Champion 201431 - 9200/11500W Portable Generator With Electric Start And EFI Engine
The Champion 201431 is a powerful open frame generator with a rated wattage of 9,200 W and a starting wattage of 11,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Champion 201431
In short, the Champion 201431 is a powerful portable generator adequately designed for:
- Small homeowners in search of a full power backup solution
- Professionals who want to be able to deliver results, even during a power failure
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
In the forthcoming sections, you'll delve into its power characteristics, the various outlets it offers, its overall portability, and the additional features it boasts.
Power & Run Time
The Champion 201431 houses a 459 cc OHV 4-stroke engine, which provides 120/240V, consumes gasoline and delivers a running wattage of 9,200W along with a peak wattage of 11,500W.
At a noise rating of 74 dBA (just slightly more noisy than a shower), this generator provides the choice between a standard recoil pull-rope starting mechanism or an easy-to-use and reliable electric starter (battery included) for starting.
The Electronic Fuel Injection (EFI) system enhances the engine's reliability, lowers fuel consumption, improves startup, reduces servicing, boosts stale fuel resistance, and offers better altitude adaptability.
Featuring a 7.7 gallons fuel tank, the 201431 can provide power for around 11.5 hours at 50% load on a full tank (with fuel consumption averaging 0.67 gallons per hour).
Since the 201431 has a high THD (<20%), it is advisable to not use it for the powering of sensitive electronic devices.
Outlets
The control panel includes the following 6 AC outlets:
If your RV requires a 50-amp service, consider this Champion unit RV-ready, as it includes a 14-50R outlet. In addition, as it features a twist-lock L14-30R receptacle, the 201431 is transfer switch ready: in case of a power outage, you will be easily able to connect it to a breaker box and power your household.
Portability
Measuring L28 x W25.9 x H26.9 in, the classic open frame construction of the Champion 201431 provides stability while enabling convenient maintenance access to components and adequate air cooling. This type of design is ideal for tough environments and heavy outdoor use.
While technically classified as 'portable' due to its ability to be moved, the 209 lbs of this generator may make manual lifting and transportation somewhat difficult. Nevertheless, thanks to its wheel kit (⌀9.5") and its folding handle (a decent solution to its lack of maneuverability), the generator can be easily moved, once placed the ground.
Features
With a digital Intelligauge data center integrated into its control panel, the 201431 provides real-time insights into the frequency, lifetime run hours, power output and voltage, enabling easy monitoring of its status and activity.
Regarding security, the generator comes with an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), providing peace of mind during operation. Champion's built-in surge protector (Volt Guard™) safeguards your equipment and appliances against voltage spikes.
The unit also benefits from the CO Shield™ technology, which monitors accumulation of poisonous carbon monoxide (CO) gas produced by the engine's exhaust when the generator is running. If CO Shield™ detects elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine and illuminates a red LED.
With the basic documentation and an owner's manual (opens in a new tab), letting you start the generator quickly, the Champion 201431 also comes with several accessories, including: battery charger, funnel and oil. The official storage cover and running cover are also available, as separate purchases.
Product Video
The Champion 201431 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 201431 compare to generators of similar power (between 8500 and 9500 W).
- Regarding weight, the Champion 201431 comes in at only 209 pounds, positioning itself as one of the lighter options among generators spanning from 8500 to 9500 in rated wattage. if you wish to prioritize weight, the Westinghouse iGen11000DFc is one of the top contenders in its power category, weighing only 187.4 pounds.
- This generator has a somewhat average expected noise for its power range, rated at 74 dBA. If noise is a concern for you, you could consider the DuroMax XP11000iH, which is one of the least noisy generators in its power range, rated at 61 dBA.
- The 201431 provides a higher run time than similarly powerful devices, reaching around 11.5 hours at 50% load. If you wish to prioritize autonomy, the Westinghouse iGen11000DFc shines as one of the top contenders, offering one of the highest run times among generators with similar power output, totaling around 12 hours.
- The run time is important, but also hugely depends on the capacity of the fuel tank and doesn't mean much if we don't talk about fuel consumption as well. This generator can be considered as fuel-efficient, due to its low estimated fuel consumption of only 0.67 GPH (gallon per hour) at 50% load, within the aforementioned wattage range. If you wish to get a unit of similar power, but with one of the best fuel efficiency, you could consider the Westinghouse iGen11000DFc, which has an impressively low fuel consumption of 0.66 GPH.
The bottom line
- CO Shield™ technology
- GFCI Outlets
- Electric start
- Electronic Fuel Injection
- Lightweight for its kind (209 lbs)
- High run time
- Fuel efficient
- Acceptable noise (74 dBA)
- No remote start
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 459 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120/240V 60 Hz |
|---|---|
| Running watts | 9,200 W |
| Starting watts | 11,500 W |
| Running amps (@120/240V) | 76.7/38.3 amps |
| Peak amps (@120/240V) | 95.8/47.9 amps |
| Run time @50% load | 11.5 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | Yes |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| AC outlets |
|
| DC outlets | No |
| Data center | Power output, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | No |
| Fuel tank | Steel, 7.7 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 28 x 25.9 x 26.9 in |
| Noise (lower limit) | 74 dBA |
| THD | < 20% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil, overload and Volt Guard™ surge protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | Oil, funnel, battery charger, battery, and wheel kit |
| Country of origin | China |
| Other model numbers | 100485 |
| UPC | 817198027906 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 201431 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 | |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 | |
| Sump pump (1/2 hp) | 1050 | 2150 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 7342 W | 8842 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Electric grill | 1650 | 1650 | |
| Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 | |
| Water heater (10 gallons) | 1000 | 2000 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Total | 7340 W | 8340 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Air compressor (1 hp) | 1600 | 6100 | |
| Grinder | 1400 | 2500 | |
| Demolition hammer | 1260 | 1260 | |
| Reciprocating saw | 730 | 960 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 6870 W | 11370 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




