Powermate PM3800 - 3000/3800W Portable Generator
The Powermate PM3800 is a compact open frame generator with a rated wattage of 3,000 W and a starting wattage of 3,800 W. (Read full specs)
Page Content
Description
With 3800 starting watts and 3000 running watts, this generator is powerful enough to run small electrical appliances at any picnic, campground or tailgate and versatile enough to power tools for your next DIY project.
Zoom on the Powermate PM3800
In a nutshell, the Powermate PM3800 is a compact portable generator mostly geared towards:
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
- Occasional participants of outdoor events, competitions, concerts and festivals
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
In the sections ahead, the power characteristics, availability of various outlets, the portability, and any additional features of the device shall be discussed.
Power & Run Time
The Powermate PM3800's design includes a gasoline-fueled 212 cc OHV 4-stroke engine. With a 120V output, it gives a running wattage of 3,000W and also a peak wattage of 3,800W.
This generator utilizes a traditional recoil pull-start mechanism for startup. It features Powermate's PowerDial™, an easy-to-use dial with three operation settings.
With a fuel capacity of 5 gallons, the PM3800 may run for up to 21 hours with a full tank (fuel consumption around 0.24 GPH).
Outlets
The control panel includes the following 4 AC outlets:
Portability
With its L23.8 x W18.1 x H19.1 in dimensions, the open frame structure of the Powermate PM3800 provides stability, simplified maintenance access to components, and better air cooling than enclosed units. The generator is designed for outdoor use and demanding environments.
The PM3800 can be taken anywhere with you, thanks to its weight of 96 lbs. Moreover, the open frame structure of this generator makes it easy to grab and relocate.
Features
The control panel of the PM3800 includes a digital data center, which assists you in monitoring its status and activity, as it provides information on the lifetime run hours.
A built-in fuel gauge allows for a quick, easy and convenient check of the fuel level of the generator.
From a security standpoint, the generator is furnished with an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), ensuring peace of mind during operation.
In addition to the standard documentation and owner's manual (opens in a new tab) for prompt setup, Powermate has also included some oil in the packaging of the PM3800.
Product Video
The Powermate PM3800 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Powermate PM3800 compare to generators of similar power (between 2500 and 3500 W).
- Having a dry weight of 96 lbs, the Powermate PM3800 belongs in the expected weight range for generators which produce 2500 to 3500 rated watts. If weight is an important consideration for you, the Pulsar PGD40iSCO stands out as one of the top contenders in this power category, with a dry weight of 46 pounds.
- Since the PM3800 boasts with a run time of up to 21 hours at 25% load, it can be safely judged as a device of a higher run time than most generators of a comparable output. If you wish to prioritize autonomy, the Champion 200977 shines as one of the top contenders, offering one of the highest run times among generators with similar power output, totaling up to 22 hours.
- Autonomy holds its importance, however, it is largely dependent on the generator’s fuel capacity and so, it is nonsensible to discuss it without mentioning fuel efficiency as well. In terms of fuel efficiency within its wattage range, this generator falls short: it consumes approximately 0.24 GPH at a 25% load. If you wish to get a unit of similar power, but with one of the best fuel efficiency, you could consider the Honda EU3200i, which has an impressively low fuel consumption of 0.14 GPH.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 2500-3500W generators, the Powermate PM3800 is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- High run time
- Decent weight (96 lbs)
- No electric start
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 212 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz |
|---|---|
| Running watts | 3,000 W |
| Starting watts | 3,800 W |
| Running amps | 25 amps |
| Peak amps | 31.7 amps |
| Run time @50% load | 14 h |
| Run time @25% load | 21 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | No |
| AC outlets | 2x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | No |
| Data center | Lifetime run hours |
| Indicators | No |
| Fuel tank | Steel, 5 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.8 x 18.1 x 19.1 in |
| Noise (lower limit) | Unknown |
| THD | Unknown |
| Compliance | EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil |
| Other model numbers | P0081100 |
| UPC | 696471080339 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Powermate
Powermate’s history is somewhat enigmatic, but they claim to have been on the market for over 40 years, selling portable generators and various outdoor power equipment. In 2009, they have signed under what they call “partnership” (more accurately ownership) with the Italian PRAMAC. In 2014, Generac acquired Powermate from PRAMAC.
Warranty Information
The Powermate PM3800 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Powermate generators, please consult Powermate's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-800-445-1805.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Coffee maker | 600 | 600 | |
| Total | 2292 W | 3792 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Water heater (10 gallons) | 1000 | 2000 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Total | 2390 W | 3390 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Reciprocating saw | 730 | 960 | |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Total | 2380 W | 3480 W |
What is the noise rating of the PM3800?
Due to the lack of standardization in noise emission measurement, Powermate (Generac) does not provide their units' noise levels.
Can this power an air compressor? (Asked June 22, 2022)
It is unfortunately not feasible to answer this question without more specifics. A 1/2 HP air compressor may be powered, but a 1HP compressor may require more than the 3800 starting watts provided by this unit. Wattage requirements also vary depending on brands and models. We recommend reading our guide on how to calculate the running and starting watts of your appliances.
Can this supply 220 power for my well? (Asked November 02, 2024)
The unit only provides 120V. You may check this list of unit providing 240V.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


