Genmax GM6000XiE - 5250/6000W Open Frame Inverter Generator With Electric Start
The Genmax GM6000XiE is a compact open frame inverter generator with a rated wattage of 5,250 W and a starting wattage of 6,000 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Genmax GM6000XiE
To sum up, the Genmax GM6000XiE is a compact portable inverter generator tailored for:
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
- People occasionally participating in outdoor fairs, festivals or events
- Food van owners who know that just a short power outage could lose them hundreds of dollars
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Professionals in need of safely powering high-intensity work or lighting equipment
Over the following sections, you'll uncover its power characteristics, the selection of outlets it offers, its overall portability, and the supplementary features it includes.
Power & Run Time
Running on gasoline, the Genmax GM6000XiE utilizes a 312 cc Dinking OHV 4-stroke engine to deliver 120/240V, offering a running wattage of 5,250W and a starting wattage of 6,000W.
Featuring a noise rating of 70 dBA (just as noisy as a dishwasher), the inverter generator is equipped with both a simple traditional pull-start mechanism and an intuitive and practical electric starter (battery included) for starting.
Featuring a 3.8 gallons fuel tank, the GM6000XiE can provide power for up to 13 hours on a full tank (with fuel consumption averaging 0.29 gallons per hour).
As the GM6000XiE produces a clean sine wave, with a <3% Total Harmonic Distortion (THD), sensitive electronics may be plugged in the AC outlets safely.
Outlets
The control panel features the upcoming 3 AC outlets:
Furthermore, it showcases 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (USB-A) perfect for conveniently charging mobile phones, tablets, and other electronic devices.
As it features a twist-lock L14-30R receptacle, the GM6000XiE is transfer switch ready: in case of a power outage, you will be easily able to connect it to a breaker box and power your household.
Portability
At L22.2 x W18.1 x H17.7 in, the standard open frame design of the Genmax GM6000XiE delivers stability alongside easy maintenance access to components and good air cooling. This type of design is ideal for tough environments and heavy outdoor use.
With a dry weight of 106.9 lbs, the GM6000XiE can easily follow you wherever your power needs are. Moreover, its wheel kit (⌀8") and its folding handle make it easy to shift the generator once it's on the ground.
Features
One of the many GM6000XiE's features is the digital data center, included in its control panel, which conveniently provides information on the lifetime run hours and thus, helps you monitor its activity and status.
In addition to this info, the light indicators show you if the generator is on overload, the oil level is too low and the generator is ready.
Equipped with a built-in fuel gauge, the inverter generator facilitates swift gas level checks.
From a security standpoint, the generator is furnished with an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, ensuring peace of mind during operation.
It also benefits from Genmax's CO DETECT technology, which is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
Apart from the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to facilitate setup, the Genmax GM6000XiE features extra accessories: funnel and tool kit.
Product Video
The Genmax GM6000XiE versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Genmax GM6000XiE compare to inverter generators of similar power (between 4500 and 5500 W).
- In terms of its weight, the Genmax GM6000XiE weighs merely 106.9 pounds, earning it a spot among the lighter inverter generators within the 4500 to 5500 rated wattage category. If weight matters to you, one of the champions in this power range is the Pulsar PGX60BiSRCO with only 93.5 pounds.
- If compared to generators capable of producing a similar running wattage, this inverter generator with a lowest emitted noise of 70 dBA can be considered somewhat noisy. If noise level is one your key decisive factors, you may find the Honda EU7000iS appealing. It's rated at 52 dBA, making it one of the quietest generators in its power range.
- The GM6000XiE's autonomy is somewhat low end compared to devices of its type and power range, as it reaches only up to 13 hours at 25% load on a full tank. If you consider autonomy on a single full tank as one of the deciding factors, one of the generators in the same power range that offers the highest run time is the Champion 201532, with up to 18 hours.
- Autonomy holds its importance, however, it is largely dependent on the generator’s fuel capacity and so, it is nonsensible to discuss it without mentioning fuel efficiency as well. This inverter generator has an average fuel consumption among comparably powerful devices, as it reaches 0.29 GPH (gallon per hour) at a 25% load. If you are concerned with gasoline efficiency, having a fuel consumption of just 0.19 GPH, the DuroMax XP7000iHT is a device you could look out for.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 4500-5500W inverter generators, the Genmax GM6000XiE is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- CO DETECT technology
- GFCI Outlets
- Electric start
- Inverter
- Lightweight for its kind (106.9 lbs)
- Decent fuel efficiency
- 1-year warranty
- No remote start
- No parallel ports
- On the noisy side (70 dBA)
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 312 cc Dinking OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric |
| Warranty | 1 year |
| Voltage | AC: 120/240V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 5,250 W |
| Starting watts | 6,000 W |
| Running amps (@120/240V) | 43.8/21.9 amps |
| Peak amps (@120/240V) | 50/25 amps |
| Run time @50% load | 9 h |
| Run time @25% load | 13 h |
| GFCI outlets | Yes |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | Lifetime run hours |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | Steel, 3.8 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 106.9 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 22.2 x 18.1 x 17.7 in |
| Noise (lower limit) | 70 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | Funnel, tool kit, battery, and wheel kit |
| Country of origin | China |
| UPC | 860012189717 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Genmax
GENMAX is a new portable generator brand registered by the Chongqing Dinking Power Machinery Co. LTD., which itself was founded in 2010 and is currently located in Chongqing, China. Dinking specializes in the general motor industry and manufactures portable generators, power sources, water pumps, garden machinery and construction machinery for foreign markets. Among most notable achievements are Dinking’s exclusive contract with Hyundai and 5th place in the ranking of Chinese foreign trade exporters in general motor industry (2016). GENMAX brand portfolio includes a sizeable selection of gas-powered generators covering all common wattage categories.
Warranty Information
The Genmax GM6000XiE is covered under a warranty for up to 1 year. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Genmax generators, please consult Genmax's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-866-960-2920.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 | |
| Sump pump (1/2 hp) | 1050 | 2150 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 4195 W | 5695 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Water heater (10 gallons) | 1000 | 2000 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Total | 4190 W | 5190 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Grinder | 1400 | 2500 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 3280 W | 5980 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



