Firman W03383 - 3300/3650W Inverter Generator With Remote Start
The Firman W03383 is a quiet and compact inverter generator with a rated wattage of 3,300 W and a starting wattage of 3,650 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Quiet and fuel-efficient, the W03383 inverter portable generator, provides clean power for electronics and sensitive equipment. Best used for camping and tailgating.
Zoom on the Firman W03383
In a nutshell, the Firman W03383 is a quiet and compact portable inverter generator mostly geared towards:
- RV travellers wishing to enhance their freedom and nomad lifestyle
- People occasionally participating in sporting competitions, open-air performances and outdoor festivals
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
In the following paragraphs, we shall explore the power characteristics, available outlets, portability, and any additional features of the device.
Power & Run Time
The Firman W03383 houses a 193 cc Firman Max-Pro Series OHV 4-stroke engine with cast iron sleeve, which provides 120V, consumes gasoline and delivers a running wattage of 3,300W along with a peak wattage of 3,650W. Additionally, as the generator is parallel capable (Firman parallel kit (opens in a new tab) not included), it can be linked to a second unit for more power.
At a noise rating of 58 dBA (less noisy than a quiet suburb), this inverter generator provides the choice between a manual recoil starter system or a practical and straightforward electric starter (battery included) for starting. Moreover, the W03383 boasts remote starting functionality, adding another layer of convenience (key fob included).
Equipped with a 1.8 gallon fuel tank, the W03383 ensures continuous operation for up to 9 hours with a full tank (fuel usage approximately 0.2 gallons per hour).
With a <3% Total Harmonic Distortion (THD), the W03383 delivers a clean sine wave, essential for safeguarding your delicate electronics when plugged into its AC outlets.
Outlets
The control panel provides the upcoming 3 AC outlets:
In addition, it provides 2 DC outlets: there's a 12V 8A receptacle enabling simple battery charging for added ease and a 5V USB port ideal for charging various electronic devices such as smartphones and tablets.
Thanks to its TT-30R receptacle (TT stands for 'Travel Trailer'), this Firman generator is RV Ready.
Portability
The Firman W03383 is distinguished by its enclosed inverter generator design (L23.2 x W17.8 x H17.9 in), providing improved aesthetics and quieter performance compared to traditional, open frame units. This type of design is the most modern and convenient way to recreationally generate power.
With a dry weight of 91 lbs, the W03383 can easily follow you wherever your power needs are. Moreover, once it’s on the ground, its set of 2 wheels (⌀5") and its folding handle will allow you to shift it without effort.
Features
Integrated into the control center of the W03383 are a convenient meter, displaying voltage, frequency, and lifetime hours information, facilitating the monitoring of its status and activity.
In addition to this info, several light indicators serve to show you when the generator is ready, its oil levels are insufficient and the generator is on overload.
As far as security is concerned, the generator can be used with a peace of mind, as it features an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off.
Apart from the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to facilitate setup, the Firman W03383 features extra accessories: tool kit, battery charger, funnel, key fob, battery charging cables and oil.
Product Videos
The Firman W03383 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Firman W03383 compare to inverter generators of similar power (between 2500 and 3500 W).
- Weighing in at 91 lbs, the Firman W03383 fits within the expected weight range for inverters producing 2500 to 3500 rated watts. If you are concerned by weight, one of the champions in the above-mentioned power range is the Pulsar PGD40iSCO, with a dry weight of just 46 pounds.
- With a lowest noise rating of 58 dBA, the inverter generator is one of the more quiet of the generators of similar type and power. For those who are looking for a less noisy device, we suggest the Honda EU3000iS. With just 50 dBA, it is one of the most quiet devices in this power range.
- As far as autonomy is concerned, providing up to 9 hours of runtime with a full tank at a 25% load, the W03383 falls into the low end in comparison with other inverters of a comparable power output. Furthermore, considering the run times, one of the generators which have a roughly same power output, with the highest autonomy, is the Champion 200977, as it provides up to 22 hours.
- Run times are important, yet thanks to their dependence on the fuel capacity, they should be judged along with the fuel consumption of the device. In fact, this inverter generator is not one of the most fuel-efficient options in the aforementioned wattage range: its estimated gasoline consumption at 25% load is around 0.2 GPH. If you wish to get a unit of similar power, but with one of the best fuel efficiency, you could consider the Honda EU3200i, which has an impressively low fuel consumption of 0.14 GPH.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 2500-3500W inverter generators, the Firman W03383 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- Several accessories included
- RV Ready
- Remote start
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (58 dBA)
- Decent weight (91 lbs)
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 193 cc Firman Max-Pro Series OHV 4-stroke, cast iron sleeve |
| Starting system | Recoil, Electric, Remote |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 3,300 W |
| Starting watts | 3,650 W |
| Running amps | 27.5 amps |
| Peak amps | 30.4 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 9 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A receptacle 1x 5V USB port |
| Data center | VFT |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | Plastic, 1.8 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.2 x 17.8 x 17.9 in |
| Noise (lower limit) | 58 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, key fob, battery charger, battery charging cables, and battery |
| Country of origin | China |
| Series | Whisper |
| Other model numbers | W3650iR |
| UPC | 840876133835 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About FIRMAN Power Equipment
Founded in 1999, Firman Power Equipment is a company with a short, but established history in the power equipment industry. Based in Arizona, the company offers an immense range of products, including power tools, automotive equipment, storage utilities, work wear, but most importantly, a wide selection of generators of all sizes, designs and outputs. Interestingly, Firman is a wholly owned subsidiary of the China National Machinery Industry Corporation - a somewhat well renowned company in China and acts as a de facto distributor of their products in the US.
Warranty Information
The Firman W03383 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Firman generators, please consult Firman's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-844-FIRMAN1 (844-347-6261).
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Electric fry pan | 1500 | 1500 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Washing machine | 900 | 1650 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 2637 W | 3637 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Radiant heater | 1300 | 1300 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 2635 W | 3225 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Milk cooler | 1100 | 1800 | |
| Total | 2500 W | 3600 W |
Can it be used with a generlink (Asked May 26, 2021)
No. GenerLink requires a 240V, 4-pronged outlet. The unit only provides 120V.
Does this generator have two engine speeds? (Asked August 27, 2021)
The unit features an ECO mode, which allows the engine speed to idle during periods of non-use.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



