Champion 201470 - 4000/5500W Inverter Generator With Remote Start
The Champion 201470 is a compact inverter generator with a rated wattage of 4,000 W and a starting wattage of 5,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Champion 201470
To sum up, the Champion 201470 is a compact portable inverter generator tailored for:
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
- People occasionally participating in sporting competitions, open-air performances and outdoor festivals
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
In the forthcoming sections, you'll delve into its power characteristics, the various outlets it offers, its overall portability, and the additional features it boasts.
Power & Run Time
Champion 201470 runs on gasoline, powered by a 224 cc OHV 4-stroke engine, delivering 120V, boasting a running wattage of 4,000W alongside a starting wattage of 5,500W. In addition, as it is parallel capable (ParaLink (opens in a new tab) not included), this power can be increased when linked to another similar or compatible unit.
Operating with a noise rating of 61 dBA (just slightly more noisy than background music), this inverter generator offers two starting options: a manual recoil starter system and a straightforward and intuitive electric starter (battery included). The 201470 can also be remotely started, offering further convenience (key fob included).
Equipped with a 2.25 gallons fuel tank, the 201470 ensures continuous operation for up to 11 hours with a full tank (fuel usage approximately 0.2 gallons per hour).
The <3% Total Harmonic Distortion (THD) of the 201470 ensures a clean sine wave output, providing a secure power source for your sensitive electronics through its AC outlets.
Outlets
The control panel features the following 3 AC outlets:
In addition, it provides 1 DC outlet: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle with which charging your batteries is made easy.
The inclusion of a TT-30R receptacle (TT for 'Travel Trailer') makes this Champion generator RV Ready, ideal for providing power to recreational vehicles.
Portability
The Champion 201470 is distinguished by its enclosed inverter generator design (L23.5 x W18 x H20.1 in), providing improved aesthetics and quieter performance compared to traditional, open frame units. The design follows the contemporary trends and is perfect for recreationally generating power.
With a dry weight of 101 lbs, the 201470 is manageable, ensuring it can accompany you wherever you need power. In addition, with its set of 2 wheels (⌀5") and its folding handle, it may be shifted with ease, once placed on the floor.
Features
With a digital Intelligauge data center integrated into its control panel, the 201470 provides real-time insights into the frequency, lifetime run hours, power output and voltage, enabling easy monitoring of its status and activity.
In addition to this info, a light indicator on the device will signal if the oil level is too low.
Benefiting from its built-in fuel gauge, the inverter generator allows for easy and immediate gas level inspections.
From a security standpoint, the product offers an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, allowing you to use it with a peace of mind.
The unit also benefits from the CO Shield™ technology, which monitors accumulation of poisonous carbon monoxide (CO) gas produced by the engine's exhaust when the generator is running. If CO Shield™ detects elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine and illuminates a red LED.
While the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab), helpful for starting the device promptly, come with the Champion 201470, the following accessories are also included: tool kit, key fob, funnel and oil. The official storage cover and running cover are also available, as separate purchases.
Product Video
The Champion 201470 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 201470 compare to inverter generators of similar power (between 3500 and 4500 W).
- As its weight is 101 pounds, the Champion 201470 falls in the expected weight range of the inverters in the 3500-4500 rated wattage category. If weight is your top priority, one of the champions in this power category is the WEN 56432iX, weighing just 52.9 pounds.
- The inverter generator can be considered average in its noise for its type and power category, as it is rated at 61 dBA. If noise emissions are one of your priorities, you may be interested in the Westinghouse iGen5000DF, one of the least noisy generators similarly powerful as this one, rated for 52 dBA.
- As for its runtime, the 201470 runs for up to 11 hours at a 25% load, placing it towards the low end among comparable inverters. For those prioritizing autonomy, the Champion 200977 could be considered, as it offers one of the longest run times among generators with similar power output, reaching up to 22 hours.
- While the run time is an important parameter, it is dependent on the fuel tank's capacity and thus, doesn't say much on its own unless we consider fuel consumption as well. The inverter generator burns fuel at a rate of around 0.2 GPH when running at a 25% load, which is consistent with the average fuel usage of models of comparable power output. If you wish to acquire one of the most gasoline efficient products of this power range, the Champion 201319, with a fuel consumption of 0.16 GPH could be in your good books.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3500-4500W inverter generators, the Champion 201470 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Shield™ technology
- Several accessories included
- RV Ready
- Remote start
- Parallel capable
- Inverter
- Decent weight (101 lbs)
- Acceptable noise (61 dBA)
- Decent fuel efficiency
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 224 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric, Remote |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 4,000 W |
| Starting watts | 5,500 W |
| Running amps | 33.3 amps |
| Peak amps | 45.8 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 11 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) |
| Data center | Power output, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil |
| Fuel tank | Steel, 2.25 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.5 x 18 x 20.1 in |
| Noise (lower limit) | 61 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, key fob, and battery |
| Country of origin | Vietnam |
| UPC | 817198028149 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 201470 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Total | 3192 W | 4692 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Total | 3190 W | 3780 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Reciprocating saw | 730 | 960 | |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Total | 2780 W | 5480 W |
how to get a replacement fuel cap for my model 201470 (Asked August 06, 2025)
Replacement parts can be ordered through Champion Power Equipment: 1-877-338-0999
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




