Honda EB2200i - 1800/2200W Inverter Generator
The Honda EB2200i is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,800 W and a starting wattage of 2,200 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Honda EB2200i
In short, the Honda EB2200i is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator adequately designed for:
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
- Amateur DIY lovers
- Professionals who want to be able to deliver results, even during a power failure
In the following paragraphs, we shall explore the power characteristics, available outlets, portability, and any additional features of the device.
Power & Run Time
Honda EB2200i runs on gasoline, powered by a 121 cc Honda GXR120 4-stroke engine with cast iron sleeve, delivering 120V, boasting a running wattage of 1,800W alongside a starting wattage of 2,200W.
Enjoying a really low noise rating of 48 dBA (less noisy than a library) which secured it a place in our list of the 10 quietest portable generators, the inverter generator is started via a standard recoil pull-rope starting mechanism.
Featuring a 0.95 gallon fuel tank, the EB2200i can provide power for up to 8.1 hours on a full tank (with fuel consumption averaging 0.12 gallons per hour).
The EB2200i generates a clean sine wave with <3% Total Harmonic Distortion (THD), ensuring minimal electrical noise and fluctuations. This feature makes it ideal for powering sensitive electronics, providing stable and reliable AC power through the outlets.
Outlets
The full GFCI control panel provides the upcoming 2 AC outlets:
Portability
With its enclosed inverter generator design (L20 x W11.4 x H16.7 in), the Honda EB2200i offers superior aesthetics and operates with minimized noise levels, distinguishing itself from standard, open frame generators. This modern design aims to provide an ideal power solution to recreational users.
With its weight totaling only 47.4 lbs, the EB2200i stands out as a lightweight generator. A single person should have no trouble moving it around, ensuring power availability on the go. With its handle (molded in the case), carrying it becomes a breeze, adding to its convenience.
Features
Some light indicators allow you to instantly see if the generator is overloaded, its oil levels are insufficient and the generator is ready.
From a security standpoint, the generator is furnished with an automatic low oil shut-off (Oil Alert®) and an overload protection (circuit breaker), ensuring peace of mind during operation.
Accessory-wise, along with the previously mentioned features, the Honda EB2200i is packaged with the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab), helping you start the device right away.
CO Minder
Honda's CO Minder is a system that monitors the ambient carbon monoxide concentration, and automatically stops the engine if the sensor detects a CO level of or exceeding 800 parts per million (ppm) at a given time, or an average of 400 ppm for 10 minutes.
A CO alarm indicator will flash for about five minutes, during which it will be impossible to restart the engine.
Product Video
The Honda EB2200i versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Honda EB2200i compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- As its weight is 47.4 pounds, the Honda EB2200i falls in the expected weight range of the inverters in the 1500-2500 rated wattage category. In terms of weight, one of the champions in their power range is the Genmax GM2000i, standing at just 34.2 lbs.
- At just 48 dBA rated noise level, this inverter generator is positioned as one of the quietest choices among devices delivering similar type and power.
- As for its runtime, the EB2200i runs for up to 8.1 hours at a 25% load, placing it towards the low end among comparable inverters. If run time is one of your main concerns, the DuroMax XP2300iH could be worth looking at. It boasts one of the highest run times among units of comparable power, lasting up to 13 hours.
- Even though run times are undoubtedly important, they are dependent on the fuel capacity to a large extent. For a more wholesome picture, we must take into consideration the fuel consumption of the generator. At a 25% load, the inverter generator consumes an estimated 0.12 gallons of gasoline per hour, falling within the average consumption range of units with similar output. If gasoline efficiency is at the top of your list, you may want to have a look at the Westinghouse iGen2800c, which has great fuel efficiency, with a gas consumption of only 0.08 gallons per hour.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W inverter generators, the Honda EB2200i is on the expensive side of the price range.
While certainly not the cheapest of its kind, purchasing it would most likely also mean enjoying the reliability of a high-end product.
The bottom line
- Full GFCI panel
- Inverter
- CO Minder
- Quiet for its power (48 dBA)
- Decent weight (47.4 lbs)
- Decent fuel efficiency
- On the expensive side
- No data center
- No parallel ports
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 121 cc Honda GXR120 4-stroke, cast iron sleeve |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz |
|---|---|
| Running watts | 1,800 W |
| Starting watts | 2,200 W |
| Running amps | 15 amps |
| Peak amps | 18.3 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 8.1 h |
| GFCI outlets | Full panel |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | No |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 0.95 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 47.4 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 20 x 11.4 x 16.7 in |
| Noise (lower limit) | 48 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | No |
| Country of origin | Thailand |
| Series | Industrial |
| Other model numbers | EB2200iTAN |
| UPC | 786102007344 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Honda
Founded in 1948, the Japanese Honda Motor Company has gained notoriety for consistently producing top quality engines, motor-powered vehicles and devices. Over the years, the company has gained a strong reputation in the motorcycle, automobile, but also power tool industry. Honda’s power tool division has been producing power tools since 1953, including tillers, mowers, blowers, sprayers and of course, power generators. While the company has expanded globally and moved a majority of its production out of Japan into other Asian countries, Honda is to this day known as a legend among the generator manufacturers.
Warranty Information
The Honda EB2200i is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Honda generators, please consult Honda's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-770-497-6400.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Washing machine | 900 | 1650 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 1192 W | 2192 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1435 W | 2025 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1340 W | 1340 W |
What is the difference between the EB2200i and the EB2200iTAN?
These model numbers refer to the same unit, but simply include more or less information regarding its specs, production batch, etc. Read how Honda name their generators.
Is this safe to use with 10 percent Ethanol fuel? (Asked November 12, 2021)
You may use regular unleaded gasoline containing no more than 10% ethanol (E10). Fuels with greater content of ethanol may cause starting and/or performance problems, and may also damage metal, rubber and plastic parts of the fuel system.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




