Generac iQ3600DF - 2800/3600W Dual Fuel Inverter Generator With Electric Start
The Generac iQ3600DF (8151) is a portable dual fuel inverter generator with a rated wattage of 2,800 W and a starting wattage of 3,600 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Generac iQ3600DF
In short, the Generac iQ3600DF is a portable inverter generator adequately designed for:
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
- Professionals in need of safely powering high-intensity work or lighting equipment
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
The following sections will present you in detail its power characteristics, the different outlets it offers, its overall portability, and the extra features it benefits from.
Power & Run Time
The Generac iQ3600DF, equipped with dual-fuel technology and delivering 120V, ensures both power and versatility. Running on gasoline, it delivers a running wattage of 2,800W and a starting wattage of 3,600W. On propane, it provides 2,500 running watts and 3,200 starting watts. Furthermore, the parallel capability (parallel kit (opens in a new tab) not included) offers the advantage of doubling power output when connected to another similar or compatible unit, delivering expanded energy capacity and flexibility for various applications.
This inverter generator features a standard recoil pull-rope starting mechanism and also a simple and elegant electric starter (battery included).
In terms of its run time capability, the iQ3600DF, furnished with a 3.17 gallons fuel tank, can maintain operations for around 13 hours at 50% load on a full tank of gasoline (with fuel consumption averaging 0.24 gallons per hour). It also provides around 16 hours (on a 20 lbs tank - propane consumption around 0.29 GPH) of operation with propane.
Sensitive electronics can be safely plugged in the AC outlets, as the iQ3600DF produces a clean sine wave, with a <3% Total Harmonic Distortion (THD).
Outlets
The control panel features the upcoming 5 AC outlets:
Additionally, it offers 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (1 x USB-A and 1 x USB-C) ideal for charging various electronic devices such as smartphones and tablets.
Even if this Generac generator isn't quite RV Ready, it still allows for an easy RV connection via an L5-30P to TT-30R adaptor, thanks to its L5-30R receptacle.
Portability
The Generac iQ3600DF is an inverter generator and features an encased design with the following dimensions: L24.6 x W20.3 x H22.5 in. This design enhances aesthetics and helps minimize noise levels, distinguishing it from conventional, open frame products. The generator has a contemporary design, convenient for recreationally generating power.
Weighing 107 lbs, the iQ3600DF is practical, ensuring it can follow you wherever power is required. Moreover, its set of 2 wheels and its folding handle make it easy to shift the generator once it's on the ground.
Features
The control panel of the iQ3600DF includes a digital data center, which assists you in monitoring its status and activity, as it provides information on the fuel level, power output and lifetime run hours.
In addition to this info, when the oil level is too low and the generator is on overload, you will be informed by the featured light indicators.
In terms of security, the generator features an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, ensuring peace of mind during its use.
The iQ3600DF also benefits from Generac’s COsense® carbon monoxide monitoring. This technology senses and manages CO output and shuts down the unit when necessary, to protect you from CO poisoning.
Besides the classic documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to get you promptly started, the Generac iQ3600DF also comes with some accessories: funnel, tool kit, propane hose and oil are included.
The Generac iQ3600DF versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Generac iQ3600DF compare to inverter generators of similar power (between 2500 and 3500 W).
- Tipping the scales at 107 lbs, the Generac iQ3600DF qualifies as one of the heavier options among inverter generators rated between 2500 and 3500 watts. if you wish to prioritize weight, the Pulsar PGD40iSCO is one of the top contenders in its power category, weighing only 46 pounds.
- Compared to inverters of similar power, the iQ3600DF stands out with one of the highest run times, lasting around 13 hours at 50% load.
- Though run time is a significant parameter, it's closely tied to the generator's fuel tank size. To get a comprehensive understanding, fuel efficiency must also be taken into account. With an estimated gasoline consumption of 0.24 GPH (gallon per hour) at 50% load, this inverter generator is among the more fuel-efficient of the products in the above-mentioned wattage range. If minimizing fuel usage is one of your key priorities, the Pulsar PGD40iSCO is one of the most efficient devices with similar power output, with a gasoline consumption of only 0.22 gallons per hour.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 2500-3500W dual fuel inverter generators, the Generac iQ3600DF is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- Dual fuel
- COsense® technology
- Several accessories included
- GFCI Outlets
- USB-C port
- Electric start
- Parallel capable
- Inverter
- High run time
- Fuel efficient
- No remote start
- On the heavy side (107 lbs)
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Dual Fuel (gasoline/propane) |
| Engine | 212 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
| Gasoline | Propane | |
|---|---|---|
| Running watts | 2,800 W | 2,500 W |
| Starting watts | 3,600 W | 3,200 W |
| Running amps | 23.3 amps | 20.8 amps |
| Peak amps | 30 amps | 26.7 amps |
| Run time @50% load | 13 h | 16 h |
| Run time @25% load | Unknown | Unknown |
| GFCI outlets | Yes |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A and USB-C) |
| Data center | Power output, fuel level and lifetime run hours |
| Indicators | Low oil and overload |
| Fuel tank | 3.17 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 24.6 x 20.3 x 22.5 in |
| Noise (lower limit) | Unknown |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, propane hose, and battery |
| Country of origin | Vietnam |
| Other model numbers | 8151 |
| UPC | 696471104646 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Generac
Generac Power Systems is an American based generator and power equipment manufacturer, founded in 1959. As its name suggests, the main focus of Generac are power generators, and other related electric equipment, such as switches, paralleling systems and small engines. The company has several manufacturing facilities based in the US, thus, their products are engineered and built in the USA. However, their components can be a mix of domestic and foreign parts.
Warranty Information
The Generac iQ3600DF is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Generac generators, please consult Generac's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-888-GENERAC (888-436-3722).
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Blender | 400 | 850 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 2237 W | 3237 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Water heater (10 gallons) | 1000 | 2000 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 2235 W | 3235 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Reciprocating saw | 730 | 960 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2210 W | 3310 W |
What is the noise rating of the iQ3600DF?
Due to the lack of standardization in noise emission measurement, Generac does not provide their units' noise levels.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.

