Firman W03083 - 3000/3300W Inverter Generator With Remote Start
The Firman W03083 is a quiet and compact inverter generator with a rated wattage of 3,000 W and a starting wattage of 3,300 W. (Read full specs)
Page Content
Description
The FIRMAN W03083 Inverter generator features 3300 starting watts and 3000 running watts. Power is supplied by our Max Pro Series 171cc FIRMAN engine which runs cool and efficient thanks to its Phoenix Fat Head Block. Our Whisper Series muffler keeps the W03083 running a quiet 58 decibels – well below the standards set by the National Parks Service, and our spark arrester has been approved by the USDA Forest Service. The 1.8-gallon fuel capacity provides a whopping 9 hours of run time. Starting is as simple as the push of a button on the remote start key fob from up to 168 feet away.
Zoom on the Firman W03083
In a nutshell, the Firman W03083 is a quiet and compact portable inverter generator mostly geared towards:
- RV travellers looking for even more independence
- Occasional participants of outdoor events, competitions, concerts and festivals
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
The following sections will present you in detail its power characteristics, the different outlets it offers, its overall portability, and the extra features it benefits from.
Power & Run Time
Firman W03083 runs on gasoline, powered by a 171 cc Firman Max-Pro Series OHV 4-stroke engine with cast iron sleeve, delivering 120V, boasting a running wattage of 3,000W alongside a starting wattage of 3,300W. In addition, the parallel capability (Firman parallel kit (opens in a new tab) not included) empowers doubling of power output when linked to another similar or compatible unit, ensuring expanded energy capacity and reliability for various applications.
At a noise rating of 58 dBA (less noisy than rainfall), this inverter generator provides the choice between a conventional pull-start mechanism or a convenient and efficient electric starter (battery included) for starting. For added user convenience, the W03083 is equipped with remote starting capabilities (key fob included).
With a fuel capacity of 1.8 gallon, the W03083 may run for up to 10 hours with a full tank (fuel consumption around 0.18 GPH).
The <3% Total Harmonic Distortion (THD) of the W03083 ensures a clean sine wave output, providing a secure power source for your sensitive electronics through its AC outlets.
Outlets
The control panel is equipped with the following 3 AC outlets:
Moreover, it comes equipped with 2 DC outlets: there's a 5V USB port allowing you to conveniently charge electronics such as mobile phones and tablets and a 12V 8A receptacle making battery charging a breeze.
Thanks to its TT-30R receptacle (TT meaning 'Travel Trailer'), this Firman generator is RV Ready, ready to power your recreational vehicle with ease.
Portability
The Firman W03083 is distinguished by its enclosed inverter generator design (L23.2 x W17.8 x H17.9 in), providing improved aesthetics and quieter performance compared to traditional, open frame units. This type of design is the most modern and convenient way to recreationally generate power.
With a dry weight of 90 lbs, the W03083 can easily follow you wherever your power needs are. Additionally, its set of 2 wheels (⌀5") and its folding handle enable easy movement of the generator once it's in place.
Features
To facilitate status and activity monitoring, a convenient meter showing you voltage, frequency and lifetime hours are embedded in the control panel of the W03083.
In addition to this info, the device's light indicators will illuminate to indicate if the generator is on overload, the generator is ready and the oil level is too low.
From a security point of view, the generator is equipped with an automatic low oil shut-off, giving you a peace of mind during use.
While the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab), helpful for starting the device promptly, come with the Firman W03083, the following accessories are also included: key fob, tool kit, battery charging cables, funnel and oil.
Product Videos
The Firman W03083 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Firman W03083 compare to inverter generators of similar power (between 2500 and 3500 W).
- As its weight is 90 pounds, the Firman W03083 falls in the expected weight range of the inverters in the 2500-3500 rated wattage category. If you are mindful of weight, the Pulsar PGD40iSCO is among the top contenders in this power range, with a dry weight of 46 pounds.
- As its lowest possible noise is rated at 58 dBA, this inverter generator qualifies as one of the more quiet of the products of similar type and power. If noise level is one your key decisive factors, you may find the Honda EU3000iS appealing. It's rated at 50 dBA, making it one of the quietest generators in its power range.
- As far as autonomy is concerned, providing up to 10 hours of runtime with a full tank at a 25% load, the W03083 falls into the low end in comparison with other inverters of a comparable power output. Furthermore, considering the run times, one of the generators which have a roughly same power output, with the highest autonomy, is the Champion 200977, as it provides up to 22 hours.
- Autonomy holds its importance, however, it is largely dependent on the generator’s fuel capacity and so, it is nonsensible to discuss it without mentioning fuel efficiency as well. With an estimated fuel consumption of 0.18 GPH at a 25% load, this inverter generator aligns with the average gasoline usage range of comparable products. To prioritize fuel savings, we advise considering the Honda EU3200i, which stands out for its gasoline efficiency, consuming just 0.14 gallons per hour.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 2500-3500W inverter generators, the Firman W03083 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- Several accessories included
- RV Ready
- Remote start
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (58 dBA)
- Decent weight (90 lbs)
- Decent fuel efficiency
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 171 cc Firman Max-Pro Series OHV 4-stroke, cast iron sleeve |
| Starting system | Recoil, Electric, Remote |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 3,000 W |
| Starting watts | 3,300 W |
| Running amps | 25 amps |
| Peak amps | 27.5 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 10 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 5V USB port 1x 12V 8A receptacle |
| Data center | VFT |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1.8 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.2 x 17.8 x 17.9 in |
| Noise (lower limit) | 58 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, key fob, battery charging cables, and battery |
| Country of origin | China |
| Series | Whisper |
| Other model numbers | W3300iR |
| UPC | 840876130834 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About FIRMAN Power Equipment
Founded in 1999, Firman Power Equipment is a company with a short, but established history in the power equipment industry. Based in Arizona, the company offers an immense range of products, including power tools, automotive equipment, storage utilities, work wear, but most importantly, a wide selection of generators of all sizes, designs and outputs. Interestingly, Firman is a wholly owned subsidiary of the China National Machinery Industry Corporation - a somewhat well renowned company in China and acts as a de facto distributor of their products in the US.
Warranty Information
The Firman W03083 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Firman generators, please consult Firman's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-844-FIRMAN1 (844-347-6261).
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Printer | 600 | 600 | |
| Total | 2292 W | 3292 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Water heater (10 gallons) | 1000 | 2000 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 2290 W | 3290 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Reciprocating saw | 730 | 960 | |
| Total | 2130 W | 3230 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



