Sportsman GEN1000 - 900/1000W Portable Generator
The Sportsman GEN1000 is a compact and lightweight open frame generator with a rated wattage of 900 W and a starting wattage of 1,000 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Sportsman GEN1000
In summary, the Sportsman GEN1000 is a compact and lightweight portable generator especially useful for:
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
In the forthcoming sections, you'll delve into its power characteristics, the various outlets it offers, its overall portability, and the additional features it boasts.
Power & Run Time
Running on gasoline, the Sportsman GEN1000 operates with a 72 cc (2 hp) 2-stroke engine, delivering 120V, with a running wattage of 900W and a peak wattage of 1,000W.
With a noise rating of 65 dBA (just slightly more noisy than a normal conversation), the generator features a simple traditional pull-start mechanism.
The GEN1000's fuel tank holds 0.8 gallon, ensuring uninterrupted operation for around 5 hours at 50% load with a full tank (fuel consumption approximately 0.16 GPH).
Outlets
The control panel includes the following AC outlet:
Portability
At L14 x W12 x H12 in, the traditional open frame structure of the Sportsman GEN1000 ensures stability while facilitating convenient maintenance access to components and promoting air cooling. This type of design is ideal for tough environments and heavy outdoor use.
At a mere 38 lbs, the GEN1000 is a standout option for those in need of a lightweight and portable power solution. Moving it around should pose no challenge for a single person, allowing for power availability wherever you go. Further convenience is provided by its handle, as it allows you to carry it with great ease.
Good to know: This unit ranks 2nd in our list of the 10 smallest portable generators.
Features
As far as security is concerned, the generator can be used with a peace of mind, as it features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker).
Besides the usual set of documentation and owner's manual (opens in a new tab) to get you promptly started, Sportsman also included a tool kit in the GEN1000's packaging.
Product Video
The Sportsman GEN1000 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Sportsman GEN1000 compare to generators of similar power (between 500 and 1500 W).
- As its weight is 38 pounds, the Sportsman GEN1000 falls in the expected weight range of the devices in the 500-1500 rated wattage category. If weight is an important consideration for you, the Sportsman GEN1000i stands out as one of the top contenders in this power category, with a dry weight of 20.3 pounds.
- In comparison to generators with a similar running wattage, this generator's lowest emitted noise of 65 dBA can be considered noisy. If you wish to prioritize minimal noise, the Honda EU1000i stands out as one of the quietest options among generators of similar power, with a rating of 42 dBA.
- As for its autonomy, the GEN1000, with an autonomy of around 5 hours at a 50% load, is placed on the low end among the generators of its kind. Furthermore, considering the run times, one of the generators which have a roughly same power output, with the highest autonomy, is the Champion 201285, as it provides around 10 hours.
- Run times are important, yet thanks to their dependence on the fuel capacity, they should be judged along with the fuel consumption of the device. This generator is rather wasteful, compared to other devices within the aforementioned output range, when it comes to gasoline consumption, as it reaches roughly 0.16 GPH at a 50% load. If you wish to acquire one of the most gasoline efficient products of this power range, the Pulsar PGD16iSCO, with a fuel consumption of 0.09 GPH could be in your good books.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 500-1500W generators, the Sportsman GEN1000 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- Decent weight (38 lbs)
- No data center
- 1-year warranty
- Only 1 AC outlet
- Gas/oil mix required (2-cycle engine)
- On the noisy side (65 dBA)
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 72 cc 2-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 1 year |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz |
|---|---|
| Running watts | 900 W |
| Starting watts | 1,000 W |
| Running amps | 7.5 amps |
| Peak amps | 8.3 amps |
| Run time @50% load | 5 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | No |
| Automatic Voltage Regulation | No |
| AC outlets | 1x 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | No |
| Data center | No |
| Indicators | No |
| Fuel tank | 0.8 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 14 x 12 x 12 in |
| Noise (lower limit) | 65 dBA |
| THD | Unknown |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | No |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Tool kit |
| UPC | 027077057362 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Sportsman Series
Sportsman Series is a small brand registered under the US based Buffalo corporation. Founded in 1964, the Buffalo Corporation is a small company, which sells tools and home products. Their brands include AmeriHome, Black Bull, Buffalo Tools and Sportsman Series – which offers a selection of generators and several other general products. The brand, and in fact, the corporation itself seemingly outsources all of its production overseas and acts only as a distributor, under its own brands.
Warranty Information
The Sportsman GEN1000 is covered under a warranty for up to 1 year. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Sportsman generators, please contact the Buffalo Tools Customer Support: 1-636-532-9888.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Rice cooker | 650 | 650 |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 705 W | 705 W | |
| For camping | RV refrigerator | 180 | 600 |
| Slow cooker | 270 | 270 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 550 W | 970 W | |
| For work | Paint sprayer | 600 | 600 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 680 W | 680 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



