Genmax GM2000i - 1600/2000W Inverter Generator
The Genmax GM2000i is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,600 W and a starting wattage of 2,000 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Genmax GM2000i
In short, the Genmax GM2000i is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator adequately designed for:
- Camping and tailgating hobbyists looking for a portable power source
- Amateur DIY lovers
In the forthcoming sections, you'll delve into its power characteristics, the various outlets it offers, its overall portability, and the additional features it boasts.
Power & Run Time
Featuring a 79.7 cc Dinking OHV 4-stroke engine, the Genmax GM2000i operates using gasoline, providing 120V, with a running wattage of 1,600W and a starting wattage of 2,000W. Moreover, the parallel capability (parallel kit (opens in a new tab) not included) allows for doubling of power output when paired with another similar or compatible unit, providing increased energy capacity and reliability for diverse needs.
Operating with a noise level of 58 dBA (less noisy than a quiet suburb), the inverter generator starts up via a manual recoil starter system.
With a full tank, the GM2000i can operate for up to 10 hours (fuel consumption around 0.11 GPH), thanks to its fuel capacity of 1.1 gallon.
As the GM2000i produces a clean sine wave, with a <3% Total Harmonic Distortion (THD), sensitive electronics may be plugged in the AC outlets safely.
Outlets
The control panel features the following 2 AC outlets:
In addition, it provides 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (USB-A) designed for hassle-free charging of various electronic devices such as smartphones and tablets, ensuring uninterrupted usage.
Portability
The Genmax GM2000i's characteristic encased inverter generator design (L18.7 x W10.6 x H15.9 in) provides an aesthetic advantage and contributes to quieter operation compared to any ordinary, open frame product. This type of design is the most modern and convenient way to recreationally generate power.
With its weight totaling only 34.2 lbs, the GM2000i stands out as a lightweight generator. Designed for easy mobility, one person can move it around without any difficulty, ensuring power on the go. Further convenience is provided by its handle (molded in the case), as it allows you to carry it with great ease.
Features
The device’s light indicators will display if the generator is ready, the generator is overloaded and the oil level is too low.
From a security standpoint, the generator is furnished with an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), ensuring peace of mind during operation.
It also benefits from Genmax's CO DETECT technology, which is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
With the basic documentation and an owner's manual (opens in a new tab), letting you start the generator quickly, the Genmax GM2000i also comes with several accessories, including: funnel and tool kit.
Product Videos
The Genmax GM2000i versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Genmax GM2000i compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- Considering its weight, the Genmax GM2000i registers at a modest 34.2 pounds, placing it among the lightest inverter generators in the 1500 to 2500 rated wattage selection.
- The inverter generator's noise output, rated at 58 dBA, falls within the average range expected for devices in its type and power range. If you'd like a less noisy alternative, the Honda EU2200i is a strong contender. It boasts a noise rating of 48 dBA, placing it among the quietest generators in its power category.
- Given that the GM2000i reaches an autonomy of up to 10 hours with a full tank and at 25% load, it is placed within the average autonomy range of similarly powerful inverter generators. For those prioritizing autonomy, the DuroMax XP2300iH could be considered, as it offers one of the longest run times among generators with similar power output, reaching up to 13 hours.
- Run time is crucial, but it heavily relies on the fuel tank's capacity. Thus, considering fuel efficiency alongside is essential. With an estimated fuel consumption of 0.11 GPH at a 25% load, this inverter generator aligns with the average gasoline usage range of comparable products. If fuel consumption is your top priority, we suggest to check out the Westinghouse iGen2800c, which has a fuel consumption of only 0.08 GPH and thus, is one of the most efficient devices in our database.
The bottom line
- CO DETECT technology
- Parallel capable
- Inverter
- Lightweight (34.2 lbs)
- Acceptable noise (58 dBA)
- Decent run time
- Decent fuel efficiency
- No data center
- 1-year warranty
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 79.7 cc Dinking OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 1 year |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 1,600 W |
| Starting watts | 2,000 W |
| Running amps | 13.3 amps |
| Peak amps | 16.7 amps |
| Run time @50% load | 8 h |
| Run time @25% load | 10 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | Plastic, 1.1 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 34.2 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 18.7 x 10.6 x 15.9 in |
| Noise (lower limit) | 58 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Funnel and tool kit |
| Country of origin | China |
| UPC | 768494055363 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Genmax
GENMAX is a new portable generator brand registered by the Chongqing Dinking Power Machinery Co. LTD., which itself was founded in 2010 and is currently located in Chongqing, China. Dinking specializes in the general motor industry and manufactures portable generators, power sources, water pumps, garden machinery and construction machinery for foreign markets. Among most notable achievements are Dinking’s exclusive contract with Hyundai and 5th place in the ranking of Chinese foreign trade exporters in general motor industry (2016). GENMAX brand portfolio includes a sizeable selection of gas-powered generators covering all common wattage categories.
Warranty Information
The Genmax GM2000i is covered under a warranty for up to 1 year. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Genmax generators, please consult Genmax's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-866-960-2920.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Toaster oven | 800 | 800 | |
| Total | 992 W | 1992 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1270 W | 1860 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Total | 1260 W | 1260 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



