Honda EB3000c (Discontinued)
The Honda EB3000c is a compact and lightweight open frame generator with a rated wattage of 2,600 W and a starting wattage of 3,000 W. (Read full specs)
This product has been discontinued. We've kept this page live for reference.
Page Content
Description
Zoom on the Honda EB3000c
In summary, the Honda EB3000c is a compact and lightweight portable generator especially useful for:
- Amateur DIY lovers
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Professionals who want to be able to deliver results, even during a power failure
- RV travellers wishing to enhance their freedom and nomad lifestyle
In the following paragraphs, we shall explore the power characteristics, available outlets, portability, and any additional features of the device.
Power & Run Time
With a 196 cc Honda GX200 OHV 4-stroke engine with cast iron sleeve, the Honda EB3000c operates on gasoline, providing 120V, with a running wattage of 2,600W and a starting wattage of 3,000W.
Rated for 65 dBA (just slightly more noisy than a normal conversation), the generator's starting mechanism relies on a standard recoil pull-rope starting mechanism.
The EB3000c can operate for around 9.39 hours at 50% load with a full tank (fuel consumption around 0.28 GPH), due to its fuel capacity of 2.6 gallons.
Outlets
The full GFCI control panel features 3 AC outlets as follows:
Though it may not be labeled as 'RV Ready,' this Honda generator offers the benefit of hassle-free RV connectivity through its L5-30R receptacle, allowing you to easily power your RV with the assistance of an L5-30P to TT-30R adaptor.
Portability
With its L17.5 x W15.8 x H18.9 in dimensions, the open frame structure of the Honda EB3000c provides stability, simplified maintenance access to components, and better air cooling than enclosed units. The generator is designed for outdoor use and demanding environments.
With a dry weight of 71 lbs, the EB3000c is convenient, ensuring it can be taken wherever power is needed. Additionally, the open frame design of the generator ensures easy grabbing and shifting for relocation.
Thanks to Honda's patented CycloConverter (opens in a new tab) technology, the unit is lightweight and maintains stable power. It uses a CPU that conditions the raw power produced by the generator and eliminates the need for a bulky alternator. As this CPU reduces the number of parts in the generator, it results in a lighter weight and a smaller unit.
Features
Several light indicators serve to show you when the oil level is too low and the generator is ready.
With its built-in fuel gauge, the generator provides quick and convenient gas level checks.
From a security standpoint, the product offers an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off (Oil Alert®), allowing you to use it with a peace of mind.
Along with the aforementioned features, from an accessory standpoint, the Honda EB3000c's box includes the typical documentation and an owner's manual (opens in a new tab), which will help you start your generator promptly. An official storage cover is available, as a separate purchase.
Product Video
The Honda EB3000c versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Honda EB3000c compare to generators of similar power (between 2500 and 3500 W).
- As far as its dry weight is concerned, the Honda EB3000c weighs just 71 pounds and thus, it is one of the lighter 2500 to 3500 rated wattage generators. Regarding dry weight, one of the champions in the same power range is the Pulsar PGD40iSCO, with a dry weight of only 46 lbs.
- This generator, with its lowest possible noise rated at 65 dBA falls into the more noisy category, compared to other devices of a similar running wattage. If you wish to prioritize minimal noise, the Honda EU3000iS stands out as one of the quietest options among generators of similar power, with a rating of 50 dBA.
- With around 9.39 hours of runtime at a 50% load on a full tank, the EB3000c is in line with the average autonomy range for generators of comparable power. If concerned with autonomy, one of the products of a comparable power output, which offers the highest run time, is the Pulsar PG3250, boasting with around 16 hours.
- Run times are important, yet thanks to their dependence on the fuel capacity, they should be judged along with the fuel consumption of the device. This generator has a better fuel efficiency than other units in the aforementioned output range, consuming approximately 0.28 GPH (gallon per hour) at 50% load. If you wish to get a unit of similar power, but with one of the best fuel efficiency, you could consider the Pulsar PGD40iSCO, which has an impressively low fuel consumption of 0.22 GPH.
The bottom line
- Full GFCI panel
- Lightweight (71 lbs)
- Fuel efficient
- Decent run time
- No data center
- No electric start
- On the noisy side (65 dBA)
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 196 cc Honda GX200 OHV 4-stroke, cast iron sleeve |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz |
|---|---|
| Running watts | 2,600 W |
| Starting watts | 3,000 W |
| Running amps | 21.7 amps |
| Peak amps | 25 amps |
| Run time @50% load | 9.39 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | Full panel |
|---|---|
| Covered outlets | No |
| Automatic Voltage Regulation | CycloConverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | No |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil and output ready |
| Fuel tank | 2.6 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 17.5 x 15.8 x 18.9 in |
| Noise (lower limit) | 65 dBA |
| THD | Unknown |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | No |
| Series | Industrial |
| Other model numbers | EB3000cK2A |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Honda
Founded in 1948, the Japanese Honda Motor Company has gained notoriety for consistently producing top quality engines, motor-powered vehicles and devices. Over the years, the company has gained a strong reputation in the motorcycle, automobile, but also power tool industry. Honda’s power tool division has been producing power tools since 1953, including tillers, mowers, blowers, sprayers and of course, power generators. While the company has expanded globally and moved a majority of its production out of Japan into other Asian countries, Honda is to this day known as a legend among the generator manufacturers.
Warranty Information
The Honda EB3000c is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Honda generators, please consult Honda's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-770-497-6400.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Slow cooker | 270 | 270 | |
| Total | 1962 W | 2962 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Toaster oven | 800 | 800 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2070 W | 2660 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1730 W | 2830 W |
What is the difference between the EB3000c and the EB3000cK2A?
These model numbers refer to the same unit, but simply include more or less information regarding its specs, production batch, etc. Read how Honda name their generators.
What kind of oil should I use? (Asked June 21, 2022)
SAE 10W-30 is recommended for general, all-temperature use.




User Reviews
It’s a keeper.