Ford FG2500iSCO - 2200/2500W Inverter Generator
The Ford FG2500iSCO is a compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 2,200 W and a starting wattage of 2,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Ford FG2500iSCO
To sum up, the Ford FG2500iSCO is a compact and lightweight portable inverter generator tailored for:
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
In the sections ahead, the power characteristics, availability of various outlets, the portability, and any additional features of the device shall be discussed.
Power & Run Time
With a 98 cc OHV 4-stroke engine, the Ford FG2500iSCO operates on gasoline, providing 120V, with a running wattage of 2,200W and a starting wattage of 2,500W. In addition, the parallel capability (parallel kit not included) empowers doubling of power output when linked to another similar or compatible unit, ensuring expanded energy capacity and reliability for various applications.
Operating at a noise rating of 64 dBA (just slightly more noisy than an office), this inverter generator starts up with a traditional recoil pull-start mechanism.
With a full tank, the FG2500iSCO can operate for around 6 hours at 50% load (fuel consumption around 0.17 GPH), thanks to its fuel capacity of 1 gallon.
The FG2500iSCO generates a clean sine wave with <3% Total Harmonic Distortion (THD), ensuring minimal electrical noise and fluctuations. This feature makes it ideal for powering sensitive electronics, providing stable and reliable AC power through the outlets.
Outlets
The control panel provides the upcoming 2 AC outlets:
Additionally, it features 1 DC outlet: there's a 5V USB port (USB-A) ideal for charging various electronic devices such as smartphones and tablets.
Portability
Thanks to its closed inverter generator design (L21.1 x W11.2 x H17.9 in), the Ford FG2500iSCO not only offers superior aesthetics but also operates with reduced noise levels compared to a typical, open frame generator. The design follows the contemporary trends and is perfect for recreationally generating power.
The FG2500iSCO's weight, at just 48.7 lbs, makes it an ideal choice for those seeking a lightweight and portable generator. The product’s power can be enjoyed on-the-go, as it can be moved by a single person without trouble. Its handle (molded in the case) allows you to carry it easily, further enhancing its convenience.
Features
Included in the control panel of the FG2500iSCO, a digital data center assists in tracking its status and activity by providing details on the fuel level, power output, remaining run time, frequency, voltage and lifetime run hours.
In addition to this info, light indicators on the device will signal if the generator is overloaded, the generator is ready and the oil level is too low.
As far as security is concerned, the generator comes with an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, providing peace of mind during use.
The unit also benefits from Ford's CO Sentry carbon monoxide detection. The sensor monitors for the accumulation of poisonous carbon monoxide gas around the generator, and shuts down the engine is increasing levels of CO gas are detected.
Besides the features previously mentioned, accessory-wise, the Ford FG2500iSCO comes with the usual documentation and owner's manual needed to get you promptly started.
The Ford FG2500iSCO versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Ford FG2500iSCO compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- At a weight of 48.7 pounds, the Ford FG2500iSCO places in the expected weight range of the inverter generators in the 1500-2500 rated wattage range. If weight is an important consideration for you, the Genmax GM2000i stands out as one of the top contenders in this power category, with a dry weight of 34.2 pounds.
- If compared to generators capable of producing a similar running wattage, this inverter generator with a lowest emitted noise of 64 dBA can be considered somewhat noisy. If noise emissions are one of your priorities, you may be interested in the Honda EU2200i, one of the least noisy generators similarly powerful as this one, rated for 48 dBA.
- As for its runtime, the FG2500iSCO runs for around 6 hours at a 50% load, placing it towards the low end among comparable inverters. If you wish to prioritize autonomy, the Westinghouse iGen2200 shines as one of the top contenders, offering one of the highest run times among generators with similar power output, totaling around 10 hours.
- Run time is a key metric, but it's dependent on the generator's fuel tank capacity. Therefore, discussing fuel efficiency is necessary for a complete understanding. At a 50% load, the inverter generator consumes an estimated 0.17 gallons of gasoline per hour, falling within the average consumption range of units with similar output. If you wish to further improve in the area of fuel efficiency, the Westinghouse iGen2200, which boasts with a gas consumption of only 0.11 GPH, may be the right generator for you.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W inverter generators, the Ford FG2500iSCO is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Sentry technology
- Parallel capable
- Inverter
- Decent weight (48.7 lbs)
- Decent fuel efficiency
- On the noisy side (64 dBA)
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 98 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 2 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 2,200 W |
| Starting watts | 2,500 W |
| Running amps | 18.3 amps |
| Peak amps | 20.8 amps |
| Run time @50% load | 6 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 1x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | Power output, fuel level, lifetime run hours, remaining run time, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 48.7 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 21.1 x 11.2 x 17.9 in |
| Noise (lower limit) | 64 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | No |
| UPC | 814726027209 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Ford
Even though Ford is most commonly known for Henry Ford's Ford Motor Company, the historically renowned US-based car manufacturer founded in 1903, its trademark appears on various other products, including power equipment. Ford Power Equipment sells affordable portable generators, water pumps and pressure washers. While generators are licensed under the Ford trademark, they are in fact manufactured and distributed by Pulsar Inc., which manufactures its products in Asia. However, the company promises great customer service, pre-delivery testing, and their products receive overall very good reviews.
Warranty Information
The Ford FG2500iSCO is covered under a warranty for up to 2 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Ford generators, please contact the Pulsar Customer Support: 1-866-591-8921.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 |
| Satelite receiver | 250 | 250 | |
| Total | 1750 W | 2450 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Blender | 400 | 850 | |
| Game console | 150 | 150 | |
| Total | 1740 W | 2330 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Drain cleaner | 250 | 250 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1590 W | 1590 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



