DuroMax XP15000HX - 12000/15000W Dual Fuel Generator With Remote Start
The DuroMax XP15000HX is a powerful open frame dual fuel generator with a rated wattage of 12,000 W and a starting wattage of 15,000 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the DuroMax XP15000HX
In summary, the DuroMax XP15000HX is a powerful portable generator especially useful for professionals who want to be able to deliver results, even during a power failure.
In the forthcoming sections, you'll delve into its power characteristics, the various outlets it offers, its overall portability, and the additional features it boasts.
Power & Run Time
Featuring dual-fuel technology, the DuroMax XP15000HX provides 120/240V, as well as versatility and power. Running on gasoline, it delivers a running wattage of 12,000W and a peak wattage of 15,000W. Alternatively, when fueled by propane, it offers 11,400 running watts and 14,250 peak watts.
Enjoying a noise rating of 78 dBA (less noisy than a shower), this generator offers the versatility of starting with either a simple traditional pull-start mechanism or a user-friendly and efficient electric starter (battery included). Additionally, the XP15000HX may be remotely started, enhancing user convenience (key fob included).
As for its running time, the XP15000HX, along with its 13.2 gallons fuel capacity, can run for around 12 hours at 50% load with a full tank filled with gasoline (fuel consumption around 1.1 GPH). If propane is used, it can operate for around 2.8 hours (on a 20 lbs tank - propane consumption around 1.68 GPH).
As the XP15000HX exhibits a THD of less than 12%, which is relatively high, it is best avoided for powering sensitive electronic devices.
Outlets
The control panel features 13 AC outlets as follows:
This DuroMax generator isn't quite RV Ready, but it features an L5-30R receptacle, allowing a simple RV connection through an L5-30P to TT-30R adaptor. Besides, as it features a twist-lock L14-30R receptacle, the XP15000HX is transfer switch ready: in case of a power outage, you will be easily able to connect it to a breaker box and power your household.
Portability
Measuring L36 x W33.2 x H32 in, the classic open frame build of the DuroMax XP15000HX delivers stability and easy maintenance access to components, facilitating air circulation. The generator is designed for outdoor use and demanding environments.
Despite its weight of 345 lbs, the generator is still considered 'portable,' meaning it is movable, although its heftiness may restrict portability in certain environments or require additional considerations for transportation and setup. Nevertheless, the restricted maneuverability is counteracted by its wheel kit (⌀13") and its folding handle, enabling easy shifting once the generator is set in place.
Features
For easy status and activity monitoring of the XP15000HX, its control panel integrates a digital data center, offering insights into the power output, frequency, fuel level, lifetime run hours and voltage.
In addition to this info, when the oil level is too low, you will be informed by the featured light indicator.
As far as security is concerned, the generator comes with an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, providing peace of mind during use.
The XP15000HX also benefits from DuroMax’s CO Alert carbon monoxide shutdown. If CO levels become unsafe or rapidly increase, the generator will automatically shut down, an indicator will light red, and the engine will not restart for 5 minutes.
Apart from the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to facilitate setup, the DuroMax XP15000HX features extra accessories: tool kit, funnel, key fob and propane hose.
Product Video
The DuroMax XP15000HX versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the DuroMax XP15000HX compare to dual fuel generators of similar power (between 10000 and 14000 W).
- With a weight of 345 lbs, the DuroMax XP15000HX sits in the heavier end of the spectrum among dual fuel generators rated from 10000 to 14000 watts. In terms of weight, one of the champions in their power range is the DuroStar DS13000MX, standing at just 209 lbs.
- With noise emissions reaching as low as 78 dBA, this generator has a noise level typical for devices of its type and power category. If you'd like a less noisy alternative, the DuroMax XP16000iH is a strong contender. It boasts a noise rating of 67 dBA, placing it among the quietest generators in its power category.
- As the XP15000HX features an autonomy of around 12 hours at 50% load, it has one of the highest run times in comparison to the other dual fuel generators of its power range.
- Run time is a key metric, but it's dependent on the generator's fuel capacity. Therefore, discussing fuel efficiency is necessary to get the full picture. This generator is not fuel-efficient compared to devices of similar output: its estimated fuel consumption stands at 1.1 GPH at a 50% load. If you wish to acquire one of the most gasoline efficient products of this power range, the DuroMax XP15000HX+, with a fuel consumption of 0.69 GPH could be in your good books.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 10000-14000W dual fuel generators, the DuroMax XP15000HX is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- Dual fuel
- CO Alert technology
- Several accessories included
- GFCI Outlets
- Impressive quantity of AC outlets
- 4 different AC outlet types
- Remote start
- High run time
- Acceptable noise (78 dBA)
- On the heavy side (345 lbs)
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Dual Fuel (gasoline/propane) |
| Engine | 670 cc OHV 4-stroke, cast iron sleeve |
| Alternator | Copper windings |
| Starting system | Recoil, Electric, Remote |
| Warranty | 5 years |
| Voltage | AC: 120/240V 60 Hz |
| Gasoline | Propane | |
|---|---|---|
| Running watts | 12,000 W | 11,400 W |
| Starting watts | 15,000 W | 14,250 W |
| Running amps (@120/240V) | 100/50 amps | 95/47.5 amps |
| Peak amps (@120/240V) | 125/62.5 amps | 118.8/59.4 amps |
| Run time @50% load | 12 h | 2.8 h |
| Run time @25% load | 17.9 h | 4.1 h |
| GFCI outlets | Yes |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| AC outlets |
|
| DC outlets | No |
| Data center | Power output, fuel level, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil |
| Fuel tank | Metal, 13.2 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 345 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 36 x 33.2 x 32 in |
| Noise (lower limit) | 78 dBA |
| THD | < 12% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | Funnel, tool kit, key fob, propane hose, battery, and wheel kit |
| UPC | 811640016845 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About DuroMax
Duromax is a small, American based power equipment company, with headquarters in Ontario, California. Duromax specializes in several products, including pumps, engines, pressure washers, and most importantly, power generators. In this regard, the company focuses solely on portable generators, of mostly small and medium power outputs, and dual fuel devices. Duromax’s generators are designed and serviced in the US, however, their production is outsourced overseas. Founded in 2003, DuroMax starts to be seen as an important player in the power generator market.
Warranty Information
The DuroMax XP15000HX is covered under a warranty for up to 5 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of DuroMax generators, please consult DuroMax's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-844-DUROMAX (844-387-6629).
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 | |
| Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 | |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Sump pump (1/2 hp) | 1050 | 2150 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Electric range | 2100 | 2100 | |
| Satelite receiver | 250 | 250 | |
| Total | 9592 W | 11092 W | |
| For work | Electric welder | 9000 | 9000 |
| Drain cleaner | 250 | 250 | |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 9580 W | 9580 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




