Firman P03631 - 3650/4450W Portable Generator With Remote Start
The Firman P03631 is a portable open frame generator with a rated wattage of 3,650 W and a starting wattage of 4,450 W. (Read full specs)
Page Content
Description
This ultimate generator has it all! The FIRMAN P03631 generator stands alone. Equipped with 3650 running watts, 4550 starting watts and 120/240V power, this monster has a little bit of everything.
Zoom on the Firman P03631
To sum up, the Firman P03631 is a portable generator tailored for:
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
- Occasional participants of outdoor events, competitions, concerts and festivals
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Professionals in need of safely powering high-intensity work or lighting equipment
In the upcoming sections, you'll discover its power characteristics, the array of outlets it presents, its overall portability, and the additional features it possesses.
Power & Run Time
Featuring a 208 cc Firman Max-Pro Series OHV 4-stroke engine with cast iron sleeve, the Firman P03631 operates using gasoline, providing 120/240V, with a running wattage of 3,650W and a starting wattage of 4,450W.
Enjoying a noise rating of 75 dBA (just slightly more noisy than a vacuum cleaner), this generator can be started thanks to a manual recoil starter system, but also to a no-fuss and convenient electric starter (battery included). Furthermore, the P03631 can be remotely started, providing users with added ease of use (key fob included).
Thanks to a fuel capacity of 5 gallons, the P03631 can operate for around 14 hours at 50% load with a full tank (fuel consumption around 0.36 GPH).
The quite high THD (<25%) of the P03631 makes it unsuitable for powering sensitive electronic devices.
Outlets
The control panel includes the following 4 AC outlets:
It also sports 3 DC outlets: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle with which you may charge your batteries with ease and two 5V USB ports (USB-A) ideal for charging various electronic devices such as smartphones and tablets.
This Firman generator is RV Ready, as it features a TT-30R receptacle (TT stands for 'Travel Trailer'). In addition, equipped with a twist-lock L14-30R receptacle, the P03631 is engineered to be transfer switch ready, enabling simple hookup to your breaker box to provide backup power for your home during blackouts.
Portability
With a size of L24.8 x W21.7 x H21.7 in, the Firman P03631 features an open frame design, providing stability and simplified maintenance access to components, enhancing air circulation. The device has been designed for tough environments and demanding outdoor use.
Despite its weight of 119.5 lbs, the generator is still considered 'portable,' meaning it is movable, although its heftiness may restrict portability in certain environments or require additional considerations for transportation and setup. However, the lack of maneuverability can be offset with its wheel kit (⌀8") and its folding handle, which allows for convenient shifting once the generator is placed on the ground.
Features
The control panel of the P03631 is equipped with a convenient meter showing you voltage, frequency and lifetime hours, aiding in monitoring its status and activity. To offer you even more control and easy operation during nighttime, the panel is LED-lit.
In addition to this info, the device’s light indicator will display if the oil level is too low.
A built-in fuel gauge allows for a quick, easy and convenient check of the fuel level of the generator.
From a security standpoint, the generator is furnished with an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, ensuring peace of mind during operation.
The P03631 also benefits from Firman’s CO Alert carbon monoxide shutdown, which automatically shuts down the engine when harmful levels of carbon monoxide accumulate around the generator or a CO Alert fault occurs.
Apart from the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to facilitate setup, the Firman P03631 features extra accessories: key fob, funnel, tool kit and oil.
The Firman P03631 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Firman P03631 compare to generators of similar power (between 3500 and 4500 W).
- Having a dry weight of 119.5 lbs, the Firman P03631 belongs in the expected weight range for generators which produce 3500 to 4500 rated watts. If weight is an important consideration for you, the WEN 56432iX stands out as one of the top contenders in this power category, with a dry weight of 52.9 pounds.
- Among the generators of a comparable running wattage, this generator with a lowest noise of 75 dBA can be judged as noisy. If noise emissions are one of your priorities, you may be interested in the Westinghouse iGen5000DF, one of the least noisy generators similarly powerful as this one, rated for 52 dBA.
- With a run time of around 14 hours at 50% load, the P03631 has one of the higher run times, compared to its similarly powerful peers. If autonomy is your priority, one of the devices of a similar power output with the highest run time is the Firman W03663OF, reaching around 18 hours.
- Run times are important, yet thanks to their dependence on the fuel capacity, they should be judged along with the fuel consumption of the device. With an estimated fuel consumption of 0.36 GPH at a 50% load, this generator aligns with the average gasoline usage range of comparable products. If not satisfied with the afore-mentioned fuel consumption, you may wish to check out the Westinghouse iGen5000DF. With a fuel consumption of as little as 0.23 GPH, it is one of the most efficient generators currently on the market.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3500-4500W generators, the Firman P03631 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- Illuminated control panel
- CO Alert technology
- Several accessories included
- GFCI Outlets
- RV Ready
- Remote start
- High run time
- Decent weight (119.5 lbs)
- Decent fuel efficiency
- On the noisy side (75 dBA)
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 208 cc Firman Max-Pro Series OHV 4-stroke, cast iron sleeve |
| Starting system | Recoil, Electric, Remote |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120/240V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 3,650 W |
| Starting watts | 4,450 W |
| Running amps (@120/240V) | 30.4/15.2 amps |
| Peak amps (@120/240V) | 37.1/18.5 amps |
| Run time @50% load | 14 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | Yes |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | VFT |
| Indicators | Low oil |
| Fuel tank | Steel, 5 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 119.5 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 24.8 x 21.7 x 21.7 in |
| Noise (lower limit) | 75 dBA |
| THD | < 25% |
| Compliance | CARB, EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, key fob, battery, and wheel kit |
| Country of origin | China |
| Series | Performance |
| UPC | 840876136317 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About FIRMAN Power Equipment
Founded in 1999, Firman Power Equipment is a company with a short, but established history in the power equipment industry. Based in Arizona, the company offers an immense range of products, including power tools, automotive equipment, storage utilities, work wear, but most importantly, a wide selection of generators of all sizes, designs and outputs. Interestingly, Firman is a wholly owned subsidiary of the China National Machinery Industry Corporation - a somewhat well renowned company in China and acts as a de facto distributor of their products in the US.
Warranty Information
The Firman P03631 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Firman generators, please consult Firman's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-844-FIRMAN1 (844-347-6261).
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 |
| Sump pump (1/2 hp) | 1050 | 2150 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 2897 W | 3997 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Electric grill | 1650 | 1650 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 2895 W | 3485 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Demolition hammer | 1260 | 1260 | |
| Drain cleaner | 250 | 250 | |
| Total | 2910 W | 4010 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


