WEN 56280iX - 2250/2800W Inverter Generator
The WEN 56280iX is a compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 2,250 W and a starting wattage of 2,800 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the WEN 56280iX
To sum up, the WEN 56280iX is a compact and lightweight portable inverter generator tailored for:
- Camping and tailgating hobbyists looking for a portable power source
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
In the upcoming sections, you'll discover its power characteristics, the array of outlets it presents, its overall portability, and the additional features it possesses.
Power & Run Time
The WEN 56280iX houses a 98 cc OHV 4-stroke engine, which provides 120V, consumes gasoline and delivers a running wattage of 2,250W along with a peak wattage of 2,800W. Furthermore, its parallel capability (parallel kit not included) allows for doubling of power output when connected to another similar or compatible unit, ensuring expanded energy capacity and reliability for various applications.
The inverter generator features a conventional pull-start mechanism. It is rated for a noise of 60 dBA (just as noisy as background music).
With a fuel capacity of 1.58 gallon, the 56280iX may run for around 9 hours at 50% load with a full tank (fuel consumption around 0.18 GPH).
Delicate electronics can be plugged in the AC outlets safely, as the 56280iX generates a clean sine wave, reaching a <1.2% Total Harmonic Distortion (THD).
Outlets
The control panel is equipped with the following 2 AC outlets:
Furthermore, it showcases 3 DC outlets: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle offering a convenient battery charging option and two 5V USB ports (USB-A) enabling convenient charging of devices like mobile phones and tablets.
Portability
Since the WEN 56280iX is an inverter generator, its closed design (L19.7 x W11.6 x H18.7 in) not only provides an aesthetic advantage but also contributes to reduced noise levels compared to conventional, open frame devices. This type of design is the most modern and convenient way to recreationally generate power.
Considered a lightweight portable generator, the 56280iX weighs just 41.9 lbs. The product’s power can be enjoyed on-the-go, as it can be moved by a single person without trouble. With its handle (molded in the case), carrying it becomes a breeze, adding to its convenience.
Features
Light indicators on the device will signal if its oil levels are insufficient, the generator is overloaded and the generator is ready.
With its built-in fuel gauge, the inverter generator provides quick and convenient gas level checks.
Regarding security, the generator comes with an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, providing peace of mind during operation.
The unit also benefits from WEN's CO Watchdog carbon monoxide detection. This system measures the accumulation of poisonous CO gas while the generator is running. If the level of CO gas gets too high, the CO Watchdog system will automatically shut down the generator.
Alongside the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) for quick setup, the WEN 56280iX is bundled with additional accessories: tool kit and funnel.
Product Video
The WEN 56280iX versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the WEN 56280iX compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- Concerning weight, the WEN 56280iX weighs only just 41.9 pounds, distinguishing itself as one of the lighter inverter generators amidst the 1500 to 2500 rated wattage range. In terms of weight, one of the champions in their power range is the Genmax GM2000i, standing at just 34.2 lbs.
- This inverter generator, with its lowest possible noise rated at 60 dBA falls into the more noisy category, compared to other devices of a similar running wattage. If noise emissions are one of your priorities, you may want to take a look at the Honda EU2200i. It's one of the quietest options among generators of similar power, rated at 48 dBA.
- Among its inverters with similar power, the 56280iX offers one of the higher run times, running for around 9 hours at 50% load. If extended autonomy is what matters most to you, the Westinghouse iGen2200 could be an excellent choice, offering one of the longest run times among units in its power category, reaching around 10 hours.
- While the run time is an important parameter, it is dependent on the fuel tank's capacity and thus, doesn't say much on its own unless we consider fuel consumption as well. With an estimated fuel consumption of 0.18 GPH at a 50% load, this inverter generator aligns with the average gasoline usage range of comparable products. If you are concerned with gasoline efficiency, having a fuel consumption of just 0.11 GPH, the Westinghouse iGen2200 is a device you could look out for.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W inverter generators, the WEN 56280iX is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- CO Watchdog
- Parallel capable
- Inverter
- Lightweight (41.9 lbs)
- High run time
- Quiet, but noisy for its type (60 dBA)
- Decent fuel efficiency
- No data center
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 98 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 2,250 W |
| Starting watts | 2,800 W |
| Running amps | 18.8 amps |
| Peak amps | 23.3 amps |
| Run time @50% load | 9 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1.58 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 41.9 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 19.7 x 11.6 x 18.7 in |
| Noise (lower limit) | 60 dBA |
| THD | < 1.2% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Funnel and tool kit |
| UPC | 044459562757 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About WEN
WEN Products, founded by Nick Anton in 1951, is an American power tool manufacturer and distributor, which claims to have a part in the development of modern chainsaw, soldering devices and wet sharpeners, through its research in random orbital technology. The Illinois based company expanded its distribution network to include various power tools, such as presses, drills and of course, power generators. As a distributor, WEN’s portfolio largely consists of branded products of different manufacturers, imported from Asia.
Warranty Information
The WEN 56280iX is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of WEN generators, please consult WEN's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-847-429-9263.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 1792 W | 2792 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Coffee maker | 600 | 600 | |
| Total | 1790 W | 2380 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Total | 1650 W | 2750 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


