Genmax GM1200i - 1000/1200W Inverter Generator
The Genmax GM1200i is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,000 W and a starting wattage of 1,200 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Genmax GM1200i
To sum up, the Genmax GM1200i is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator tailored for:
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
In the sections ahead, the power characteristics, availability of various outlets, the portability, and any additional features of the device shall be discussed.
Power & Run Time
The Genmax GM1200i's design includes a gasoline-fueled 57 cc Dinking OHV 4-stroke engine. With a 120V output, it gives a running wattage of 1,000W and also a peak wattage of 1,200W. Moreover, the parallel capability (parallel kit included) enables doubling of power output when paired with another similar or compatible unit, providing increased energy capacity and versatility for a wide range of needs.
At a noise rating of 58 dBA (less noisy than a conversation at home), the inverter generator is started via a simple traditional pull-start mechanism.
The GM1200i boasts a fuel tank capable of holding 0.7 gallon, allowing it to run continuously for up to 10 hours (with fuel usage averaging around 0.07 gallons per hour).
With a <3% Total Harmonic Distortion (THD), the GM1200i delivers a clean sine wave, essential for safeguarding your delicate electronics when plugged into its AC outlets.
Outlets
The control panel includes the following 2 AC outlets:
Additionally, it features 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (USB-A) enabling convenient charging of devices like mobile phones and tablets.
Portability
The Genmax GM1200i is an inverter generator and features an encased design with the following dimensions: L16.5 x W9.5 x H15.7 in. This design enhances aesthetics and helps minimize noise levels, distinguishing it from conventional, open frame products. This modern design aims to provide an ideal power solution to recreational users.
The GM1200i is a lightweight, portable generator, as it only weighs 25.3 lbs. Thanks to its lightweight design, one person can easily move it around, ensuring power availability wherever you travel. Its handle (molded in the case) allows you to carry it easily, further enhancing its convenience.
Good to know: This unit ranks 4th in our list of the 10 smallest portable generators.
Features
The device's light indicators will illuminate to indicate if the generator is ready, the oil level is too low and the generator is overloaded.
In terms of security, the generator features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), ensuring peace of mind during its use.
It also benefits from Genmax's CO DETECT technology, which is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
Beyond the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to assist with setup, the Genmax GM1200i ships with supplementary accessories: RV adapter, funnel and tool kit.
Product Videos
The Genmax GM1200i versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Genmax GM1200i compare to inverter generators of similar power (between 1000 and 2000 W).
- As far as its dry weight is concerned, the Genmax GM1200i weighs just 25.3 pounds and thus, it is one of the lighter 1000 to 2000 rated wattage inverter generators. If you are concerned by weight, one of the champions in the above-mentioned power range is the Pulsar PGD16iSCO, with a dry weight of just 24 pounds.
- With noise emissions rated as low as 58 dBA, this inverter generator falls within the typical noise range expected for devices of similar type and power. If noise is a concern for you, you could consider the Honda EU2200i, which is one of the least noisy generators in its power range, rated at 48 dBA.
- At a 25% load, the GM1200i offers up to 10 hours of runtime on a full tank, placing it within the average autonomy range among inverter generators of similar power level. If autonomy is your priority, one of the devices of a similar power output with the highest run time is the DuroMax XP2300iH, reaching up to 13 hours.
- Autonomy holds its importance, however, it is largely dependent on the generator’s fuel capacity and so, it is nonsensible to discuss it without mentioning fuel efficiency as well. Among generators of similar power, this inverter generator stands out with one of the best fuel efficiency, with consumption rates around 0.07 GPH (gallon per hour) at 25% load.
The bottom line
- CO DETECT technology
- Parallel kit included
- Inverter
- Lightweight (25.3 lbs)
- Fuel efficient
- Acceptable noise (58 dBA)
- Decent run time
- No data center
- 1-year warranty
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 57 cc Dinking OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 1 year |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 1,000 W |
| Starting watts | 1,200 W |
| Running amps | 8.3 amps |
| Peak amps | 10 amps |
| Run time @50% load | 6.5 h |
| Run time @25% load | 10 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | Plastic, 0.7 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 25.3 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 16.5 x 9.5 x 15.7 in |
| Noise (lower limit) | 58 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Funnel, tool kit, RV adapter, and parallel cables |
| Country of origin | China |
| UPC | 768494055271 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Genmax
GENMAX is a new portable generator brand registered by the Chongqing Dinking Power Machinery Co. LTD., which itself was founded in 2010 and is currently located in Chongqing, China. Dinking specializes in the general motor industry and manufactures portable generators, power sources, water pumps, garden machinery and construction machinery for foreign markets. Among most notable achievements are Dinking’s exclusive contract with Hyundai and 5th place in the ranking of Chinese foreign trade exporters in general motor industry (2016). GENMAX brand portfolio includes a sizeable selection of gas-powered generators covering all common wattage categories.
Warranty Information
The Genmax GM1200i is covered under a warranty for up to 1 year. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Genmax generators, please consult Genmax's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-866-960-2920.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Total | 192 W | 1192 W | |
| For camping | RV refrigerator | 180 | 600 |
| Blender | 400 | 850 | |
| Game console | 150 | 150 | |
| Total | 730 W | 1180 W | |
| For work | Reciprocating saw | 730 | 960 |
| Total | 730 W | 960 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



