Ford FG3050P - 2500/3050W Portable Generator
The Ford FG3050P is a compact open frame generator with a rated wattage of 2,500 W and a starting wattage of 3,050 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Ford FG3050P
To sum up, the Ford FG3050P is a compact portable generator tailored for:
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
- Amateur DIY lovers
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
In the upcoming sections, you'll discover its power characteristics, the array of outlets it presents, its overall portability, and the additional features it possesses.
Power & Run Time
Running on gasoline, the Ford FG3050P utilizes a 180 cc Ducar OHV 4-stroke engine to deliver 120V, offering a running wattage of 2,500W and a starting wattage of 3,050W.
Operating at a noise rating of 68 dBA (less noisy than a normal conversation), this generator starts up with a simple traditional pull-start mechanism.
With a fuel capacity of 4 gallons, the FG3050P may run for around 11 hours at 50% load with a full tank (fuel consumption around 0.36 GPH).
Outlets
The control panel features the upcoming 2 AC outlets:
Additionally, it features 3 DC outlets: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle enabling simple battery charging for added ease and two 5V USB ports ensuring convenient charging of devices like mobile phones and tablets, for connectivity on the go.
Portability
At L23.3 x W17.2 x H18.5 in, the Ford FG3050P boasts a traditional open frame structure, ensuring stability and allowing for convenient maintenance access to components, promoting air circulation. The device has been designed for tough environments and demanding outdoor use.
The 92 lbs of the FG3050P's dry weight enables you to use it anywhere you will ever need. Furthermore, the open frame of the generator aids in holding and moving it to a different location.
Features
The control panel of the FG3050P includes a digital data center, which assists you in monitoring its status and activity, as it provides information on the lifetime run hours.
Featuring a built-in fuel gauge, the generator offers quick, convenient, and easy gas level checks at a glance.
Considering security aspects, the generator boasts an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, offering peace of mind throughout operation.
With the basic documentation and an owner's manual (opens in a new tab), letting you start the generator quickly, the Ford FG3050P also comes with several accessories, including: tool kit, funnel and oil.
Product Video
The Ford FG3050P versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Ford FG3050P compare to generators of similar power (between 2000 and 3000 W).
- At a dry weight of 92 pounds, the Ford FG3050P is one of the heavier devices which can produce between 2000 and 3000 running watts. In terms of weight, one of the champions in their power range is the WEN 56280iX, standing at just 41.9 lbs.
- This generator, with its lowest possible noise rated at 68 dBA falls into the more noisy category, compared to other devices of a similar running wattage. If you wish to prioritize minimal noise, the Honda EU3000iS stands out as one of the quietest options among generators of similar power, with a rating of 50 dBA.
- In terms of run time, the FG3050P surpasses similarly powerful devices, boasting one of the higher run times at around 11 hours. If concerned with autonomy, one of the products of a comparable power output, which offers the highest run time, is the Pulsar PG3250, boasting with around 16 hours.
- Run times are important, yet thanks to their dependence on the fuel capacity, they should be judged along with the fuel consumption of the device. This generator doesn't excel in fuel efficiency when compared to others of its kind: it consumes approximately 0.36 GPH at a 50% load. If you are concerned with gasoline efficiency, having a fuel consumption of just 0.13 GPH, the Cummins Onan P2500i is a device you could look out for.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 2000-3000W generators, the Ford FG3050P is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- High run time
- No electric start
- On the heavy side (92 lbs)
- On the noisy side (68 dBA)
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 180 cc Ducar OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 2 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 2,500 W |
| Starting watts | 3,050 W |
| Running amps | 20.8 amps |
| Peak amps | 25.4 amps |
| Run time @50% load | 11 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) 2x 5V USB port |
| Data center | Lifetime run hours |
| Indicators | No |
| Fuel tank | 4 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.3 x 17.2 x 18.5 in |
| Noise (lower limit) | 68 dBA |
| THD | Unknown |
| Compliance | EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, and tool kit |
| UPC | 819699011422 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Ford
Even though Ford is most commonly known for Henry Ford's Ford Motor Company, the historically renowned US-based car manufacturer founded in 1903, its trademark appears on various other products, including power equipment. Ford Power Equipment sells affordable portable generators, water pumps and pressure washers. While generators are licensed under the Ford trademark, they are in fact manufactured and distributed by Pulsar Inc., which manufactures its products in Asia. However, the company promises great customer service, pre-delivery testing, and their products receive overall very good reviews.
Warranty Information
The Ford FG3050P is covered under a warranty for up to 2 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Ford generators, please contact the Pulsar Customer Support: 1-866-591-8921.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1545 W | 3045 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Toaster oven | 800 | 800 | |
| Total | 1990 W | 2580 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Drain cleaner | 250 | 250 | |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Total | 1900 W | 3000 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



