Champion 201502 - 3650/4550W Portable Generator With Remote Start
The Champion 201502 is a portable open frame generator with a rated wattage of 3,650 W and a starting wattage of 4,550 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Champion 201502
In a nutshell, the Champion 201502 is a portable generator mostly geared towards:
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
- People occasionally participating in sporting competitions, open-air performances and outdoor festivals
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
The subsequent sections will explore in detail its power characteristics, the diverse outlets it provides, its overall portability, and the supplementary features it offers.
Power & Run Time
Running on gasoline, the Champion 201502 utilizes a 224 cc OHV 4-stroke engine to deliver 120V, offering a running wattage of 3,650W and a starting wattage of 4,550W.
At a noise rating of 68 dBA (less noisy than background music), this generator can be started via a standard recoil pull-rope starting mechanism, or a simple and elegant electric starter (battery included). Additionally, the 201502 features remote starting, offering users increased convenience (key fob included).
With a fuel capacity of 4.7 gallons, the 201502 may run for around 14 hours at 50% load with a full tank (fuel consumption around 0.34 GPH).
Since the 201502 has a high THD (<20%), it is advisable to not use it for the powering of sensitive electronic devices.
Outlets
The control panel features the following 4 AC outlets:
The inclusion of a TT-30R receptacle (TT for 'Travel Trailer') makes this Champion generator RV Ready, ideal for providing power to recreational vehicles.
Portability
With its L24.4 x W23.9 x H22.5 in dimensions, the open frame structure of the Champion 201502 provides stability, simplified maintenance access to components, and better air cooling than enclosed units. The featured design is ideal for the outdoors and all tough environments.
Despite its weight of 117.7 lbs, the generator is still considered 'portable,' meaning it is movable, although its heftiness may restrict portability in certain environments or require additional considerations for transportation and setup. However, its challenging mobility is solved by its wheel kit (⌀8") and its folding handle, which will ease its displacement, once it is on the floor.
Features
To facilitate status and activity monitoring, an Intelligauge meter showing you voltage, frequency and lifetime hours are embedded in the control panel of the 201502.
With its built-in fuel gauge, the generator provides quick and convenient gas level checks.
From a security standpoint, the product offers an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), allowing you to use it with a peace of mind. Champion's built-in surge protector (Volt Guard™) safeguards your equipment and appliances against voltage spikes.
The unit also benefits from the CO Shield™ technology, which monitors accumulation of poisonous carbon monoxide (CO) gas produced by the engine's exhaust when the generator is running. If CO Shield™ detects elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine and illuminates a red LED.
Alongside the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) for quick setup, the Champion 201502 is bundled with additional accessories: key fob, oil and funnel. The official storage cover and running cover are also available, as separate purchases.
Product Video
The Champion 201502 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 201502 compare to generators of similar power (between 3500 and 4500 W).
- With a dry weight of 117.7 lbs, the Champion 201502 sits comfortably within the expected weight range for devices generating 3500 to 4500 rated watts. If weight matters to you, one of the champions in this power range is the WEN 56432iX with only 52.9 pounds.
- Because this generator emits noise as low as 68 dBA, it can be considered to have a pretty average expected noise rating for a device of its power. If noise emissions are important to you, one of the least noisy generators of this power range is the Westinghouse iGen5000DF with only 52 dBA.
- Compared to devices of similar power, the 201502 stands out with one of the higher run times, lasting around 14 hours at 50% load. Furthermore, considering the run times, one of the generators which have a roughly same power output, with the highest autonomy, is the Firman W03663OF, as it provides around 18 hours.
- While run time is vital, it hinges on the fuel capacity. To grasp the full picture, we must also factor in fuel efficiency. At a 50% load, the generator consumes an estimated 0.34 gallons of gasoline per hour, falling within the average consumption range of units with similar output. If you wish to get a unit of similar power, but with one of the best fuel efficiency, you could consider the Westinghouse iGen5000DF, which has an impressively low fuel consumption of 0.23 GPH.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3500-4500W generators, the Champion 201502 is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- CO Shield™ technology
- RV Ready
- Remote start
- High run time
- Decent weight (117.7 lbs)
- Acceptable noise (68 dBA)
- Decent fuel efficiency
The Champion 201502 doesn't have any notably low specs.
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 224 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric, Remote |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz |
|---|---|
| Running watts | 3,650 W |
| Starting watts | 4,550 W |
| Running amps | 30.4 amps |
| Peak amps | 37.9 amps |
| Run time @50% load | 14 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| AC outlets |
|
| DC outlets | No |
| Data center | VFT |
| Indicators | No |
| Fuel tank | Steel, 4.7 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 117.7 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 24.4 x 23.9 x 22.5 in |
| Noise (lower limit) | 68 dBA |
| THD | < 20% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil, overload and Volt Guard™ surge protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, key fob, battery, and wheel kit |
| UPC | 817198028514 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 201502 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 2912 W | 3912 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Electric grill | 1650 | 1650 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 2895 W | 3485 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Total | 1800 W | 4500 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



