Genmax GM1600iBC - 1200/1600W Inverter Generator
The Genmax GM1600iBC is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,200 W and a starting wattage of 1,600 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Genmax GM1600iBC
In summary, the Genmax GM1600iBC is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator especially useful for:
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
In the forthcoming sections, you'll delve into its power characteristics, the various outlets it offers, its overall portability, and the additional features it boasts.
Power & Run Time
The Genmax GM1600iBC's engine, 57 cc OHV 4-stroke, fueled by gasoline, can deliver 120V. It provides a running wattage of 1,200W and reaches a peak wattage of 1,600W. Additionally, the parallel capability (parallel kit not included) facilitates doubling of power output when linked to another similar or compatible unit, offering enhanced energy capacity and reliability for diverse requirements.
With a noise rating of 58 dBA (less noisy than a conversation at home), the inverter generator features a traditional recoil pull-start mechanism.
Thanks to its 0.66 gallon fuel tank, the GM1600iBC can run continuously for around 6.5 hours at 50% load on a full tank (with an average fuel consumption of approximately 0.1 GPH).
The <3% Total Harmonic Distortion (THD) of the GM1600iBC ensures a clean sine wave output, providing a secure power source for your sensitive electronics through its AC outlets.
Outlets
The control panel provides the upcoming 2 AC outlets:
Additionally, it offers 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (USB-A) allowing you to conveniently charge electronics such as mobile phones and tablets.
Portability
The Genmax GM1600iBC's characteristic encased inverter generator design (L17.1 x W9.6 x H15.7 in) provides an aesthetic advantage and contributes to quieter operation compared to any ordinary, open frame product. The design follows the contemporary trends and is perfect for recreationally generating power.
With its weight totaling only 25.4 lbs, the GM1600iBC stands out as a lightweight generator. The product’s power can be enjoyed on-the-go, as it can be moved by a single person without trouble. It can also be carried without effort with a featured handle (molded in the case), further improving its convenience.
Good to know: This unit ranks 7th in our list of the 10 smallest portable generators.
Features
Some light indicators allow you to instantly see if the generator is overloaded, the generator is ready and the oil level is too low.
In terms of security, the generator features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), ensuring peace of mind during its use.
It also benefits from Genmax's CO DETECT technology, which is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
While the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab), helpful for starting the device promptly, come with the Genmax GM1600iBC, the following accessories are also included: funnel, oil and tool kit.
The Genmax GM1600iBC versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Genmax GM1600iBC compare to inverter generators of similar power (between 1000 and 2000 W).
- Weight-wise, the Genmax GM1600iBC has only 25.4 lbs, which renders it one of the lighter inverter generators which produce 1000 to 2000 rated watts. In terms of weight, one of the champions in their power range is the Pulsar PGD16iSCO, standing at just 24 lbs.
- At 58 dBA, this inverter generator's noise rating is in line with the expected average for devices within its type and power category. If you value reduced noise levels, the Honda EU2200i could be worth considering. It's one of the quietest generators in its power range, rated at 48 dBA.
- Offering around 6.5 hours of running time on a full tank at 50% load, the GM1600iBC is within the average autonomy range of similarly powerful inverter generators. Concerning the run times, one of the several devices with a comparable output, offering the highest autonomy, is the Westinghouse iGen2200, which is able to run for around 10 hours.
- Autonomy holds its importance, however, it is largely dependent on the generator’s fuel capacity and so, it is nonsensible to discuss it without mentioning fuel efficiency as well. This inverter generator is one of the more fuel-efficient models of the aforementioned output range, as its estimated fuel consumption reaches just 0.1 GPH (gallon per hour) at 50% load. To prioritize fuel savings, we advise considering the Pulsar PGD16iSCO, which stands out for its gasoline efficiency, consuming just 0.09 gallons per hour.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1000-2000W inverter generators, the Genmax GM1600iBC is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- CO DETECT technology
- Parallel capable
- Inverter
- Lightweight (25.4 lbs)
- Fuel efficient
- Acceptable noise (58 dBA)
- Decent run time
- No data center
- 1-year warranty
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 57 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 1 year |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 1,200 W |
| Starting watts | 1,600 W |
| Running amps | 10 amps |
| Peak amps | 13.3 amps |
| Run time @50% load | 6.5 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 0.66 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 25.4 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 17.1 x 9.6 x 15.7 in |
| Noise (lower limit) | 58 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, and tool kit |
| Country of origin | China |
| UPC | 860008811851 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Genmax
GENMAX is a new portable generator brand registered by the Chongqing Dinking Power Machinery Co. LTD., which itself was founded in 2010 and is currently located in Chongqing, China. Dinking specializes in the general motor industry and manufactures portable generators, power sources, water pumps, garden machinery and construction machinery for foreign markets. Among most notable achievements are Dinking’s exclusive contract with Hyundai and 5th place in the ranking of Chinese foreign trade exporters in general motor industry (2016). GENMAX brand portfolio includes a sizeable selection of gas-powered generators covering all common wattage categories.
Warranty Information
The Genmax GM1600iBC is covered under a warranty for up to 1 year. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Genmax generators, please consult Genmax's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-866-960-2920.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Blender | 400 | 850 | |
| Total | 592 W | 1592 W | |
| For camping | RV refrigerator | 180 | 600 |
| Rice cooker | 650 | 650 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 950 W | 1370 W | |
| For work | Reciprocating saw | 730 | 960 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 810 W | 1040 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



