Champion 201271 - 1800/2400W Dual Fuel Inverter Generator
The Champion 201271 is a quiet, compact and lightweight dual fuel inverter generator with a rated wattage of 1,800 W and a starting wattage of 2,400 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Champion 201271
To sum up, the Champion 201271 is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator tailored for:
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
In the sections ahead, the power characteristics, availability of various outlets, the portability, and any additional features of the device shall be discussed.
Power & Run Time
Thanks to its dual-fuel technology, the Champion 201271 provides a 120V output and offers both versatility and power. When utilizing gasoline, it delivers a running wattage of 1,800W and a starting wattage of 2,400W. Alternatively, when operating on propane, it provides 1,620 running watts and 2,400 starting watts. Moreover, the parallel capability (ParaLink (opens in a new tab) not included) allows for doubling of power output when paired with another similar or compatible unit, providing increased energy capacity and reliability for diverse needs.
Operating with a noise level of 53 dBA (just slightly more noisy than rainfall), the inverter generator starts up via a standard recoil pull-rope starting mechanism. Champion’s EZ Start Dial lets you intuitively start the engine with easy access to all the controls you need.
In terms of running time, the 201271, equipped with a 1.1 gallon fuel tank, is capable of running continuously for up to 11 hours on a full gasoline tank (with fuel consumption estimated at around 0.1 gallons per hour). When utilizing propane, it provides up to 34 hours (on a 20 lbs tank - propane consumption around 0.14 GPH) of operation.
As the 201271 produces a clean sine wave, with a <3% Total Harmonic Distortion (THD), sensitive electronics may be plugged in the AC outlets safely.
Outlets
The control panel features the following 2 AC outlets:
Moreover, it comes equipped with 1 DC outlet: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle allowing you to easily charge your batteries.
Portability
Thanks to its closed inverter generator design (L19.4 x W11.8 x H18.1 in), the Champion 201271 not only offers superior aesthetics but also operates with reduced noise levels compared to a typical, open frame generator. This type of design is the most modern and convenient way to recreationally generate power.
With a dry weight of 50.9 lbs, the 201271 is convenient, ensuring it can be taken wherever power is needed. Moreover, the convenient handle (molded in the case) greatly enhances the grip, ensuring that carrying the 201271 from A to B is always an easy task.
Features
Several light indicators serve to show you when the oil level is too low and the generator is on overload.
The fuel level of the inverter generator can be determined quickly, easily, and conveniently with the help of its built-in fuel gauge.
Regarding security, the generator comes with an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), providing peace of mind during operation.
The unit also benefits from the CO Shield™ technology, which monitors accumulation of poisonous carbon monoxide (CO) gas produced by the engine's exhaust when the generator is running. If CO Shield™ detects elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine and illuminates a red LED.
Beyond the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to assist with setup, the Champion 201271 ships with supplementary accessories: propane hose, tool kit, funnel and oil.
Product Video
The Champion 201271 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 201271 compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- With a dry weight of 50.9 lbs, the Champion 201271 sits comfortably within the expected weight range for inverters generating 1500 to 2500 rated watts. In terms of weight, one of the champions in their power range is the Genmax GM2000i, standing at just 34.2 lbs.
- Since this inverter generator is rated for a lowest possible noise of 53 dBA, it can be considered as one of the more quiet of the products generating similar power. If noise is a concern for you, you could consider the Honda EU2200i, which is one of the least noisy generators in its power range, rated at 48 dBA.
- With a run time of up to 11 hours at 25% load, the 201271 has one of the higher run times, compared to its similarly powerful peers. If prolonged run time is essential to your needs, you could consider the DuroMax XP2300iH, which offers one of the highest autonomy among devices with similar power output, lasting up to 13 hours.
- Even though run times are undoubtedly important, they are dependent on the fuel capacity to a large extent. For a more wholesome picture, we must take into consideration the fuel consumption of the generator. With an estimated gasoline consumption of 0.1 GPH (gallon per hour) at 25% load, this inverter generator is among the more fuel-efficient of the products in the above-mentioned wattage range. If gasoline efficiency is at the top of your list, you may want to have a look at the Westinghouse iGen2800c, which has great fuel efficiency, with a gas consumption of only 0.08 gallons per hour.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W dual fuel inverter generators, the Champion 201271 is on the expensive side of the price range.
While certainly not the cheapest of its kind, purchasing it would most likely also mean enjoying the reliability of a high-end product.
The bottom line
- Dual fuel
- CO Shield™ technology
- Several accessories included
- Parallel capable
- Inverter
- Quiet for its power (53 dBA)
- High run time
- Fuel efficient
- Decent weight (50.9 lbs)
- On the expensive side
- No data center
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Dual Fuel (gasoline/propane) |
| Engine | 80 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
| Gasoline | Propane | |
|---|---|---|
| Running watts | 1,800 W | 1,620 W |
| Starting watts | 2,400 W | 2,400 W |
| Running amps | 15 amps | 13.5 amps |
| Peak amps | 20 amps | 20 amps |
| Run time @50% load | Unknown | Unknown |
| Run time @25% load | 11 h | 34 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil and overload |
| Fuel tank | Steel, 1.1 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 50.9 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 19.4 x 11.8 x 18.1 in |
| Noise (lower limit) | 53 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, and propane hose |
| Country of origin | Vietnam |
| UPC | 817198026602 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 201271 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 1387 W | 2387 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1435 W | 2025 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1340 W | 1340 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




