Ryobi RYi2322E - 1800/2300W Inverter Generator With Electric Start
The Ryobi RYi2322E is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,800 W and a starting wattage of 2,300 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Ryobi RYi2322E
In a nutshell, the Ryobi RYi2322E is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator mostly geared towards:
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
- Amateur DIY lovers
In the forthcoming sections, you'll delve into its power characteristics, the various outlets it offers, its overall portability, and the additional features it boasts.
Power & Run Time
The Ryobi RYi2322E's engine, 79 cc OHV 4-stroke, fueled by gasoline, can deliver 120V. It provides a running wattage of 1,800W and reaches a peak wattage of 2,300W. Moreover, since it is parallel capable (Ryobi parallel kit (opens in a new tab) not included), its power may be doubled if linked to a second compatible unit.
The inverter generator features Ryobi's EasyStart pull-start mechanism (more information below) and also a simple and elegant electric starter (battery included). It is rated for a noise of 57 dBA (less noisy than a quiet suburb).
The RYi2322E's fuel tank holds 1.2 gallon, ensuring uninterrupted operation for up to 10.3 hours with a full tank (fuel consumption approximately 0.12 GPH).
Delicate electronics can be plugged in the AC outlets safely, as the RYi2322E generates a clean sine wave, reaching a <3% Total Harmonic Distortion (THD).
Outlets
The control panel features the following 2 AC outlets:
In addition, it provides 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (USB-A) perfect for conveniently charging mobile phones, tablets, and other electronic devices.
Portability
The Ryobi RYi2322E's characteristic encased inverter generator design (L25.1 x W13.3 x H18.4 in) provides an aesthetic advantage and contributes to quieter operation compared to any ordinary, open frame product. The featured design follows the latest trends and is ideal for easy and recreational use.
With a dry weight of 57 lbs, the RYi2322E is manageable, ensuring it can accompany you wherever you need power. Furthermore, once placed on the floor, simple displacement is possible thanks to its set of 2 wheels and its telescopic handle.
EasyStart Mechanism
The unit benefits from Ryobi’s EasyStart mechanism. This 3-step starting system allows you to easily start your generator. It works in the following way:
- Place the dial on the “COLD START” position
- Pull the recoil until the engine runs
- Let the engine run 15 to 30 seconds and place the dial on the “RUN/RE-START” position
Features
The RYi2322E's control panel is equipped with a digital data center, furnishing detailed information on the power output, remaining run time and fuel level for you to easily track its activity and status.
In terms of security, the generator features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), ensuring peace of mind during its use.
It also benefits from Ryobi's CO DETECT technology, which is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
Apart from the typical documentation and an owner's manual (opens in a new tab), which lets you start it right away, the Ryobi RYi2322E also is packed along with the following accessories: tool kit, funnel, battery charger and oil.
GenControl
Ryobi’s GenControl technology lets you control your generator from your smartphone. It allows you to always know exactly what is going on and to make adjustments when needed, so that everything keeps running without unexpected power loss.
Using Bluetooth technology, the generator communicates with the GenControl app (available on iOS (opens in a new tab) devices) to conveniently monitor power consumption, fuel level, remaining runtime, and even remotely shut off your generator directly from your smartphone.
The information displayed within the GenControl App is identical to the information displayed on the LCD screen of the RYi2322E. Moreover, the GenControl app also supports parallel operation.
Product Video
The Ryobi RYi2322E versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Ryobi RYi2322E compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- As its dry weight is 57 pounds, the Ryobi RYi2322E is one of the heavier of the inverters which can generate 1500 to 2500 running watts. If you are concerned by weight, one of the champions in the above-mentioned power range is the Genmax GM2000i, with a dry weight of just 34.2 pounds.
- Given its rated noise level of 57 dBA, this inverter generator aligns with the average expected noise rating for devices of similar type and power. If you value reduced noise levels, the Honda EU2200i could be worth considering. It's one of the quietest generators in its power range, rated at 48 dBA.
- Offering up to 10.3 hours of running time on a full tank at 25% load, the RYi2322E is within the average autonomy range of similarly powerful inverter generators. Furthermore, considering the run times, one of the generators which have a roughly same power output, with the highest autonomy, is the DuroMax XP2300iH, as it provides up to 13 hours.
- While run time matters, it's heavily influenced by the fuel tank's capacity. Hence, it's important to consider fuel efficiency alongside. As this inverter generator uses an estimated 0.12 GPH (gallon per hour) at a 25% load, it finds itself in the average gasoline consumption range of similar products. If minimizing fuel usage is one of your key priorities, the Westinghouse iGen2800c is one of the most efficient devices with similar power output, with a gasoline consumption of only 0.08 gallons per hour.
The bottom line
- CO DETECT technology
- Several accessories included
- Electric start
- Parallel capable
- Inverter
- GenControl App
- Acceptable noise (57 dBA)
- Decent run time
- Decent fuel efficiency
- No remote start
- On the heavy side (57 lbs)
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 79 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 1,800 W |
| Starting watts | 2,300 W |
| Running amps | 15 amps |
| Peak amps | 19.2 amps |
| Run time @50% load | 8 h |
| Run time @25% load | 10.3 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | Power output, fuel level and remaining run time |
| Indicators | No |
| Fuel tank | 1.2 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 25.1 x 13.3 x 18.4 in |
| Noise (lower limit) | 57 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, battery charger, and battery |
| Other model numbers | RYi2322EVNM |
| UPC | 046396019905 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Ryobi
Founded in 1943, Ryobi Limited is a Japanese based manufacturer that throughout its history mainly focused on electrical and automotive components. However, their quite recent power tool branch has proven to be popular for the quality and reliability of its products, which are nowadays found globally on the shelves of popular retailers. Ryobi products are listed to be produced in various locations globally, mainly US, Germany, Japan and China.
Warranty Information
The Ryobi RYi2322E is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Ryobi generators, please consult Ryobi's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-800-525-2579.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 1287 W | 2287 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1435 W | 2025 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1340 W | 1340 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.





