Firman W03386 - 3300/3650W Inverter Generator With Remote Start
The Firman W03386 is a quiet and compact inverter generator with a rated wattage of 3,300 W and a starting wattage of 3,650 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Firman W03386
To sum up, the Firman W03386 is a quiet and compact portable inverter generator tailored for:
- RV travellers looking for even more independence
- Occasional participants of outdoor events, competitions, concerts and festivals
- Amateur DIY lovers
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
In the upcoming sections, you'll discover its power characteristics, the array of outlets it presents, its overall portability, and the additional features it possesses.
Power & Run Time
The Firman W03386's engine, 193 cc OHV 4-stroke with cast iron sleeve, fueled by gasoline, can deliver 120V. It provides a running wattage of 3,300W and reaches a peak wattage of 3,650W. In addition, the device is parallel capable (Firman parallel kit (opens in a new tab) not included) and thus, can be linked to a similar or compatible unit for added power.
Featuring a noise rating of 58 dBA (less noisy than rainfall), the inverter generator is equipped with both a conventional pull-start mechanism and a hassle-free and practical electric starter (battery included) for starting. For added user convenience, the W03386 is equipped with remote starting capabilities (key fob included).
With a full tank, the W03386 can operate for up to 9 hours (fuel consumption around 0.2 GPH), thanks to its fuel capacity of 1.8 gallon.
The <3% Total Harmonic Distortion (THD) of the W03386 ensures a clean sine wave output, providing a secure power source for your sensitive electronics through its AC outlets.
Outlets
The control panel features 3 AC outlets as follows:
Moreover, it boasts 2 DC outlets: there's a 12V 8A receptacle with which charging your batteries is made easy and a 5V USB port (USB-A) perfect for conveniently charging mobile phones, tablets, and other electronic devices.
Thanks to its TT-30R receptacle (TT stands for 'Travel Trailer'), this Firman generator is RV Ready.
Portability
With an inverter generator design, the Firman W03386 features a closed construction (L23.2 x W17.8 x H17.9 in), enhancing aesthetics and ensuring reduced noise levels, offering a distinct advantage over standard, open frame generators. This modern design aims to provide an ideal power solution to recreational users.
Weighing 91 lbs, the W03386 is easily handled, ensuring it can go wherever your power needs are. Moreover, its set of 2 wheels (⌀5") and its folding handle make it easy to shift the generator once it's on the ground.
Features
The W03386's status and activity may be monitored conveniently via the control panel, as it features a convenient meter, providing voltage, frequency, and lifetime hours data.
In addition to this info, some light indicators allow you to instantly see if the generator is on overload, its oil levels are insufficient and the generator is ready.
From a security standpoint, the product offers an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, allowing you to use it with a peace of mind.
The W03386 also benefits from Firman’s CO Alert carbon monoxide shutdown, which automatically shuts down the engine when harmful levels of carbon monoxide accumulate around the generator or a CO Alert fault occurs.
While the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab), helpful for starting the device promptly, come with the Firman W03386, the following accessories are also included: oil, battery charger, key fob, battery charging cables, tool kit and funnel.
Product Video
The Firman W03386 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Firman W03386 compare to inverter generators of similar power (between 2500 and 3500 W).
- As its weight is 91 pounds, the Firman W03386 falls in the expected weight range of the inverters in the 2500-3500 rated wattage category. If weight is a key factor for your needs, the Pulsar PGD40iSCO is noteworthy for being one of the top contenders in this power range, with a dry weight of 46 pounds.
- With a lowest possible noise of 58 dBA, this inverter generator places itself amongst the more quiet of the products delivering similar power. If noise emissions are important to you, one of the least noisy generators of this power range is the Honda EU3000iS with only 50 dBA.
- As for its autonomy, the W03386, with an autonomy of up to 9 hours at a 25% load, is placed on the low end among the generators of its kind. For those prioritizing autonomy, the Champion 200977 could be considered, as it offers one of the longest run times among generators with similar power output, reaching up to 22 hours.
- Run time is a key metric, but it's dependent on the generator's fuel capacity. Therefore, discussing fuel efficiency is necessary to get the full picture. This inverter generator is not fuel-efficient compared to devices of similar output: its estimated fuel consumption stands at 0.2 GPH at a 25% load. If fuel consumption is your top priority, we suggest to check out the Honda EU3200i, which has a fuel consumption of only 0.14 GPH and thus, is one of the most efficient devices in our database.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 2500-3500W inverter generators, the Firman W03386 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Alert technology
- Several accessories included
- RV Ready
- Remote start
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (58 dBA)
- Decent weight (91 lbs)
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 193 cc OHV 4-stroke, cast iron sleeve |
| Starting system | Recoil, Electric, Remote |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 3,300 W |
| Starting watts | 3,650 W |
| Running amps | 27.5 amps |
| Peak amps | 30.4 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 9 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A receptacle 1x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | VFT |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | Plastic, 1.8 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.2 x 17.8 x 17.9 in |
| Noise (lower limit) | 58 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, key fob, battery charger, battery charging cables, and battery |
| Country of origin | China |
| Series | Whisper |
| UPC | 840876133866 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About FIRMAN Power Equipment
Founded in 1999, Firman Power Equipment is a company with a short, but established history in the power equipment industry. Based in Arizona, the company offers an immense range of products, including power tools, automotive equipment, storage utilities, work wear, but most importantly, a wide selection of generators of all sizes, designs and outputs. Interestingly, Firman is a wholly owned subsidiary of the China National Machinery Industry Corporation - a somewhat well renowned company in China and acts as a de facto distributor of their products in the US.
Warranty Information
The Firman W03386 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Firman generators, please consult Firman's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-844-FIRMAN1 (844-347-6261).
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Blender | 400 | 850 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 2147 W | 3647 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Radiant heater | 1300 | 1300 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 2635 W | 3225 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Milk cooler | 1100 | 1800 | |
| Total | 2500 W | 3600 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



