Powermate PM2000 - 1400/2000W Portable Generator
The Powermate PM2000 is a compact and lightweight open frame generator with a rated wattage of 1,400 W and a starting wattage of 2,000 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Lightweight and easy to use, the PM2000 features a steel frame and a compact design that makes it easy to pick up and put in place. With 2000 starting watts and 1400 running watts, this portable generator will allow you to run small electrical appliances at any picnic, campground or tailgate.
Zoom on the Powermate PM2000
To sum up, the Powermate PM2000 is a compact and lightweight portable generator tailored for:
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
- Amateur DIY lovers
In the upcoming sections, you'll discover its power characteristics, the array of outlets it presents, its overall portability, and the additional features it possesses.
Power & Run Time
Running on gasoline, the Powermate PM2000 operates with a 98 cc Generac OHV 4-stroke engine, delivering 120V, with a running wattage of 1,400W and a peak wattage of 2,000W.
Its starting mechanism is based on a simple traditional pull-start mechanism. It features Powermate's PowerDial™, an easy-to-use dial with three operation settings.
With a fuel capacity of 2.25 gallons, the PM2000 may run for up to 14 hours with a full tank (fuel consumption around 0.16 GPH).
Outlets
The control panel features the following 2 AC outlets:
Portability
With dimensions of L19.7 x W15.6 x H17 in, the standard open frame design of the Powermate PM2000 provides stability and easy maintenance access to components, as well as good air circulation. This type of design is ideal for tough environments and heavy outdoor use.
The PM2000 can be taken anywhere with you, thanks to its weight of 62 lbs. Moreover, its open frame design makes it incredibly easy to grasp the frame in order to change its location.
Features
A built-in fuel gauge allows for a quick, easy and convenient check of the fuel level of the generator.
From a security point of view, the generator is equipped with an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), giving you a peace of mind during use.
Alongside the typical set of documentation and owner's manual (opens in a new tab) to assist with setup, Powermate has included some oil in the packaging of the PM2000.
Product Video
The Powermate PM2000 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Powermate PM2000 compare to generators of similar power (between 1000 and 2000 W).
- At 62 lbs, the Powermate PM2000 stands out as one of the heaviest generators rated from 1000 to 2000 watts. If weight matters to you, one of the champions in this power range is the Pulsar PGD16iSCO with only 24 pounds.
- Since the PM2000 boasts with a run time of up to 14 hours at 25% load, it can be safely judged as one of the devices with the highest run time among those of a comparable output.
- Run time is a key metric, but it's dependent on the generator's fuel capacity. Therefore, discussing fuel efficiency is necessary to get the full picture. When it comes to fuel efficiency among generators with similar wattage, this generator lags behind, with a consumption rate of 0.16 GPH at a 25% load. If fuel consumption is your top priority, we suggest to check out the Genmax GM1200i, which has a fuel consumption of only 0.07 GPH and thus, is one of the most efficient devices in our database.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1000-2000W generators, the Powermate PM2000 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- High run time
- No data center
- No electric start
- On the heavy side (62 lbs)
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 98 cc Generac OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz |
|---|---|
| Running watts | 1,400 W |
| Starting watts | 2,000 W |
| Running amps | 11.7 amps |
| Peak amps | 16.7 amps |
| Run time @50% load | 10 h |
| Run time @25% load | 14 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | No |
| Data center | No |
| Indicators | No |
| Fuel tank | Steel, 2.25 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 19.7 x 15.6 x 17 in |
| Noise (lower limit) | Unknown |
| THD | Unknown |
| Compliance | EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil |
| Other model numbers | P0080900 |
| UPC | 696471077506 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Powermate
Powermate’s history is somewhat enigmatic, but they claim to have been on the market for over 40 years, selling portable generators and various outdoor power equipment. In 2009, they have signed under what they call “partnership” (more accurately ownership) with the Italian PRAMAC. In 2014, Generac acquired Powermate from PRAMAC.
Warranty Information
The Powermate PM2000 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Powermate generators, please consult Powermate's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-800-445-1805.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Toaster oven | 800 | 800 | |
| Total | 992 W | 1992 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 1110 W | 1700 W | |
| For work | Milk cooler | 1100 | 1800 |
| Total | 1100 W | 1800 W |
What is the noise rating of the PM2000?
Due to the lack of standardization in noise emission measurement, Powermate (Generac) does not provide their units' noise levels.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


