Honda EU2200i Camo - 1800/2200W Inverter Generator
The Honda EU2200i Camo is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,800 W and a starting wattage of 2,200 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Honda EU2200i Camo
In a few words, the Honda EU2200i Camo is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator perfectly suited for:
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
In the sections ahead, the power characteristics, availability of various outlets, the portability, and any additional features of the device shall be discussed.
Power & Run Time
Featuring a 121 cc Honda GXR120 OHV 4-stroke engine with cast iron sleeve, the Honda EU2200i Camo operates using gasoline, providing 120V, with a running wattage of 1,800W and a starting wattage of 2,200W. Additionally, as the generator is parallel capable (Honda parallel cables (opens in a new tab) not included), it can be linked to a second unit for more power.
Rated for 48 dBA (less noisy than a library), the inverter generator's starting mechanism relies on a classic hand-operated recoil starting mechanism.
Featuring a 0.95 gallon fuel tank, the EU2200i Camo can provide power for up to 8.1 hours on a full tank (with fuel consumption averaging 0.12 gallons per hour).
Sensitive electronics can be safely plugged in the AC outlets, as the EU2200i Camo produces a clean sine wave, with a <3% Total Harmonic Distortion (THD).
Outlets
The control panel features 2 AC outlets as follows:
Portability
As the Honda EU2200i Camo is an inverter generator, its encased design (L20 x W11.4 x H16.7 in) offers more aesthetics than a conventional, open frame product. The generator has a contemporary design, convenient for recreationally generating power.
At just 47.4 lbs, the EU2200i Camo is notably lightweight, making it an excellent choice for portable power. Designed for easy mobility, one person can move it around without any difficulty, ensuring power on the go. In addition, a handle (molded in the case) lets you carry it easily and further increases its convenience.
Features
Light indicators on the device will signal if the oil level is too low, the generator is ready and the generator is on overload.
From a security point of view, the generator is equipped with an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off (Oil Alert®), giving you a peace of mind during use.
Accessory-wise, along with the previously mentioned features, the Honda EU2200i Camo is packaged with the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab), helping you start the device right away.
CO Minder

CO Minder monitors the ambient CO concentration
Honda's CO Minder is a system that monitors the ambient carbon monoxide concentration, and automatically stops the engine if the sensor detects a CO level of or exceeding 800 parts per million (ppm) at a given time, or an average of 400 ppm for 10 minutes.
A CO alarm indicator will flash for about five minutes, during which it will be impossible to restart the engine.
Honda My Generator App
The Honda My Generator App (available on iOS and Android) makes owning the EU2200i Camo even more flexible and convenient, whether you are depending on it at home during a power outage, or enjoying an adventure at a remote campsite.
The app connects your unit and your phone via Bluetooth, across a 75-foot line of sight, giving you valuable information about your generator's operation and many additional features in the palm of your hands.
With it, you can easily monitor a range of information such as output power, lifetime run hours, oil life, or estimated remaining runtime. You’ll also receive warnings and notifications to remind you of routine maintenance.
The app allows you to control multiple, compatible Honda generators from a single mobile device and, even though the EU2200i Camo does not have an electric start and requires a manual start-up, you’ll be able to remotely stop it.
The Honda EU2200i Camo versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Honda EU2200i Camo compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- Having a dry weight of 47.4 lbs, the Honda EU2200i Camo belongs in the expected weight range for inverter generators which produce 1500 to 2500 rated watts. Regarding dry weight, one of the champions in the same power range is the Genmax GM2000i, with a dry weight of only 34.2 lbs.
- As its lowest possible noise is rated at 48 dBA, this inverter generator qualifies as one of the most quiet of the products of similar type and power.
- Regarding its runtime, the EU2200i Camo operates for up to 8.1 hours at a 25% load, positioning it at the lower spectrum among comparable inverters. If run time is one of your main concerns, the DuroMax XP2300iH could be worth looking at. It boasts one of the highest run times among units of comparable power, lasting up to 13 hours.
- Run time is crucial, but it heavily relies on the fuel tank's capacity. Thus, considering fuel efficiency alongside is essential. With a fuel usage of about 0.12 GPH at a 25% load, this inverter generator falls within the typical gasoline consumption range observed in comparably powerful products. If you wish to acquire one of the most gasoline efficient products of this power range, the Westinghouse iGen2800c, with a fuel consumption of 0.08 GPH could be in your good books.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W inverter generators, the Honda EU2200i Camo is on the expensive side of the price range.
While certainly not the cheapest of its kind, purchasing it would most likely also mean enjoying the reliability of a high-end product.
The bottom line
- Parallel capable
- Inverter
- CO Minder
- Mobile app
- Quiet for its power (48 dBA)
- Decent weight (47.4 lbs)
- Decent fuel efficiency
- On the expensive side
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 121 cc Honda GXR120 OHV 4-stroke, cast iron sleeve |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz |
|---|---|
| Running watts | 1,800 W |
| Starting watts | 2,200 W |
| Running amps | 15 amps |
| Peak amps | 18.3 amps |
| Run time @50% load | 4 h |
| Run time @25% load | 8.1 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | No |
| Data center | My Generator App |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 0.95 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 47.4 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 20 x 11.4 x 16.7 in |
| Noise (lower limit) | 48 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | No |
| Country of origin | Thailand |
| Series | Super Quiet |
| Other model numbers | EU2200iTAN3 |
| UPC | 786102007313 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Honda
Founded in 1948, the Japanese Honda Motor Company has gained notoriety for consistently producing top quality engines, motor-powered vehicles and devices. Over the years, the company has gained a strong reputation in the motorcycle, automobile, but also power tool industry. Honda’s power tool division has been producing power tools since 1953, including tillers, mowers, blowers, sprayers and of course, power generators. While the company has expanded globally and moved a majority of its production out of Japan into other Asian countries, Honda is to this day known as a legend among the generator manufacturers.
Warranty Information
The Honda EU2200i Camo is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Honda generators, please consult Honda's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-770-497-6400.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Washing machine | 900 | 1650 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 1192 W | 2192 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1435 W | 2025 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1340 W | 1340 W |
What is the difference between the EU2200i Camo and the EU2200iTAN3?
These model numbers refer to the same unit, but simply include more or less information regarding its specs, production batch, etc. Read how Honda name their generators.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




