Powermate PM7500 - 6000/7500W Portable Generator
The Powermate PM7500 is a portable open frame generator with a rated wattage of 6,000 W and a starting wattage of 7,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
The PM7500 features a steel frame and a compact design with integrated wheels and handle that makes it easy to move and put in place. With 7500 starting watts and 6000 running watts, this generator is powerful and versatile enough to power tools for your next DIY project and to provide emergency backup power in the case of an outage.
Zoom on the Powermate PM7500
In a nutshell, the Powermate PM7500 is a portable generator mostly geared towards:
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
- People occasionally participating in outdoor fairs, festivals or events
- Food van owners who know that just a short power outage could lose them hundreds of dollars
- Homeowners who want to be sure of their ability to power their fridges, cooking tools, heating and lighting equipment during power failures
- Professionals in need of safely powering high-intensity work or lighting equipment
Over the following sections, you'll uncover its power characteristics, the selection of outlets it offers, its overall portability, and the supplementary features it includes.
Power & Run Time
The Powermate PM7500's design includes a gasoline-fueled 420 cc Generac OHV 4-stroke engine. With a 120/240V output, it gives a running wattage of 6,000W and also a peak wattage of 7,500W.
This generator features a classic hand-operated recoil starting mechanism. It features Powermate's PowerDial™, an easy-to-use dial with three operation settings.
The PM7500's fuel tank holds 8 gallons, ensuring uninterrupted operation for up to 14 hours with a full tank (fuel consumption approximately 0.57 GPH).
Outlets
The control panel features the following 5 AC outlets:
Because the PM7500 is equipped with a twist-lock L14-30R receptacle, it is transfer switch ready: it can power your home during a power outage, as it can be easily connected to your breaker box to power your household.
Portability
At L31 x W27 x H26.4 in, the Powermate PM7500 boasts a traditional open frame structure, ensuring stability and allowing for convenient maintenance access to components, promoting air circulation. The design is ideal for rough environments and demanding outdoor use.
While the generator is considered to be technically 'portable' (in the sense that you can move it), manually lifting and transporting it may be challenging, due to its high weight of 170 lbs. Despite the restricted maneuverability, its wheel kit (⌀10") and its folding handle provides a solution, allowing for convenient shifting once the generator is positioned on the ground.
Features
Enhancing monitoring capabilities, the PM7500 features a digital data center within its control panel, furnishing essential details on the lifetime run hours for tracking activity and status.
The inclusion of a built-in fuel gauge in the generator streamlines gas level checks for quick and convenient assessments.
As far as security is concerned, the generator comes with an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, providing peace of mind during use.
Alongside the typical set of documentation and owner's manual (opens in a new tab) to assist with setup, Powermate has included some oil in the packaging of the PM7500.
Product Videos
The Powermate PM7500 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Powermate PM7500 compare to generators of similar power (between 5500 and 6500 W).
- Having a dry weight of 170 lbs, the Powermate PM7500 belongs in the expected weight range for generators which produce 5500 to 6500 rated watts. If you are concerned by weight, one of the champions in the above-mentioned power range is the Genmax GM6250iET, with a dry weight of just 102.6 pounds.
- At 25% load, the PM7500 boasts a higher run time than most similarly powerful products, reaching up to 14 hours. If autonomy is your priority, one of the devices of a similar power output with the highest run time is the A-iPower GXS8200D, reaching up to 17 hours.
- Run times are important, yet thanks to their dependence on the fuel capacity, they should be judged along with the fuel consumption of the device. Compared to similar devices, this generator is less fuel-efficient than most: it burns around 0.57 gallons of gasoline per hour at a 25% load. If you are concerned with gasoline efficiency, having a fuel consumption of just 0.19 GPH, the DuroMax XP7000iHT is a device you could look out for.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 5500-6500W generators, the Powermate PM7500 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- GFCI Outlets
- High run time
- Decent weight (170 lbs)
- No 50-amp output
- No electric start
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 420 cc Generac OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120/240V 60 Hz |
|---|---|
| Running watts | 6,000 W |
| Starting watts | 7,500 W |
| Running amps (@120/240V) | 50/25 amps |
| Peak amps (@120/240V) | 62.5/31.3 amps |
| Run time @50% load | 11 h |
| Run time @25% load | 14 h |
| GFCI outlets | Yes |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| AC outlets |
|
| DC outlets | No |
| Data center | Lifetime run hours |
| Indicators | No |
| Fuel tank | Steel, 8 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 31 x 27 x 26.4 in |
| Noise (lower limit) | Unknown |
| THD | Unknown |
| Compliance | EPA |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | Oil and wheel kit |
| Other model numbers | P0081600 |
| UPC | 696471080391 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Powermate
Powermate’s history is somewhat enigmatic, but they claim to have been on the market for over 40 years, selling portable generators and various outdoor power equipment. In 2009, they have signed under what they call “partnership” (more accurately ownership) with the Italian PRAMAC. In 2014, Generac acquired Powermate from PRAMAC.
Warranty Information
The Powermate PM7500 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Powermate generators, please consult Powermate's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-800-445-1805.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 |
| AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 | |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 4792 W | 5792 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Electric grill | 1650 | 1650 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 4795 W | 5385 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Grinder | 1400 | 2500 | |
| Demolition hammer | 1260 | 1260 | |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 4790 W | 7490 W |
What is the noise rating of the PM7500?
Due to the lack of standardization in noise emission measurement, Powermate (Generac) does not provide their units' noise levels.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



