Champion 201515 - 6500/8500W Inverter Generator With Remote Start
The Champion 201515 is a powerful inverter generator with a rated wattage of 6,500 W and a starting wattage of 8,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Champion 201515
To sum up, the Champion 201515 is a powerful portable inverter generator tailored for:
- Food van owners who know that just a short power outage could lose them hundreds of dollars
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Professionals who want to be able to deliver results, even during a power failure
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
Over the following sections, you'll uncover its power characteristics, the selection of outlets it offers, its overall portability, and the supplementary features it includes.
Power & Run Time
Featuring a 317 cc OHV 4-stroke engine, the Champion 201515 operates using gasoline, providing 120V, with a running wattage of 6,500W and a starting wattage of 8,500W.
Enjoying a noise rating of 64 dBA (just slightly more noisy than an office), this inverter generator can be started thanks to a simple traditional pull-start mechanism, but also to an easy-to-use and reliable electric starter (battery included). Additionally, the 201515 features remote starting, offering users increased convenience (key fob included).
Equipped with a 4.5 gallons fuel tank, the 201515 ensures continuous operation for up to 13 hours with a full tank (fuel usage approximately 0.35 gallons per hour).
Sensitive electronics can be safely plugged in the AC outlets, as the 201515 produces a clean sine wave, with a <3% Total Harmonic Distortion (THD).
Outlets
The control panel features 6 AC outlets as follows:
It also sports 1 DC outlet: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle enabling simple battery charging for added ease. Since a dual port USB adapter is also included with the unit, you will be able to use the DC receptacle to conveniently charge electronics such as mobile phones and tablets.
This Champion generator is RV Ready, thanks to its TT-30R receptacle (TT stands for 'Travel Trailer'). In addition, the unit features a StartLINK port, which allows other devices, such as your home’s Energy Storage System (ESS) or Automatic Transfer Switch (ATS) to communicate with the generator to start and stop the engine when it is needed.
Portability
As an inverter generator, the Champion 201515 showcases a closed design (L25.2 x W20.5 x H22.6 in), enhancing aesthetics and ensuring quieter operation compared to conventional, open frame models. The generator has a contemporary design, convenient for recreationally generating power.
While weighing 121.3 lbs, the generator is classified as 'portable,' indicating its mobility, albeit its heftiness may limit portability in specific situations. Nonetheless, the limited maneuverability is compensated for by utilizing its set of 2 wheels (⌀5.5") and its folding handle, which facilitates shifting once the generator is set on the ground.
Features
Embedded in the control panel of the 201515, a digital Intelligauge data center serves as a vital feature, offering comprehensive information on the voltage, power output, lifetime run hours and frequency to aid in monitoring activity and status.
In addition to this info, the device's light indicator will illuminate to indicate if its oil levels are insufficient.
A built-in fuel gauge allows for a quick, easy and convenient check of the fuel level of the inverter generator.
As far as security is concerned, the generator can be used with a peace of mind, as it features an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off.
The unit also benefits from the CO Shield™ technology, which monitors accumulation of poisonous carbon monoxide (CO) gas produced by the engine's exhaust when the generator is running. If CO Shield™ detects elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine and illuminates a red LED.
Along the basic documentation and an owner's manual (opens in a new tab), useful for starting the generator right away, the Champion 201515's package also includes these accessories: key fob, funnel, tool kit, dual port USB adapter and oil.
The Champion 201515 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 201515 compare to inverter generators of similar power (between 6000 and 7000 W).
- Regarding its weight, the Champion 201515 only weighs in at 121.3 pounds, which means it's one of the lighter inverter generators in the 6000-7000 rated wattage range. If you are concerned by weight, one of the champions in the above-mentioned power range is the Pulsar PGDA70BiSCO, with a dry weight of just 118 pounds.
- At 64 dBA, this inverter generator's noise rating is in line with the expected average for devices within its type and power category. If you’d prefer a less noisy device, one of the most quiet devices, which share the same power range with this one, is the Westinghouse iGen8200TFc, whose lowest noise levels reach just 60 dBA.
- At a 25% load, the 201515's up to 13 hours of runtime on a full tank fall within the average autonomy range for similarly powerful inverter generators. If run time is one of your main concerns, the Westinghouse iGen8200TFc could be worth looking at. It boasts one of the highest run times among units of comparable power, lasting up to 17 hours.
- Autonomy holds its importance, however, it is largely dependent on the generator’s fuel capacity and so, it is nonsensible to discuss it without mentioning fuel efficiency as well. This inverter generator has an average fuel consumption among comparably powerful devices, as it reaches 0.35 GPH (gallon per hour) at a 25% load. If fuel consumption is your top priority, we suggest to check out the Westinghouse iGen8200TFc, which has a fuel consumption of only 0.23 GPH and thus, is one of the most efficient devices in our database.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 6000-7000W inverter generators, the Champion 201515 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Shield™ technology
- Several accessories included
- GFCI Outlets
- StartLINK port
- RV Ready
- Remote start
- Inverter
- Lightweight for its kind (121.3 lbs)
- Acceptable noise (64 dBA)
- Decent run time
- Decent fuel efficiency
- No parallel ports
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 317 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric, Remote |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 6,500 W |
| Starting watts | 8,500 W |
| Running amps | 54.2 amps |
| Peak amps | 70.8 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 13 h |
| GFCI outlets | Yes |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) |
| Data center | Power output, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil |
| Fuel tank | Steel, 4.5 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 121.3 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 25.2 x 20.5 x 22.6 in |
| Noise (lower limit) | 64 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, key fob, dual port USB adapter, and battery |
| Country of origin | Vietnam |
| UPC | 817198028736 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 201515 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 | |
| Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Blender | 400 | 850 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 5192 W | 6692 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Electric grill | 1650 | 1650 | |
| Blender | 400 | 850 | |
| LED TV | 150 | 150 | |
| Total | 5190 W | 5780 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Air compressor (1 hp) | 1600 | 6100 | |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Drain cleaner | 250 | 250 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 3980 W | 8480 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




