Genmax GM4000Xi - 3200/4000W Open Frame Inverter Generator
The Genmax GM4000Xi is a compact and lightweight open frame inverter generator with a rated wattage of 3,200 W and a starting wattage of 4,000 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Genmax GM4000Xi
In a few words, the Genmax GM4000Xi is a compact and lightweight portable inverter generator perfectly suited for:
- RV travellers looking for even more independence
- Occasional participants of outdoor events, competitions, concerts and festivals
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Camping and tailgating hobbyists looking for a portable power source
Over the following sections, you'll uncover its power characteristics, the selection of outlets it offers, its overall portability, and the supplementary features it includes.
Power & Run Time
The Genmax GM4000Xi houses a 223 cc OHV 4-stroke engine, which provides 120V, consumes gasoline and delivers a running wattage of 3,200W along with a peak wattage of 4,000W.
The inverter generator features a classic hand-operated recoil starting mechanism. It is rated for a noise of 66 dBA (less noisy than background music).
Thanks to its 1.7 gallon fuel tank, the GM4000Xi can run continuously for up to 7 hours on a full tank (with an average fuel consumption of approximately 0.24 GPH).
The GM4000Xi produces a clean sine wave: thanks to a <5% Total Harmonic Distortion (THD), your sensitive electronics can be safely plugged in the AC outlets.
Outlets
The control panel features 3 AC outlets as follows:
Furthermore, it has 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (1 x USB-A and 1 x USB-C) with which charging of electronics like mobile phones and tablets is made convenient.
The inclusion of a TT-30R receptacle (TT for 'Travel Trailer') makes this Genmax generator RV Ready, ideal for providing power to recreational vehicles.
Portability
At L18.1 x W14.4 x H18.9 in, the standard open frame design of the Genmax GM4000Xi delivers stability alongside easy maintenance access to components and good air cooling. The featured design is ideal for the outdoors and all tough environments.
At 61.7 lbs, the GM4000Xi is easily managed, ensuring it can be brought along wherever you need power. Moreover, grabbing and moving this product is made even easier by its open frame design.
Features
The light indicators show you if the oil level is too low, the generator is on overload and the generator is ready.
Thanks to its built-in fuel gauge, the inverter generator allows you to quickly, conveniently, and easily check the gas level at a glance.
As for its security measures, the device features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), letting you use it with a peace of mind.
Besides the classic documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to get you promptly started, the Genmax GM4000Xi also comes with some accessories: funnel and tool kit are included.
The Genmax GM4000Xi versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Genmax GM4000Xi compare to inverter generators of similar power (between 2500 and 3500 W).
- Considering its weight, the Genmax GM4000Xi registers at a modest 61.7 pounds, placing it among the lighter inverter generators in the 2500 to 3500 rated wattage selection. If weight is a key factor for your needs, the Pulsar PGD40iSCO is noteworthy for being one of the top contenders in this power range, with a dry weight of 46 pounds.
- Among the generators of a comparable running wattage, this inverter generator with a lowest noise of 66 dBA can be judged as noisy. If you’d prefer a less noisy device, one of the most quiet devices, which share the same power range with this one, is the Honda EU3000iS, whose lowest noise levels reach just 50 dBA.
- As far as autonomy is concerned, providing up to 7 hours of runtime with a full tank at a 25% load, the GM4000Xi falls into the low end in comparison with other inverters of a comparable power output. If concerned with autonomy, one of the products of a comparable power output, which offers the highest run time, is the Champion 200977, boasting with up to 22 hours.
- While run time matters, it's heavily influenced by the fuel tank's capacity. Hence, it's important to consider fuel efficiency alongside. This inverter generator is somewhat less fuel-efficient than devices of comparable output: its estimated fuel consumption reaches 0.24 GPH at a 25% load. If minimizing fuel usage is one of your key priorities, the Honda EU3200i is one of the most efficient devices with similar power output, with a gasoline consumption of only 0.14 gallons per hour.
The bottom line
- USB-C port
- RV Ready
- Inverter
- Lightweight (61.7 lbs)
- No data center
- 1-year warranty
- No electric start
- No parallel ports
- On the noisy side (66 dBA)
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 223 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 1 year |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 3,200 W |
| Starting watts | 4,000 W |
| Running amps | 26.7 amps |
| Peak amps | 33.3 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 7 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A and USB-C) |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1.7 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 61.7 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 18.1 x 14.4 x 18.9 in |
| Noise (lower limit) | 66 dBA |
| THD | < 5% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Funnel and tool kit |
| Country of origin | China |
| UPC | 784482491340 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Genmax
GENMAX is a new portable generator brand registered by the Chongqing Dinking Power Machinery Co. LTD., which itself was founded in 2010 and is currently located in Chongqing, China. Dinking specializes in the general motor industry and manufactures portable generators, power sources, water pumps, garden machinery and construction machinery for foreign markets. Among most notable achievements are Dinking’s exclusive contract with Hyundai and 5th place in the ranking of Chinese foreign trade exporters in general motor industry (2016). GENMAX brand portfolio includes a sizeable selection of gas-powered generators covering all common wattage categories.
Warranty Information
The Genmax GM4000Xi is covered under a warranty for up to 1 year. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Genmax generators, please consult Genmax's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-866-960-2920.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Freezer | 810 | 1750 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 2557 W | 3557 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Radiant heater | 1300 | 1300 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 2545 W | 3135 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Belt sander | 1150 | 2400 | |
| Total | 2550 W | 3800 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



