Powerhorse LC4500i (Discontinued)
The Powerhorse LC4500i is a quiet and compact inverter generator with a rated wattage of 3,500 W and a starting wattage of 4,500 W. (Read full specs)
This product has been discontinued. We've kept this page live for reference.
It was replaced by the Powerhorse s5000id.
Page Content
Description
This Powerhorse® Inverter Generator provides super-quiet operation (at just 57dB @ 1/4 load!) and reliable, clean power for safely running tools, appliances and electronics. Great for home, camping, tailgating and outdoor recreation and entertaining.
Zoom on the Powerhorse LC4500i
In short, the Powerhorse LC4500i is a quiet and compact portable inverter generator adequately designed for:
- RV travellers wishing to enhance their freedom and nomad lifestyle
- People occasionally participating in outdoor fairs, festivals or events
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
- Camping and tailgating hobbyists looking for a portable power source
In the upcoming sections, you'll discover its power characteristics, the array of outlets it presents, its overall portability, and the additional features it possesses.
Power & Run Time
Powerhorse LC4500i is equipped with a 212 cc OHV 4-stroke engine, running on gasoline and providing 120V, boasting a running wattage of 3,500W alongside a starting wattage of 4,500W. In addition, the device is parallel capable (parallel kit (opens in a new tab) not included) and thus, can be linked to a similar or compatible unit for added power.
Enjoying a noise rating of 57 dBA (less noisy than a quiet suburb), this inverter generator offers the versatility of starting with either a simple traditional pull-start mechanism or a hassle-free and practical electric starter (battery included).
With a fuel capacity of 2.6 gallons, the LC4500i can run for up to 10 hours when the tank is full (fuel consumption is approximately 0.26 gallons per hour).
The LC4500i generates a clean sine wave: providing <2% Total Harmonic Distortion (THD), delicate electronics can be plugged in its AC outlets safely.
Outlets
The control panel features the upcoming 3 AC outlets:
It also sports 2 DC outlets: there's two 5V USB ports ensuring convenient charging of devices like mobile phones and tablets, for connectivity on the go.
With its TT-30R receptacle (TT as in 'Travel Trailer'), this Powerhorse generator is RV Ready.
Portability
As the Powerhorse LC4500i is an inverter generator, its encased design (L22.8 x W17.3 x H20 in) offers more aesthetics than a conventional, open frame product. The design follows the contemporary trends and is perfect for recreationally generating power.
The LC4500i can be taken anywhere with you, thanks to its weight of 99 lbs. Moreover, once it’s on the ground, its set of 4 wheels and its double handle will allow you to shift it without effort.
Features
Featuring a digital data center on its control panel, the LC4500i offers you convenient access to essential information about the voltage, power output and lifetime run hours, facilitating effective monitoring of its activity and status.
In addition to this info, the device's light indicators will illuminate to indicate if the generator is ready, the oil level is too low and the generator is overloaded.
A built-in fuel gauge allows for a quick, easy and convenient check of the fuel level of the inverter generator.
As for its security measures, the device features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), letting you use it with a peace of mind.
While the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab), helpful for starting the device promptly, come with the Powerhorse LC4500i, the following accessories are also included: funnel and tool kit.
Product Videos
The Powerhorse LC4500i versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Powerhorse LC4500i compare to inverter generators of similar power (between 3000 and 4000 W).
- Since the generator weighs in at a dry weight of 99 lbs, the Powerhorse LC4500i belongs in the expected weight range for inverters which can produce between 3000 and 4000 rated watts. if you wish to prioritize weight, the Pulsar PGD40iSCO is one of the top contenders in its power category, weighing only 46 pounds.
- With a lowest possible noise of 57 dBA, this inverter generator places itself amongst the more quiet of the products delivering similar power. For those who are looking for a less noisy device, we suggest the Westinghouse iGen5000DF. With just 52 dBA, it is one of the most quiet devices in this power range.
- The LC4500i's autonomy is somewhat low end compared to devices of its type and power range, as it reaches only up to 10 hours at 25% load on a full tank. If prolonged run time is essential to your needs, you could consider the Champion 200977, which offers one of the highest autonomy among devices with similar power output, lasting up to 22 hours.
- Autonomy holds its importance, however, it is largely dependent on the generator’s fuel capacity and so, it is nonsensible to discuss it without mentioning fuel efficiency as well. In terms of fuel efficiency within its wattage range, this inverter generator falls short: it consumes approximately 0.26 GPH at a 25% load. If you wish to further improve in the area of fuel efficiency, the Energizer eZV3500P, which boasts with a gas consumption of only 0.13 GPH, may be the right generator for you.
The bottom line
- RV Ready
- Electric start
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (57 dBA)
- Decent weight (99 lbs)
- No remote start
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 212 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric |
| Warranty | 2 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 3,500 W |
| Starting watts | 4,500 W |
| Running amps | 29.2 amps |
| Peak amps | 37.5 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 10 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | No |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 2x 5V USB port |
| Data center | Power output, lifetime run hours and voltage |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 2.6 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 22.8 x 17.3 x 20 in |
| Noise (lower limit) | 57 dBA |
| THD | < 2% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Accessories included | Funnel, tool kit, and battery |
| Country of origin | Vietnam |
| Other model numbers | 96387 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Powerhorse
Powerhorse is a trademarked brand name of gas-powered outdoor products owned and distributed by the Northern Tool & Equipment Company Inc. through their store locations and online. Powerhorse outdoor products include gas- and electric-powered tools including pressure washers, wood chippers/shredders, log splitters, electric generators and inverters. The product line also offers engines and water pumps. The brand's motto is "Power You Can Depend On". Powerhorse generators are engineered, developed and tested in Minnesota, but manufactured in China or Vietnam.
Warranty Information
The Powerhorse LC4500i is covered under a warranty for up to 2 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Powerhorse generators, please contact the Powerhorse Customer Support: 1-866-443-2576.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Electric fry pan | 1500 | 1500 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 2787 W | 3787 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 2790 W | 3380 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Demolition hammer | 1260 | 1260 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2740 W | 3840 W |
Does the Powerhorse 4500i have an automatic choke and is it made in China? (Asked May 06, 2021)
The unit has a manual choke and is indeed manufactured in China.



