Ford FG2300iS - 2000/2300W Inverter Generator
The Ford FG2300iS is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 2,000 W and a starting wattage of 2,300 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Ford FG2300iS
In a few words, the Ford FG2300iS is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator perfectly suited for:
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
In the following paragraphs, we shall explore the power characteristics, available outlets, portability, and any additional features of the device.
Power & Run Time
The Ford FG2300iS's engine, 80 cc (3 hp) Ducar OHV 4-stroke, fueled by gasoline, can deliver 120V. It provides a running wattage of 2,000W and reaches a peak wattage of 2,300W. Moreover, since it is parallel capable (parallel kit not included), its power may be doubled if linked to a second compatible unit.
Operating with a noise level of 59 dBA (less noisy than rainfall), the inverter generator starts up via a classic hand-operated recoil starting mechanism.
With a full tank, the FG2300iS can operate for around 6 hours at 50% load (fuel consumption around 0.2 GPH), thanks to its fuel capacity of 1.18 gallon.
The FG2300iS ensures a clean sine wave output, boasting <3% Total Harmonic Distortion (THD) to protect your sensitive electronics when connected to its AC outlets.
Outlets
The control panel includes the following 2 AC outlets:
Furthermore, it showcases 2 DC outlets: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle making battery charging a breeze and a 5V USB port (USB-A) ensuring convenient charging of devices like mobile phones and tablets, for connectivity on the go.
Portability
The Ford FG2300iS is an inverter generator and features an encased design with the following dimensions: L19.7 x W11.2 x H17.9 in. This design enhances aesthetics and helps minimize noise levels, distinguishing it from conventional, open frame products. The featured design follows the latest trends and is ideal for easy and recreational use.
The FG2300iS's weight, at just 46.3 lbs, makes it an ideal choice for those seeking a lightweight and portable generator. The device can be easily moved by just one person and thus, its power may be enjoyed on-the-go. In addition, a handle (molded in the case) lets you carry it easily and further increases its convenience.
Features
Some light indicators allow you to instantly see if the generator is ready, its oil levels are insufficient and the generator is on overload.
Security-wise, this product benefits from an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), which gives you a complete peace of mind when using it.
Beyond the standard documentation and an owner's manual to assist with setup, the Ford FG2300iS ships with supplementary accessories: tool kit and funnel.
The Ford FG2300iS versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Ford FG2300iS compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- Having a dry weight of 46.3 lbs, the Ford FG2300iS belongs in the expected weight range for inverter generators which produce 1500 to 2500 rated watts. If weight is your top priority, one of the champions in this power category is the Genmax GM2000i, weighing just 34.2 pounds.
- This inverter generator, with its lowest possible noise rated at 59 dBA falls into the more noisy category, compared to other devices of a similar running wattage. If noise level is one your key decisive factors, you may find the Honda EU2200i appealing. It's rated at 48 dBA, making it one of the quietest generators in its power range.
- The FG2300iS's autonomy is somewhat low end compared to devices of its type and power range, as it reaches only around 6 hours at 50% load on a full tank. Furthermore, considering the run times, one of the generators which have a roughly same power output, with the highest autonomy, is the Westinghouse iGen2200, as it provides around 10 hours.
- Run time is crucial, but it heavily relies on the fuel tank's capacity. Thus, considering fuel efficiency alongside is essential. When it comes to fuel efficiency among generators with similar wattage, this inverter generator lags behind, with a consumption rate of 0.2 GPH at a 50% load. If fuel consumption is your top priority, we suggest to check out the Westinghouse iGen2200, which has a fuel consumption of only 0.11 GPH and thus, is one of the most efficient devices in our database.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W inverter generators, the Ford FG2300iS is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- Parallel capable
- Inverter
- Decent weight (46.3 lbs)
- Quiet, but noisy for its type (59 dBA)
- No data center
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 80 cc Ducar OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 2 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 2,000 W |
| Starting watts | 2,300 W |
| Running amps | 16.7 amps |
| Peak amps | 19.2 amps |
| Run time @50% load | 6 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | No |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) 1x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1.18 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 46.3 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 19.7 x 11.2 x 17.9 in |
| Noise (lower limit) | 59 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Funnel and tool kit |
| UPC | 814726026332 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Ford
Even though Ford is most commonly known for Henry Ford's Ford Motor Company, the historically renowned US-based car manufacturer founded in 1903, its trademark appears on various other products, including power equipment. Ford Power Equipment sells affordable portable generators, water pumps and pressure washers. While generators are licensed under the Ford trademark, they are in fact manufactured and distributed by Pulsar Inc., which manufactures its products in Asia. However, the company promises great customer service, pre-delivery testing, and their products receive overall very good reviews.
Warranty Information
The Ford FG2300iS is covered under a warranty for up to 2 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Ford generators, please contact the Pulsar Customer Support: 1-866-591-8921.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Fan | 40 | 120 | |
| Total | 1595 W | 2295 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Blender | 400 | 850 | |
| Total | 1590 W | 2180 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1590 W | 1590 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




User Reviews
I’m very happy with my Ford FG2300iS portable generator… It starts right up, very quiet… Shipping took about10 days…. I got just what I ordered….