of 3,200W alongside a starting wattage of 4,000W. Furthermore, its parallel capability (GNA50i parallel kit (opens in a new tab) not included) allows for increasing of power output when connected to another similar or compatible unit, ensuring expanded energy capacity and reliability for various applications.
At a noise rating of 58 dBA (less noisy than a quiet suburb), this inverter generator can be started via a conventional pull-start mechanism, or a hassle-free and practical electric starter (battery included).
The 56400iX's fuel tank, boasting 2.2 gallons, allows it to operate for around 8.5 hours at 50% load with a full tank (with an estimated fuel consumption of 0.26 GPH).
As the 56400iX produces a clean sine wave, with a <1.2% Total Harmonic Distortion (THD), sensitive electronics may be plugged in the AC outlets safely.
Outlets
The control panel includes the following 3 AC outlets:
Moreover, it boasts 3 DC outlets: there's two 5V USB ports (USB-A) perfect for conveniently charging mobile phones, tablets, and other electronic devices and a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle allowing you to easily charge your batteries.
With its TT-30R receptacle (TT standing for 'Travel Trailer'), this WEN generator is RV Ready, perfectly suited for powering recreational vehicles.
Portability
As the WEN 56400iX is an inverter generator, its encased design (L23.2 x W18 x H20.1 in) offers more aesthetics than a conventional, open frame product. The generator has a contemporary design, convenient for recreationally generating power.
Weighing 99.2 lbs, the 56400iX is easily handled, ensuring it can go wherever your power needs are. Moreover, its set of 2 wheels and its folding handle make it easy to shift the generator once it's on the ground.
Features
With a digital data center integrated into its control panel, the 56400iX provides real-time insights into the frequency, lifetime run hours, power output, fuel level and voltage, enabling easy monitoring of its status and activity.
In addition to this info, the generator's light indicators provide visual feedback when the oil level is too low, the generator is ready and the generator is overloaded.
The fuel shutoff feature turns off the flow of fuel, allowing for the 56400iX to use up the remaining fuel from the carburetor before automatically shutting down. This helps fight the build-up and blockages caused by stagnant fuel inside the carburetor, minimizing maintenance while prolonging the unit’s lifespan.
Regarding security, the generator comes with an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), providing peace of mind during operation.
The unit also benefits from WEN's CO Watchdog carbon monoxide detection. This system measures the accumulation of poisonous CO gas while the generator is running. If the level of CO gas gets too high, the CO Watchdog system will automatically shut down the generator.
Besides the classic documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to get you promptly started, the WEN 56400iX also comes with some accessories: tool kit and funnel are included. An official storage cover is also available, as a separate purchase.
The WEN 56400iX versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the WEN 56400iX compare to inverter generators of similar power (between 2500 and 3500 W).
- With its weight of 99.2 lbs, the WEN 56400iX is one of the heavier inverter generators in the 2500-3500 rated wattage category. Weight-conscious users may find the Pulsar PGD40iSCO appealing, as it is one of the top contenders in this power range, weighing just 46 pounds.
- With a lowest noise rating of 58 dBA, the inverter generator is one of the more quiet of the generators of similar type and power. If you wish to prioritize minimal noise, the Honda EU3000iS stands out as one of the quietest options among generators of similar power, with a rating of 50 dBA.
- As the 56400iX offers around 8.5 hours run time on a full tank at a 50% load, it falls within the average autonomy range among the inverter generators of a similar power. If you consider autonomy on a single full tank as one of the deciding factors, one of the generators in the same power range that offers the highest run time is the Generac iQ3600DF, with around 13 hours.
- Even though run times are undoubtedly important, they are dependent on the fuel capacity to a large extent. For a more wholesome picture, we must take into consideration the fuel consumption of the generator. With a fuel consumption rate around 0.26 GPH (gallon per hour) at 50% load, this inverter generator is one of the more fuel-efficient models within the aforementioned wattage range. If you wish to acquire one of the most gasoline efficient products of this power range, the Pulsar PGD40iSCO, with a fuel consumption of 0.22 GPH could be in your good books.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 2500-3500W inverter generators, the WEN 56400iX is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Watchdog
- RV Ready
- Electric start
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (58 dBA)
- Fuel efficient
- Decent run time
- No remote start
- On the heavy side (99.2 lbs)
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 212 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 3,200 W |
| Starting watts | 4,000 W |
| Running amps | 26.7 amps |
| Peak amps | 33.3 amps |
| Run time @50% load | 8.5 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | No |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A) 1x 12V 8A (cigarette lighter style) |
| Data center | Power output, fuel level, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 2.2 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 99.2 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.2 x 18 x 20.1 in |
| Noise (lower limit) | 58 dBA |
| THD | < 1.2% |
| Compliance | EPA |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Funnel, tool kit, and battery |
| UPC | 044459056409 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About WEN
WEN Products, founded by Nick Anton in 1951, is an American power tool manufacturer and distributor, which claims to have a part in the development of modern chainsaw, soldering devices and wet sharpeners, through its research in random orbital technology. The Illinois based company expanded its distribution network to include various power tools, such as presses, drills and of course, power generators. As a distributor, WEN’s portfolio largely consists of branded products of different manufacturers, imported from Asia.
Warranty Information
The WEN 56400iX is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of WEN generators, please consult WEN's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-847-429-9263.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Toaster oven | 800 | 800 | |
| Total | 2492 W | 3992 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Radiant heater | 1300 | 1300 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 2545 W | 3135 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Belt sander | 1150 | 2400 | |
| Total | 2550 W | 3800 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


