Champion 201414 - 13500/16875W Portable Generator With Electric Start
The Champion 201414 is a powerful open frame generator with a rated wattage of 13,500 W and a starting wattage of 16,875 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Champion 201414
In a few words, the Champion 201414 is a powerful portable generator perfectly suited for professionals who want to be able to deliver results, even during a power failure..
The subsequent sections will explore in detail its power characteristics, the diverse outlets it provides, its overall portability, and the supplementary features it offers.
Power & Run Time
Champion 201414 runs on gasoline, powered by a 739 cc OHV V-Twin engine, delivering 120/240V, boasting a running wattage of 13,500W alongside a starting wattage of 16,875W.
With a noise rating of 79 dBA (less noisy than a dishwasher), the generator's ignition is facilitated by a convenient and easy-to-use electric starter (battery included).
The 201414's fuel tank, with a capacity of 11 gallons, supports uninterrupted operation for around 8 hours at 50% load when fully fueled (fuel consumption at an estimated 1.38 gallons per hour).
Due to the high THD (<20%) of the 201414, it is advised against using it for powering sensitive electronic devices.
Outlets
The control panel features 7 AC outlets as follows:
This Champion generator features an L5-30R receptacle, enabling an easy RV connection via an L5-30P to TT-30R adaptor. However, it is still not quite RV ready. Besides, the 201414's twist-lock L14-30R receptacle makes it transfer switch ready, enabling hassle-free connection to your breaker box for powering your home during outages.
Portability
Measuring L32.7 x W33.7 x H33 in, the classic open frame build of the Champion 201414 delivers stability and easy maintenance access to components, facilitating air circulation. The device has been designed for tough environments and demanding outdoor use.
Though weighing 338 lbs, the generator remains classified as 'portable,' indicating its capability to be moved, though its weight could pose transport challenges. However, the limited maneuverability is remedied with its wheel kit (⌀12") and its folding handle, facilitating convenient shifting once the generator is positioned on the ground.
Further safety during transport, loading and unloading of the device is provided by a lift hook, which is placed on the top of the generator's frame.
Features
One of the many 201414's features is the digital Intelligauge data center, included in its control panel, which conveniently provides information on the voltage, frequency, power output and lifetime run hours and thus, helps you monitor its activity and status.
The generator allows for a quick, easy and convenient assessment of its gas level, as it is equipped with a built-in fuel gauge.
Considering security aspects, the generator boasts an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, offering peace of mind throughout operation. Champion's built-in surge protector (Volt Guard™) safeguards your equipment and appliances against voltage spikes.
The unit also benefits from the CO Shield™ technology, which monitors accumulation of poisonous carbon monoxide (CO) gas produced by the engine's exhaust when the generator is running. If CO Shield™ detects elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine and illuminates a red LED.
While the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab), helpful for starting the device promptly, come with the Champion 201414, the following accessories are also included: funnel and oil.
The Champion 201414 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 201414 compare to generators of similar power (between 10000 and 14000 W).
- Tipping the scales at 338 lbs, the Champion 201414 qualifies as one of the heavier options among generators rated between 10000 and 14000 watts. If you are concerned by weight, one of the champions in the above-mentioned power range is the Genmax GM12000XiT, with a dry weight of just 194 pounds.
- The generator can be considered average in its noise for its power category, as it is rated at 79 dBA. If you'd like a less noisy alternative, the Genmax GM12500iET is a strong contender. It boasts a noise rating of 62 dBA, placing it among the quietest generators in its power category.
- In terms of its autonomy, the 201414 can operate for around 8 hours at a 50% load, placing it within the lower bracket among generators of similar power range. If runtime is a priority for you, the WEN TF1450X stands out as one of the generators with the longest run time in its power range, providing around 12 hours of continuous use.
- While run time matters, it's heavily influenced by the fuel tank's capacity. Hence, it's important to consider fuel efficiency alongside. Compared to similar devices, this generator is less fuel-efficient than most: it burns around 1.38 gallons of gasoline per hour at a 50% load. If minimizing fuel usage is one of your key priorities, the WEN TF1450X is one of the most efficient devices with similar power output, with a gasoline consumption of only 0.68 gallons per hour.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 10000-14000W generators, the Champion 201414 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Shield™ technology
- GFCI Outlets
- 4 different AC outlet types
- Electric start
- Acceptable noise (79 dBA)
- No recoil back-up
- No remote start
- On the heavy side (338 lbs)
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 739 cc OHV V-Twin |
| Starting system | Electric |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120/240V 60 Hz |
|---|---|
| Running watts | 13,500 W |
| Starting watts | 16,875 W |
| Running amps (@120/240V) | 112.5/56.3 amps |
| Peak amps (@120/240V) | 140.6/70.3 amps |
| Run time @50% load | 8 h |
| Run time @25% load | Unknown |
| GFCI outlets | Yes |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| AC outlets |
|
| DC outlets | No |
| Data center | Power output, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | No |
| Fuel tank | 11 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 338 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 32.7 x 33.7 x 33 in |
| Noise (lower limit) | 79 dBA |
| THD | < 20% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil, overload and Volt Guard™ surge protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | Oil, funnel, battery, and wheel kit |
| Country of origin | Vietnam |
| UPC | 817198028583 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 201414 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 | |
| Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 | |
| Sump pump (1/2 hp) | 1050 | 2150 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Electric range | 2100 | 2100 | |
| Clothes iron | 1270 | 1270 | |
| Security system | 180 | 180 | |
| Total | 10792 W | 12292 W | |
| For work | Electric welder | 9000 | 9000 |
| Air compressor (1 hp) | 1600 | 6100 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 10680 W | 15180 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




