Firman W01784 - 1700/2100W Inverter Generator
The Firman W01784 is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,700 W and a starting wattage of 2,100 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Quiet. Portable. Easy to use. The W01784 inverter portable generator is built for fun. Safe for all sensitive electronics. Best used for camping and tailgating.
Zoom on the Firman W01784
In a few words, the Firman W01784 is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator perfectly suited for:
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
Over the following sections, you'll uncover its power characteristics, the selection of outlets it offers, its overall portability, and the supplementary features it includes.
Power & Run Time
The Firman W01784's engine, 80 cc Firman Max-Pro Series OHV 4-stroke with cast iron sleeve, fueled by gasoline, can deliver 120V. It provides a running wattage of 1,700W and reaches a peak wattage of 2,100W. In addition, the device is parallel capable (parallel kit not included) and thus, can be linked to a similar or compatible unit for added power.
With a noise rating of 54 dBA (just slightly more noisy than a quiet suburb), the inverter generator's ignition is facilitated by a traditional recoil pull-start mechanism.
The W01784 boasts a fuel tank capable of holding 0.9 gallon, allowing it to run continuously for up to 9 hours (with fuel usage averaging around 0.1 gallons per hour).
The W01784 produces a clean sine wave: thanks to a <3% Total Harmonic Distortion (THD), your sensitive electronics can be safely plugged in the AC outlets.
Outlets
The control panel features 2 AC outlets as follows:
Furthermore, it has 1 DC outlet: there's a 5V USB port perfect for conveniently charging mobile phones, tablets, and other electronic devices.
Despite not meeting the 'RV Ready' criteria, this Firman generator grants the advantage of simple RV compatibility via its L5-30R receptacle, enabling you to conveniently power your RV by using an L5-30P to TT-30R adaptor (included).
Portability
As an inverter generator, the Firman W01784 showcases a closed design (L20 x W12.1 x H16.7 in), enhancing aesthetics and ensuring quieter operation compared to conventional, open frame models. This type of design is the most modern and convenient way to recreationally generate power.
With a weight of only 45.9 lbs, the W01784 is deisgned to be a lightweight and easily portable generator. With its manageable weight, one person can easily move it around, ensuring power wherever needed. Its handle (molded in the case) adds to the convenience, making it easy to carry.
Features
When the generator is overloaded, its oil levels are insufficient and the generator is ready, you will be informed by the featured light indicators.
Considering security aspects, the generator boasts an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), offering peace of mind throughout operation.
Besides the classic documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to get you promptly started, the Firman W01784 also comes with some accessories: funnel, tool kit, RV adapter, oil and battery charging cables are included.
Product Videos
The Firman W01784 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Firman W01784 compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- At 45.9 lbs dry, the Firman W01784 is consistent with the standard weight profile for inverters ranging from 1500 to 2500 rated watts. Regarding dry weight, one of the champions in the same power range is the Genmax GM2000i, with a dry weight of only 34.2 lbs.
- As its lowest possible noise is rated at 54 dBA, this inverter generator qualifies as one of the more quiet of the products of similar type and power. If noise is a concern for you, you could consider the Honda EU2200i, which is one of the least noisy generators in its power range, rated at 48 dBA.
- In terms of autonomy, the W01784 offers up to 9 hours at a 25% load, placing it at the lower range within its type and power range. If concerned with autonomy, one of the products of a comparable power output, which offers the highest run time, is the DuroMax XP2300iH, boasting with up to 13 hours.
- Run time is crucial, but it heavily relies on the fuel tank's capacity. Thus, considering fuel efficiency alongside is essential. This inverter generator is one of the more fuel-efficient options in its power range, consuming approximately 0.1 GPH (gallon per hour) at 25% load. If you are concerned with gasoline efficiency, having a fuel consumption of just 0.08 GPH, the Westinghouse iGen2800c is a device you could look out for.
Here's a list of the most popular specific comparisons:
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W inverter generators, the Firman W01784 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- Several accessories included
- RV adapter included
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (54 dBA)
- Fuel efficient
- Decent weight (45.9 lbs)
- No data center
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 80 cc Firman Max-Pro Series OHV 4-stroke, cast iron sleeve |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 1,700 W |
| Starting watts | 2,100 W |
| Running amps | 14.2 amps |
| Peak amps | 17.5 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 9 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 5V USB port |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | Plastic, 0.9 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 45.9 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 20 x 12.1 x 16.7 in |
| Noise (lower limit) | 54 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, RV adapter, and battery charging cables |
| Country of origin | China |
| Series | Whisper |
| Other model numbers | W2100i |
| UPC | 840876117842 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About FIRMAN Power Equipment
Founded in 1999, Firman Power Equipment is a company with a short, but established history in the power equipment industry. Based in Arizona, the company offers an immense range of products, including power tools, automotive equipment, storage utilities, work wear, but most importantly, a wide selection of generators of all sizes, designs and outputs. Interestingly, Firman is a wholly owned subsidiary of the China National Machinery Industry Corporation - a somewhat well renowned company in China and acts as a de facto distributor of their products in the US.
Warranty Information
The Firman W01784 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Firman generators, please consult Firman's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-844-FIRMAN1 (844-347-6261).
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Washing machine | 900 | 1650 | |
| Total | 1092 W | 2092 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Game console | 150 | 150 | |
| Total | 1340 W | 1930 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1340 W | 1340 W |
How do you reset circuit breaker when it trips off (Asked October 25, 2020)
The circuit breaker/reset button is located above the L5-30R outlet.
Is the 30Amp receptacle only functional if there are 2 units in parallel? Can a single unit provide 30 Amps? (Asked December 19, 2020)
The L5-30R receptacle is functional without paralleling anything. However, you will only get a maximum of 14.2 running amps or 17.5 starting amps out of it.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




User Reviews
Good back up for our larger Champion generator!!