Champion 201324 - 3500/4500W Inverter Generator With Remote Start
The Champion 201324 is a compact inverter generator with a rated wattage of 3,500 W and a starting wattage of 4,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
The Champion Power Equipment 4500-Watt Inverter Generator with CO Shield® is ultra-quiet and ideal for camping, tailgating, powering items around the RV or providing backup for your essentials.
Zoom on the Champion 201324
To sum up, the Champion 201324 is a compact portable inverter generator tailored for:
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
- People occasionally participating in outdoor fairs, festivals or events
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
In the following paragraphs, we shall explore the power characteristics, available outlets, portability, and any additional features of the device.
Power & Run Time
The Champion 201324 houses a 212 cc OHV 4-stroke engine, which provides 120V, consumes gasoline and delivers a running wattage of 3,500W along with a peak wattage of 4,500W. Furthermore, the parallel capability (ParaLink (opens in a new tab) not included) offers the advantage of increasing power output when connected to another similar or compatible unit, delivering expanded energy capacity and flexibility for various applications.
The inverter generator is rated for a noise of 61 dBA (just slightly more noisy than a normal conversation). Its starting mechanisms include a standard recoil pull-rope starting mechanism and a straightforward and intuitive electric starter (battery included). Champion’s EZ Start Dial lets you intuitively start the engine with easy access to all the controls you need. Additionally, the 201324 may be remotely started, enhancing user convenience (key fob included).
With its 2.25 gallons fuel tank, the 201324 can operate for up to 14 hours when fully fueled (with fuel usage averaging around 0.16 GPH).
The 201324 generates a clean sine wave: providing <3% Total Harmonic Distortion (THD), delicate electronics can be plugged in its AC outlets safely.
Outlets
The control panel provides the upcoming 3 AC outlets:
It also sports 1 DC outlet: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle with which you may charge your batteries with ease.
Thanks to its TT-30R receptacle (TT meaning 'Travel Trailer'), this Champion generator is RV Ready, ready to power your recreational vehicle with ease.
Portability
Thanks to its closed inverter generator design (L23.2 x W17.7 x H20.1 in), the Champion 201324 not only offers superior aesthetics but also operates with reduced noise levels compared to a typical, open frame generator. The design follows the contemporary trends and is perfect for recreationally generating power.
As the 201324's weight is only 100.6 lbs, it can follow you and your power needs anywhere. Moreover, its set of 2 wheels (⌀5") and its folding handle will allow you to easily shift it once it's on the ground.
Features
Featuring a digital Intelligauge data center on its control panel, the 201324 offers you convenient access to essential information about the voltage, power output, lifetime run hours and frequency, facilitating effective monitoring of its activity and status.
In addition to this info, a light indicator shows you if its oil levels are insufficient.
With its built-in fuel gauge, the inverter generator provides quick and convenient gas level checks.
As for its security measures, the device features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), letting you use it with a peace of mind.
The unit also benefits from the CO Shield™ technology, which monitors accumulation of poisonous carbon monoxide (CO) gas produced by the engine's exhaust when the generator is running. If CO Shield™ detects elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine and illuminates a red LED.
Besides the classic documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to get you promptly started, the Champion 201324 also comes with some accessories: tool kit, key fob, oil and funnel are included.
Product Video
The Champion 201324 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 201324 compare to inverter generators of similar power (between 3000 and 4000 W).
- Having a dry weight of 100.6 lbs, the Champion 201324 belongs in the expected weight range for inverter generators which produce 3000 to 4000 rated watts. If you are concerned by weight, one of the champions in the above-mentioned power range is the Pulsar PGD40iSCO, with a dry weight of just 46 pounds.
- Because this inverter generator emits noise as low as 61 dBA, it can be considered to have a pretty average expected noise rating for a device of its power. If noise is a concern for you, you could consider the Westinghouse iGen5000DF, which is one of the least noisy generators in its power range, rated at 52 dBA.
- As the 201324 offers up to 14 hours run time on a full tank at a 25% load, it falls within the average autonomy range among the inverter generators of a similar power. If extended autonomy is what matters most to you, the Champion 200977 could be an excellent choice, offering one of the longest run times among units in its power category, reaching up to 22 hours.
- The run time is important, but also hugely depends on the capacity of the fuel tank and doesn't mean much if we don't talk about fuel consumption as well. This inverter generator has a better fuel efficiency than other units in the aforementioned output range, consuming approximately 0.16 GPH (gallon per hour) at 25% load. If not satisfied with the afore-mentioned fuel consumption, you may wish to check out the Champion 201050. With a fuel consumption of as little as 0.15 GPH, it is one of the most efficient generators currently on the market.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3000-4000W inverter generators, the Champion 201324 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Shield™ technology
- Several accessories included
- RV Ready
- Remote start
- Parallel capable
- Inverter
- Fuel efficient
- Decent weight (100.6 lbs)
- Acceptable noise (61 dBA)
- Decent run time
The Champion 201324 doesn't have any notably low specs.
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 212 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric, Remote |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 3,500 W |
| Starting watts | 4,500 W |
| Running amps | 29.2 amps |
| Peak amps | 37.5 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 14 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) |
| Data center | Power output, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil |
| Fuel tank | Steel, 2.25 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 100.6 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.2 x 17.7 x 20.1 in |
| Noise (lower limit) | 61 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, key fob, and battery |
| UPC | 817198027050 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 201324 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 2787 W | 3787 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 2790 W | 3380 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Demolition hammer | 1260 | 1260 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2740 W | 3840 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.





User Reviews
Nice Generator. Purchased off Amazon. Purchased the manual start and a wireless remote start was delivered. Definitely not complaining about that.