WEN 56225i - 1800/2250W Inverter Generator
The WEN 56225i is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,800 W and a starting wattage of 2,250 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the WEN 56225i
In a few words, the WEN 56225i is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator perfectly suited for:
- Camping and tailgating hobbyists looking for a portable power source
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
In the forthcoming sections, you'll delve into its power characteristics, the various outlets it offers, its overall portability, and the additional features it boasts.
Power & Run Time
Running on gasoline, the WEN 56225i utilizes a 79.7 cc WEN OHV 4-stroke engine to deliver 120V, offering a running wattage of 1,800W and a starting wattage of 2,250W. In addition, the parallel capability (WEN 56421 Parallel kit (opens in a new tab) not included) empowers doubling of power output when linked to another similar or compatible unit, ensuring expanded energy capacity and reliability for various applications.
Operating at a noise rating of 53 dBA (just slightly more noisy than rainfall), this inverter generator starts up with a traditional recoil pull-start mechanism.
The 56225i's fuel tank holds 1 gallon, ensuring uninterrupted operation for up to 9.4 hours with a full tank (fuel consumption approximately 0.11 GPH).
Delicate electronics can be plugged in the AC outlets safely, as the 56225i generates a clean sine wave, reaching a <1.2% Total Harmonic Distortion (THD).
Outlets
The control panel provides the upcoming 2 AC outlets:
In addition, it provides 2 DC outlets: there's two 5V USB ports ensuring convenient charging of devices like mobile phones and tablets, for connectivity on the go.
Portability
As an inverter generator, the WEN 56225i showcases a closed design (L18 x W11.5 x H18.2 in), enhancing aesthetics and ensuring quieter operation compared to conventional, open frame models. The featured design follows the latest trends and is ideal for easy and recreational use.
Considered a lightweight portable generator, the 56225i weighs just 48.5 lbs. The device can be easily moved by just one person and thus, its power may be enjoyed on-the-go. Its handle (molded in the case) allows you to carry it easily, further enhancing its convenience.
Features
Light indicators on the device will signal if the generator is ready, its oil levels are insufficient and the generator is overloaded.
With its built-in fuel gauge, the inverter generator provides quick and convenient gas level checks.
The fuel shutoff feature turns off the flow of fuel, allowing for the 56225i to use up the remaining fuel from the carburetor before automatically shutting down. This helps fight the build-up and blockages caused by stagnant fuel inside the carburetor, minimizing maintenance while prolonging the unit’s lifespan.
As far as security is concerned, the generator can be used with a peace of mind, as it features an automatic low oil shut-off, an overload protection (circuit breaker) and a low fuel automatic shutdown.
As for its accessories, apart from the previously mentioned features, the WEN 56225i also comes with the basic documentation and an owner's manual (opens in a new tab), allowing you to start it right away.
Product Videos
The WEN 56225i versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the WEN 56225i compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- At 48.5 lbs dry, the WEN 56225i is consistent with the standard weight profile for inverters ranging from 1500 to 2500 rated watts. Weight-conscious users may find the Genmax GM2000i appealing, as it is one of the top contenders in this power range, weighing just 34.2 pounds.
- Delivering a rated noise output as low as 53 dBA, this inverter generator is has a quieter operation that most units of similar type and power. If noise emissions are one of your priorities, you may want to take a look at the Honda EU2200i. It's one of the quietest options among generators of similar power, rated at 48 dBA.
- Offering up to 9.4 hours of running time on a full tank at 25% load, the 56225i is within the average autonomy range of similarly powerful inverter generators. If concerned with autonomy, one of the products of a comparable power output, which offers the highest run time, is the DuroMax XP2300iH, boasting with up to 13 hours.
- Though run time is a significant parameter, it's closely tied to the generator's fuel tank size. To get a comprehensive understanding, fuel efficiency must also be taken into account. When operating at 25% load, the inverter generator's fuel consumption is estimated at 0.11 GPH, placing it within the average range of gasoline usage among similarly powerful devices. If you wish to get a unit of similar power, but with one of the best fuel efficiency, you could consider the Westinghouse iGen2800c, which has an impressively low fuel consumption of 0.08 GPH.
Here's a list of the most popular specific comparisons:
The bottom line
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (53 dBA)
- Decent weight (48.5 lbs)
- Decent run time
- Decent fuel efficiency
- No data center
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 79.7 cc WEN OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 2 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 1,800 W |
| Starting watts | 2,250 W |
| Running amps | 15 amps |
| Peak amps | 18.8 amps |
| Run time @50% load | 6 h |
| Run time @25% load | 9.4 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | No |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 2x 5V USB port |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 18 x 11.5 x 18.2 in |
| Noise (lower limit) | 53 dBA |
| THD | < 1.2% |
| Compliance | EPA |
| Security | Low oil, overload and low fuel protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | No |
| UPC | 044459562252 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About WEN
WEN Products, founded by Nick Anton in 1951, is an American power tool manufacturer and distributor, which claims to have a part in the development of modern chainsaw, soldering devices and wet sharpeners, through its research in random orbital technology. The Illinois based company expanded its distribution network to include various power tools, such as presses, drills and of course, power generators. As a distributor, WEN’s portfolio largely consists of branded products of different manufacturers, imported from Asia.
Warranty Information
The WEN 56225i is covered under a warranty for up to 2 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of WEN generators, please consult WEN's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-847-429-9263.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Washing machine | 900 | 1650 | |
| Game console | 150 | 150 | |
| Total | 1242 W | 2242 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1435 W | 2025 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1340 W | 1340 W |
Does the 2250w mod 56225i require a ground rod? (Asked July 13, 2020)
To maximize safety, generators should always be grounded.
What kind of oil does it take (Asked February 10, 2025)
SAE 30W above 40°F, 10W-30 between 0°F and 40°F, or synthetic 5W-30 for all temperature ranges.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


