Genmax GM3300i - 3000/3300W Inverter Generator
The Genmax GM3300i is a compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 3,000 W and a starting wattage of 3,300 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Genmax GM3300i
To sum up, the Genmax GM3300i is a compact and lightweight portable inverter generator tailored for:
- RV travellers looking for even more independence
- People occasionally participating in outdoor fairs, festivals or events
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
- Homeowners who want to be sure of their ability to power their fridges, cooking tools, heating and lighting equipment during power failures
- Camping and tailgating hobbyists looking for a portable power source
In the upcoming sections, you'll discover its power characteristics, the array of outlets it presents, its overall portability, and the additional features it possesses.
Power & Run Time
With a 145 cc (5.2 hp) Dinking OHV 4-stroke engine, the Genmax GM3300i operates on gasoline, providing 120V, with a running wattage of 3,000W and a starting wattage of 3,300W. Additionally, the parallel capability (parallel kit (opens in a new tab) not included) facilitates doubling of power output when linked to another similar or compatible unit, offering enhanced energy capacity and reliability for diverse requirements.
The inverter generator is rated for a noise of 62 dBA (just slightly more noisy than an office). Its starting mechanism is based on a classic hand-operated recoil starting mechanism.
The GM3300i's fuel tank holds 1 gallon, ensuring uninterrupted operation for up to 6 hours with a full tank (fuel consumption approximately 0.17 GPH).
Thanks to its low <3% Total Harmonic Distortion (THD), the GM3300i produces a clean sine wave output, making it safe for your sensitive electronics when utilizing the AC outlets.
Outlets
The control panel features the upcoming 3 AC outlets:
Furthermore, it has 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (USB-A) providing convenient charging capabilities for mobile phones, tablets, and other electronic devices.
The inclusion of a TT-30R receptacle (TT for 'Travel Trailer') makes this Genmax generator RV Ready, ideal for providing power to recreational vehicles.
Portability
Thanks to its closed inverter generator design (L18.9 x W11.4 x H17.3 in), the Genmax GM3300i not only offers superior aesthetics but also operates with reduced noise levels compared to a typical, open frame generator. The design follows the contemporary trends and is perfect for recreationally generating power.
The GM3300i boasts a weight of merely 47.4 lbs, solidifying its reputation as a lightweight, easily transportable generator. As it can be moved by a single person without much effort, the generator and its power can be enjoyed on-the-go. The inclusion of a handle (molded in the case) makes carrying it a breeze, adding to its convenience.
Features
The light indicators show you if the generator is ready, the generator is overloaded and the oil level is too low.
In terms of security, the generator features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), ensuring peace of mind during its use.
It also benefits from Genmax's CO DETECT technology, which is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
In addition to the traditional documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to help you get started promptly, the Genmax GM3300i also includes several accessories: funnel and tool kit.
Product Videos
The Genmax GM3300i versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Genmax GM3300i compare to inverter generators of similar power (between 2500 and 3500 W).
- As far as its dry weight is concerned, the Genmax GM3300i weighs just 47.4 pounds and thus, it is one of the lighter 2500 to 3500 rated wattage inverter generators. If weight matters to you, one of the champions in this power range is the Pulsar PGD40iSCO with only 46 pounds.
- The inverter generator's noise output, rated at 62 dBA, falls within the average range expected for devices in its type and power range. If noise emissions are one of your priorities, you may want to take a look at the Honda EU3000iS. It's one of the quietest options among generators of similar power, rated at 50 dBA.
- As for its runtime, the GM3300i runs for up to 6 hours at a 25% load, placing it towards the low end among comparable inverters. If extended autonomy is what matters most to you, the Champion 200977 could be an excellent choice, offering one of the longest run times among units in its power category, reaching up to 22 hours.
- Autonomy holds its importance, however, it is largely dependent on the generator’s fuel capacity and so, it is nonsensible to discuss it without mentioning fuel efficiency as well. This inverter generator is one of the more fuel-efficient models of the aforementioned output range, as its estimated fuel consumption reaches just 0.17 GPH (gallon per hour) at 25% load. If you wish to further improve in the area of fuel efficiency, the Honda EU3200i, which boasts with a gas consumption of only 0.14 GPH, may be the right generator for you.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 2500-3500W inverter generators, the Genmax GM3300i is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO DETECT technology
- RV Ready
- Parallel capable
- Inverter
- Lightweight (47.4 lbs)
- Fuel efficient
- Acceptable noise (62 dBA)
- No data center
- 1-year warranty
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 145 cc Dinking OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 1 year |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 3,000 W |
| Starting watts | 3,300 W |
| Running amps | 25 amps |
| Peak amps | 27.5 amps |
| Run time @50% load | 4.5 h |
| Run time @25% load | 6 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | Plastic, 1 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 47.4 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 18.9 x 11.4 x 17.3 in |
| Noise (lower limit) | 62 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Funnel and tool kit |
| Country of origin | China |
| Other model numbers | GE-3300A |
| UPC | 768494056087 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Genmax
GENMAX is a new portable generator brand registered by the Chongqing Dinking Power Machinery Co. LTD., which itself was founded in 2010 and is currently located in Chongqing, China. Dinking specializes in the general motor industry and manufactures portable generators, power sources, water pumps, garden machinery and construction machinery for foreign markets. Among most notable achievements are Dinking’s exclusive contract with Hyundai and 5th place in the ranking of Chinese foreign trade exporters in general motor industry (2016). GENMAX brand portfolio includes a sizeable selection of gas-powered generators covering all common wattage categories.
Warranty Information
The Genmax GM3300i is covered under a warranty for up to 1 year. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Genmax generators, please consult Genmax's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-866-960-2920.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 1792 W | 3292 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Water heater (10 gallons) | 1000 | 2000 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 2290 W | 3290 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Reciprocating saw | 730 | 960 | |
| Total | 2130 W | 3230 W |
How many ounces oil does a genmax 3300i take (Asked May 18, 2022)
Engine oil capacity is 15.3 fl. oz.
Where and how can I find parts for this product? I am having trouble finding anything for this generator (Asked July 15, 2022)
Replacement parts can be ordered directly through GenMax: 1-866-960-2920.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



