Powermate PM4500E - 3600/4500W Portable Generator With Electric Start
The Powermate PM4500E is a portable open frame generator with a rated wattage of 3,600 W and a starting wattage of 4,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
The PM4500E features a steel frame and a compact design with integrated wheels and handle that makes it easy to move and put in place. With 4500 starting watts and 3600 running watts, this generator is powerful enough to run small electrical appliances at any picnic, campground or tailgate and versatile enough to power tools for your next DIY project.
Zoom on the Powermate PM4500E
To sum up, the Powermate PM4500E is a portable generator tailored for:
- RV travellers wishing to enhance their freedom and nomad lifestyle
- People occasionally participating in outdoor fairs, festivals or events
- Homeowners who want to be sure of their ability to power their fridges, cooking tools, heating and lighting equipment during power failures
- Professionals in need of safely powering high-intensity work or lighting equipment
In the forthcoming sections, you'll delve into its power characteristics, the various outlets it offers, its overall portability, and the additional features it boasts.
Power & Run Time
The Powermate PM4500E's design includes a gasoline-fueled 224 cc Generac OHV 4-stroke engine. With a 120V output, it gives a running wattage of 3,600W and also a peak wattage of 4,500W.
This generator features a manual recoil starter system, but also a simple and elegant electric starter (battery included).
The PM4500E boasts a fuel tank capable of holding 5 gallons, allowing it to run continuously for up to 20 hours (with fuel usage averaging around 0.25 gallons per hour).
Outlets
The control panel features the upcoming 5 AC outlets:
This Powermate generator isn't quite RV Ready, but it features an L5-30R receptacle, allowing a simple RV connection through an L5-30P to TT-30R adaptor.
Portability
At L26.3 x W22.9 x H21.6 in, the standard open frame design of the Powermate PM4500E delivers stability alongside easy maintenance access to components and good air cooling. The featured design is ideal for the outdoors and all tough environments.
Despite its weight of 114 lbs, the generator is considered 'portable,' signifying its capability to be moved, albeit its heaviness may hinder easy transport. However, its challenging mobility is solved by its wheel kit (⌀8") and its folding handle, which will ease its displacement, once it is on the floor.
Features
With a digital data center integrated into its control panel, the PM4500E provides real-time insights into the lifetime run hours, enabling easy monitoring of its status and activity.
Featuring a built-in fuel gauge, the generator offers quick, convenient, and easy gas level checks at a glance.
From a security point of view, the generator is equipped with an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, giving you a peace of mind during use.
Alongside the typical set of documentation and owner's manual (opens in a new tab) to assist with setup, Powermate has included some oil in the packaging of the PM4500E.
Product Video
The Powermate PM4500E versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Powermate PM4500E compare to generators of similar power (between 3500 and 4500 W).
- With a dry weight of 114 lbs, the Powermate PM4500E falls within the expected weight range for generators in the 3500 to 4500 rated wattage. if you wish to prioritize weight, the WEN 56432iX is one of the top contenders in its power category, weighing only 52.9 pounds.
- Thanks to an impressive running time of up to 20 hours at 25% load, the PM4500E benefits from a higher run time than many generators of a similar output. If you consider autonomy on a single full tank as one of the deciding factors, one of the generators in the same power range that offers the highest run time is the DuroMax XP4850HX, with up to 23 hours.
- Though run time is a significant parameter, it's closely tied to the generator's fuel tank size. To get a comprehensive understanding, fuel efficiency must also be taken into account. This generator is not fuel-efficient compared to devices of similar output: its estimated fuel consumption stands at 0.25 GPH at a 25% load. If fuel consumption is your top priority, we suggest to check out the Champion 201319, which has a fuel consumption of only 0.16 GPH and thus, is one of the most efficient devices in our database.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3500-4500W generators, the Powermate PM4500E is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- GFCI Outlets
- Electric start
- High run time
- Decent weight (114 lbs)
- No remote start
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 224 cc Generac OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz |
|---|---|
| Running watts | 3,600 W |
| Starting watts | 4,500 W |
| Running amps | 30 amps |
| Peak amps | 37.5 amps |
| Run time @50% load | 14 h |
| Run time @25% load | 20 h |
| GFCI outlets | Yes |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| AC outlets |
|
| DC outlets | No |
| Data center | Lifetime run hours |
| Indicators | No |
| Fuel tank | Steel, 5 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 26.3 x 22.9 x 21.6 in |
| Noise (lower limit) | Unknown |
| THD | Unknown |
| Compliance | EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | Oil, battery, and wheel kit |
| Other model numbers | P0081300 |
| UPC | 696471080353 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Powermate
Powermate’s history is somewhat enigmatic, but they claim to have been on the market for over 40 years, selling portable generators and various outdoor power equipment. In 2009, they have signed under what they call “partnership” (more accurately ownership) with the Italian PRAMAC. In 2014, Generac acquired Powermate from PRAMAC.
Warranty Information
The Powermate PM4500E is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Powermate generators, please consult Powermate's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-800-445-1805.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Electric fry pan | 1500 | 1500 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 2867 W | 3867 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Electric grill | 1650 | 1650 | |
| Total | 2840 W | 3430 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Demolition hammer | 1260 | 1260 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2740 W | 3840 W |
What is the noise rating of the PM4500E?
Due to the lack of standardization in noise emission measurement, Powermate (Generac) does not provide their units' noise levels.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


