Champion 201444 - 4000/5500W Inverter Generator
The Champion 201444 is a compact inverter generator with a rated wattage of 4,000 W and a starting wattage of 5,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Champion 201444
In summary, the Champion 201444 is a compact portable inverter generator especially useful for:
- RV travellers wishing to enhance their freedom and nomad lifestyle
- People occasionally participating in sporting competitions, open-air performances and outdoor festivals
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
The subsequent sections will explore in detail its power characteristics, the diverse outlets it provides, its overall portability, and the supplementary features it offers.
Power & Run Time
The Champion 201444's engine, 224 cc OHV 4-stroke, fueled by gasoline, can deliver 120V. It provides a running wattage of 4,000W and reaches a peak wattage of 5,500W. In addition, as it is parallel capable (ParaLink (opens in a new tab) not included), this power can be increased when linked to another similar or compatible unit.
At a noise rating of 61 dBA (just slightly more noisy than background music), the inverter generator is started via a classic hand-operated recoil starting mechanism. Champion’s EZ Start Dial lets you intuitively start the engine with easy access to all the controls you need.
The fuel capacity of 2.25 gallons allows the 201444 to operate for up to 11 hours with a full tank (fuel consumption around 0.2 GPH).
Featuring a <3% Total Harmonic Distortion (THD), the 201444 delivers a clean sine wave, guaranteeing the safety of your sensitive electronics plugged into its AC outlets.
Outlets
The control panel includes the following 3 AC outlets:
Additionally, it features 1 DC outlet: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle with which you may charge your batteries with ease.
The inclusion of a TT-30R receptacle (TT for 'Travel Trailer') makes this Champion generator RV Ready, ideal for providing power to recreational vehicles.
Portability
The Champion 201444's characteristic encased inverter generator design (L23.5 x W18 x H20.1 in) provides an aesthetic advantage and contributes to quieter operation compared to any ordinary, open frame product. The generator has a contemporary design, convenient for recreationally generating power.
The 201444's dry weight of 92.4 lbs lets you use its power anywhere needed. Furthermore, once placed on the floor, simple displacement is possible thanks to its set of 2 wheels (⌀5") and its folding handle.
Features
Embedded in the control panel of the 201444, a digital Intelligauge data center serves as a vital feature, offering comprehensive information on the power output, frequency, voltage and lifetime run hours to aid in monitoring activity and status.
In addition to this info, a light indicator allows you to instantly see if its oil levels are insufficient.
The inverter generator includes a built-in fuel gauge, a quick, easy and convenient method of checking the device’s gas level.
From a security point of view, the generator is equipped with an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), giving you a peace of mind during use.
The unit also benefits from the CO Shield™ technology, which monitors accumulation of poisonous carbon monoxide (CO) gas produced by the engine's exhaust when the generator is running. If CO Shield™ detects elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine and illuminates a red LED.
Besides the classic documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to get you promptly started, the Champion 201444 also comes with some accessories: tool kit, oil and funnel are included. The official storage cover and running cover are also available, as separate purchases.
Product Video
The Champion 201444 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 201444 compare to inverter generators of similar power (between 3500 and 4500 W).
- Since the generator weighs in at a dry weight of 92.4 lbs, the Champion 201444 belongs in the expected weight range for inverters which can produce between 3500 and 4500 rated watts. If weight matters to you, one of the champions in this power range is the WEN 56432iX with only 52.9 pounds.
- This inverter generator has a somewhat average expected noise for its type and power range, rated at 61 dBA. If you’d prefer a less noisy device, one of the most quiet devices, which share the same power range with this one, is the Westinghouse iGen5000DF, whose lowest noise levels reach just 52 dBA.
- Regarding its runtime, the 201444 operates for up to 11 hours at a 25% load, positioning it at the lower spectrum among comparable inverters. Concerning the run times, one of the several devices with a comparable output, offering the highest autonomy, is the Champion 200977, which is able to run for up to 22 hours.
- Autonomy holds its importance, however, it is largely dependent on the generator’s fuel capacity and so, it is nonsensible to discuss it without mentioning fuel efficiency as well. The inverter generator utilizes approximately 0.2 GPH of gasoline at a 25% load, placing it within the typical range of fuel consumption seen in products of comparable wattage. If gasoline efficiency is at the top of your list, you may want to have a look at the Champion 201319, which has great fuel efficiency, with a gas consumption of only 0.16 gallons per hour.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3500-4500W inverter generators, the Champion 201444 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Shield™ technology
- RV Ready
- Parallel capable
- Inverter
- Decent weight (92.4 lbs)
- Acceptable noise (61 dBA)
- Decent fuel efficiency
- No electric start
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 224 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 4,000 W |
| Starting watts | 5,500 W |
| Running amps | 33.3 amps |
| Peak amps | 45.8 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 11 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) |
| Data center | Power output, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil |
| Fuel tank | Steel, 2.25 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 92.4 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.5 x 18 x 20.1 in |
| Noise (lower limit) | 61 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, and tool kit |
| UPC | 817198027920 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 201444 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Electric fry pan | 1500 | 1500 |
| Dish washer | 1500 | 3000 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Total | 3192 W | 4692 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Total | 3190 W | 3780 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Reciprocating saw | 730 | 960 | |
| Drain cleaner | 250 | 250 | |
| Total | 2780 W | 5480 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




