ECHO EGi-2300 - 1800/2300W Inverter Generator
The ECHO EGi-2300 is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,800 W and a starting wattage of 2,300 W. (Read full specs)
Page Content
Description
No need to go outside when you can control ECHO's EGi-2300 generator with your fingertips. With Bluetooth® ECHO Command™ monitor power consumption, fuel levels and run time with ease. Whether camping, tailgating or need power for home essentials, take the portable powerhouse with you.
Zoom on the ECHO EGi-2300
In summary, the ECHO EGi-2300 is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator especially useful for:
- Camping and tailgating hobbyists looking for a portable power source
- Amateur DIY lovers
Over the following sections, you'll uncover its power characteristics, the selection of outlets it offers, its overall portability, and the supplementary features it includes.
Power & Run Time
The ECHO EGi-2300 is powered by a 80 cc OHV 4-stroke engine. It delivers 120V, runs on gasoline and offers a running wattage of 1,800W as well as a peak wattage of 2,300W. Additionally, as the generator is parallel capable (99988804002 parallel kit not included), it can be linked to a second unit for more power.
Enjoying a noise rating of 57 dBA (less noisy than a refrigerator), this inverter generator gets running thanks to a simple traditional pull-start mechanism.
Featuring a 1.2 gallon fuel tank, the EGi-2300 can provide power for around 5.5 hours at 50% load on a full tank (with fuel consumption averaging 0.22 gallons per hour).
The <3% Total Harmonic Distortion (THD) of the EGi-2300 ensures a clean sine wave output, providing a secure power source for your sensitive electronics through its AC outlets.
Outlets
The control panel features 2 AC outlets as follows:
Moreover, it boasts 2 DC outlets: there's two 5V USB ports with which charging of electronics like mobile phones and tablets is made convenient.
Portability
As the ECHO EGi-2300 is an inverter generator, its encased design (L21 x W13 x H18 in) offers more aesthetics than a conventional, open frame product. This type of design is the most modern and convenient way to recreationally generate power.
As the EGi-2300's weight is only 55 lbs, it can follow you and your power needs anywhere. Furthermore, once placed on the floor, simple displacement is possible thanks to its set of 2 wheels and its telescopic handle.
Features
Designed with a digital data center, the control panel of the EGi-2300 grants you access to crucial data on the fuel level, power output and remaining run time, ensuring practical monitoring of its status and activity.
From a security standpoint, the generator is furnished with an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), ensuring peace of mind during operation.
The EGi-2300 also benefits from ECHO’s COntrol™ carbon monoxide detection. This system monitors the accumulation of CO gas while the generator is running and will shut off the engine if the levels become dangerously high.
While the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab), helpful for starting the device promptly, come with the ECHO EGi-2300, the following accessories are also included: funnel, tool kit and oil.
Note
The unit used to be able to be paired with a smartphone via the ECHO COMMAND™ app. As of 2024/05/01, this app is no longer available.
Product Videos
The ECHO EGi-2300 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the ECHO EGi-2300 compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- Weighing 55 lbs, the ECHO EGi-2300 is one of the heavier inverter generators within the 1500-2500 rated wattage bracket. If weight is a key factor for your needs, the Genmax GM2000i is noteworthy for being one of the top contenders in this power range, with a dry weight of 34.2 pounds.
- Since the inverter generator's noise is rated at 57 dBA, it has the roughly average expected noise for a device of similar type and power. If noise level is one your key decisive factors, you may find the Honda EU2200i appealing. It's rated at 48 dBA, making it one of the quietest generators in its power range.
- Autonomy-wise, with around 5.5 hours on a full tank at a 50% load, the EGi-2300 is on the low end when compared to other inverter generators of a similar power output. If concerned with autonomy, one of the products of a comparable power output, which offers the highest run time, is the Westinghouse iGen2200, boasting with around 10 hours.
- Run time is a key metric, but it's dependent on the generator's fuel tank capacity. Therefore, discussing fuel efficiency is necessary for a complete understanding. This inverter generator is rather wasteful, compared to other devices within the aforementioned output range, when it comes to gasoline consumption, as it reaches roughly 0.22 GPH at a 50% load. To prioritize fuel savings, we advise considering the Westinghouse iGen2200, which stands out for its gasoline efficiency, consuming just 0.11 gallons per hour.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W inverter generators, the ECHO EGi-2300 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- COntrol™ technology
- Parallel capable
- Inverter
- Acceptable noise (57 dBA)
- No electric start
- On the heavy side (55 lbs)
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 80 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 1,800 W |
| Starting watts | 2,300 W |
| Running amps | 15 amps |
| Peak amps | 19.2 amps |
| Run time @50% load | 5.5 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 2x 5V USB port |
| Data center | Power output, fuel level and remaining run time |
| Indicators | No |
| Fuel tank | 1.2 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 21 x 13 x 18 in |
| Noise (lower limit) | 57 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, and tool kit |
| UPC | 743184017562 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About ECHO
ECHO Incorporated was founded in 1972 in Northbrook, IL as the Kioritz Corporation of America. In 1978, the name was changed to its current form. While it is the largest subsidiary of the Yamabiko Corporation of Japan, its US headquarters is located in Lake Zurich, IL, near Chicago. ECHO manufactures most of its products in the US, with parts from both domestic and foreign suppliers. Its wide range of outdoor power products includes portable generators, pressure washers, trimmers, blowers, and chainsaws. The company prides itself on a pro-environmental approach including the three segments of technology, conservation, and sustainability.
Warranty Information
The ECHO EGi-2300 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of ECHO generators, please consult ECHO's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-800-432-ECHO (3246).
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 1287 W | 2287 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1435 W | 2025 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1340 W | 1340 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



