Firman W03082 - 3000/3300W Inverter Generator With Electric Start
The Firman W03082 is a quiet and compact inverter generator with a rated wattage of 3,000 W and a starting wattage of 3,300 W. (Read full specs)
Page Content
Description
The W03082 is an inverter generator, having low THD (clean power for electronics and sensitive equipment), quiet operation and fuel-efficient economy mode. It’s ergonomic encasing and integrated wheel kit makes it easy to transport for those weekend camping getaways.
Zoom on the Firman W03082
In a nutshell, the Firman W03082 is a quiet and compact portable inverter generator mostly geared towards:
- RV travellers looking for even more independence
- People occasionally participating in sporting competitions, open-air performances and outdoor festivals
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
The subsequent sections will explore in detail its power characteristics, the diverse outlets it provides, its overall portability, and the supplementary features it offers.
Power & Run Time
The Firman W03082 houses a 171 cc Firman Max-Pro Series OHV 4-stroke engine with cast iron sleeve, which provides 120V, consumes gasoline and delivers a running wattage of 3,000W along with a peak wattage of 3,300W. Furthermore, its parallel capability (Firman parallel kit (opens in a new tab) not included) allows for doubling of power output when connected to another similar or compatible unit, ensuring expanded energy capacity and reliability for various applications.
Enjoying a noise rating of 58 dBA (less noisy than rainfall), this inverter generator offers the versatility of starting with either a conventional pull-start mechanism or a no-fuss and convenient electric starter (battery included).
Featuring a 1.8 gallon fuel tank, the W03082 provides continuous power for up to 9 hours on a full tank (fuel consumption around 0.2 GPH).
With a <3% Total Harmonic Distortion (THD), the W03082 delivers a clean sine wave, essential for safeguarding your delicate electronics when plugged into its AC outlets.
Outlets
The control panel provides the upcoming 3 AC outlets:
In addition, it provides 2 DC outlets: there's a 12V 8A receptacle allowing you to easily charge your batteries and a 5V USB port designed for hassle-free charging of various electronic devices such as smartphones and tablets, ensuring uninterrupted usage.
With its TT-30R receptacle (TT as in 'Travel Trailer'), this Firman generator is RV Ready.
Portability
The Firman W03082 is an inverter generator and features an encased design with the following dimensions: L23.2 x W17.8 x H17.9 in. This design enhances aesthetics and helps minimize noise levels, distinguishing it from conventional, open frame products. The featured design follows the latest trends and is ideal for easy and recreational use.
At 90 lbs, the W03082 is easily managed, ensuring it can be brought along wherever you need power. Moreover, once it’s on the ground, its set of 2 wheels (⌀5") and its folding handle will allow you to shift it without effort.
Features
Included in the control panel of the W03082 are a convenient meter, which displays voltage, frequency and lifetime hours, essential for monitoring its status and activity.
In addition to this info, light indicators on the device will signal if the oil level is too low, the generator is ready and the generator is on overload.
As far as security is concerned, the generator can be used with a peace of mind, as it features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker).
Alongside the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) for quick setup, the Firman W03082 is bundled with additional accessories: oil, funnel, tool kit, battery charger and battery charging cables.
The Firman W03082 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Firman W03082 compare to inverter generators of similar power (between 2500 and 3500 W).
- Having a dry weight of 90 lbs, the Firman W03082 belongs in the expected weight range for inverter generators which produce 2500 to 3500 rated watts. If you are mindful of weight, the Pulsar PGD40iSCO is among the top contenders in this power range, with a dry weight of 46 pounds.
- Delivering a rated noise output as low as 58 dBA, this inverter generator is has a quieter operation that most units of similar type and power. If you wish to prioritize minimal noise, the Honda EU3000iS stands out as one of the quietest options among generators of similar power, with a rating of 50 dBA.
- As for its autonomy, the W03082, with an autonomy of up to 9 hours at a 25% load, is placed on the low end among the generators of its kind. If you wish to prioritize autonomy, the Champion 200977 shines as one of the top contenders, offering one of the highest run times among generators with similar power output, totaling up to 22 hours.
- While run time is vital, it hinges on the fuel capacity. To grasp the full picture, we must also factor in fuel efficiency. This inverter generator doesn't excel in fuel efficiency when compared to others of its kind: it consumes approximately 0.2 GPH at a 25% load. To prioritize fuel savings, we advise considering the Honda EU3200i, which stands out for its gasoline efficiency, consuming just 0.14 gallons per hour.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 2500-3500W inverter generators, the Firman W03082 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- Several accessories included
- RV Ready
- Electric start
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (58 dBA)
- Decent weight (90 lbs)
- No remote start
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 171 cc Firman Max-Pro Series OHV 4-stroke, cast iron sleeve |
| Starting system | Recoil, Electric |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 3,000 W |
| Starting watts | 3,300 W |
| Running amps | 25 amps |
| Peak amps | 27.5 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 9 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A receptacle 1x 5V USB port |
| Data center | VFT |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | Steel, 1.8 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.2 x 17.8 x 17.9 in |
| Noise (lower limit) | 58 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, battery charger, battery charging cables, and battery |
| Country of origin | China |
| Series | Whisper |
| Other model numbers | W3300iE |
| UPC | 840876130827 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About FIRMAN Power Equipment
Founded in 1999, Firman Power Equipment is a company with a short, but established history in the power equipment industry. Based in Arizona, the company offers an immense range of products, including power tools, automotive equipment, storage utilities, work wear, but most importantly, a wide selection of generators of all sizes, designs and outputs. Interestingly, Firman is a wholly owned subsidiary of the China National Machinery Industry Corporation - a somewhat well renowned company in China and acts as a de facto distributor of their products in the US.
Warranty Information
The Firman W03082 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Firman generators, please consult Firman's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-844-FIRMAN1 (844-347-6261).
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Electric fry pan | 1500 | 1500 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Printer | 600 | 600 | |
| Total | 2292 W | 3292 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Water heater (10 gallons) | 1000 | 2000 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 2290 W | 3290 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Reciprocating saw | 730 | 960 | |
| Total | 2130 W | 3230 W |
Can we start and stop the generator remote?? or is it an option??? (Asked February 28, 2021)
The unit exists in another version, the W03083 which has a remote start.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



