Firman W01785 - 1700/2100W Inverter Generator
The Firman W01785 is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,700 W and a starting wattage of 2,100 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Quiet. Portable. Easy to use. The W01785 inverter portable generator is built for fun. Safe for all sensitive electronics. Best used for camping, tailgating and recreational use power supply.
Zoom on the Firman W01785
The Firman W01785 is the newer version of the W01784. It's a quiet, compact and lightweight portable inverter generator mostly geared towards:
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
The subsequent sections will explore in detail its power characteristics, the diverse outlets it provides, its overall portability, and the supplementary features it offers.
Power & Run Time
The Firman W01785's engine, 80 cc OHV 4-stroke with cast iron sleeve, fueled by gasoline, can deliver 120V. It provides a running wattage of 1,700W and reaches a peak wattage of 2,100W. Furthermore, the parallel capability (parallel kit not included) offers the advantage of doubling power output when connected to another similar or compatible unit, delivering expanded energy capacity and flexibility for various applications.
Enjoying a noise rating of 54 dBA (just slightly more noisy than rainfall), this inverter generator gets running thanks to a simple traditional pull-start mechanism.
With a full tank, the W01785 can operate for up to 9 hours (fuel consumption around 0.1 GPH), thanks to its fuel capacity of 0.9 gallon.
The W01785 generates a clean sine wave: providing <3% Total Harmonic Distortion (THD), delicate electronics can be plugged in its AC outlets safely.
Outlets
The control panel provides the upcoming 2 AC outlets:
Furthermore, it has 1 DC outlet: there's a 5V USB port (USB-A) with which you may charge electronics, for example mobile phones or tablets, conveniently.
While not classified as 'RV Ready,' this Firman generator can still provides the advantage of RV connection via its L5-30R receptacle, ensuring power supply to your RV with an L5-30P to TT-30R adaptor (included).
Portability
The Firman W01785 is distinguished by its enclosed inverter generator design (L20 x W12.1 x H16.7 in), providing improved aesthetics and quieter performance compared to traditional, open frame units. The featured design follows the latest trends and is ideal for easy and recreational use.
Since the W01785 weighs only 45.9 lbs, it can be labeled as a portable lightweight generator. Thanks to its lightweight design, one person can easily move it around, ensuring power availability wherever you travel. With its handle (molded in the case), carrying it becomes a breeze, adding to its convenience.
Features
Several light indicators serve to show you when the oil level is too low, the generator is on overload and the generator is ready.
Security-wise, this product benefits from an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), which gives you a complete peace of mind when using it.
The W01785 also benefits from Firman’s CO Alert carbon monoxide shutdown, which automatically shuts down the engine when harmful levels of carbon monoxide accumulate around the generator or a CO Alert fault occurs.
Along the basic documentation and an owner's manual (opens in a new tab), useful for starting the generator right away, the Firman W01785's package also includes these accessories: RV adapter, oil, funnel and tool kit.
The Firman W01785 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Firman W01785 compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- At a weight of 45.9 pounds, the Firman W01785 places in the expected weight range of the inverter generators in the 1500-2500 rated wattage range. If weight is an important consideration for you, the Genmax GM2000i stands out as one of the top contenders in this power category, with a dry weight of 34.2 pounds.
- With a noise rating as low as 54 dBA, this inverter generator is among the quieter options available in its type and power range. If you value reduced noise levels, the Honda EU2200i could be worth considering. It's one of the quietest generators in its power range, rated at 48 dBA.
- The W01785's autonomy is somewhat low end compared to devices of its type and power range, as it reaches only up to 9 hours at 25% load on a full tank. If concerned with autonomy, one of the products of a comparable power output, which offers the highest run time, is the DuroMax XP2300iH, boasting with up to 13 hours.
- While run time is vital, it hinges on the fuel capacity. To grasp the full picture, we must also factor in fuel efficiency. This inverter generator provides better fuel efficiency than most others in its wattage range, consuming approximately 0.1 GPH (gallon per hour) at 25% load. If you're placing a high priority on fuel consumption, the Westinghouse iGen2800c, with a low fuel consumption rate of 0.08 GPH, could be an option to consider.
Here's a list of the most popular specific comparisons:
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W inverter generators, the Firman W01785 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Alert technology
- Several accessories included
- RV adapter included
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (54 dBA)
- Fuel efficient
- Decent weight (45.9 lbs)
- No data center
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 80 cc OHV 4-stroke, cast iron sleeve |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 1,700 W |
| Starting watts | 2,100 W |
| Running amps | 14.2 amps |
| Peak amps | 17.5 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 9 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | Plastic, 0.9 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 45.9 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 20 x 12.1 x 16.7 in |
| Noise (lower limit) | 54 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, and RV adapter |
| Country of origin | China |
| Series | Whisper |
| UPC | 840876117859 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About FIRMAN Power Equipment
Founded in 1999, Firman Power Equipment is a company with a short, but established history in the power equipment industry. Based in Arizona, the company offers an immense range of products, including power tools, automotive equipment, storage utilities, work wear, but most importantly, a wide selection of generators of all sizes, designs and outputs. Interestingly, Firman is a wholly owned subsidiary of the China National Machinery Industry Corporation - a somewhat well renowned company in China and acts as a de facto distributor of their products in the US.
Warranty Information
The Firman W01785 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Firman generators, please consult Firman's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-844-FIRMAN1 (844-347-6261).
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Washing machine | 900 | 1650 | |
| Total | 1092 W | 2092 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| LED TV | 150 | 150 | |
| Total | 1340 W | 1930 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1340 W | 1340 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



User Reviews
Bought my 2100i new in 2021. Used it immediately once in the garage for about 2 hrs, Could not restart it after.
Got it serviced. It started and had it runnig for 6hrs. Could not restart it the next day. …
Too late to get the money back. I am pissed. No idea what to do next.