Champion 201240 - 7750/10000W Open Frame Inverter Generator With Electric Start
The Champion 201240 is a powerful open frame inverter generator with a rated wattage of 7,750 W and a starting wattage of 10,000 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Champion 201240
To sum up, the Champion 201240 is a powerful portable inverter generator tailored for:
- Food truck owners who do not wish to see their business interrupted under any circumstances
- Homeowners who want to be sure of their ability to power their fridges, cooking tools, heating and lighting equipment during power failures
- Professionals in need of safely powering high-intensity work or lighting equipment
- RV travellers looking for even more independence
In the upcoming sections, you'll discover its power characteristics, the array of outlets it presents, its overall portability, and the additional features it possesses.
Power & Run Time
Running on gasoline, the Champion 201240 utilizes a 459 cc OHV 4-stroke engine to deliver 120V, offering a running wattage of 7,750W and a starting wattage of 10,000W.
With a noise rating of 72 dBA (just slightly more noisy than a dishwasher), the inverter generator features a conventional pull-start mechanism, but also an easy-to-use and reliable electric starter (battery included). Champion’s EZ Start Dial lets you intuitively start the engine with easy access to all the controls you need.
Featuring a 7.45 gallons fuel tank, the 201240 provides continuous power for up to 12 hours on a full tank (fuel consumption around 0.62 GPH).
The 201240 ensures a clean sine wave output, boasting <3% Total Harmonic Distortion (THD) to protect your sensitive electronics when connected to its AC outlets.
Outlets
The control panel provides the upcoming 6 AC outlets:
Moreover, it comes equipped with 1 DC outlet: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle providing easy battery charging capabilities. The unit also includes a dual port USB adapter, providing the capability to conveniently charge electronics like mobile phones and tablets using the DC receptacle.
For RV owners with a 50-amp service, this Champion unit is RV-ready, boasting a 14-50R outlet. In addition, since it boasts a twist-lock L14-30R receptacle, the 201240 is engineered to be transfer switch ready, ensuring easy integration with your breaker box to provide backup power to your home during outages.
Portability
At L27.1 x W28 x H26.2 in, the standard open frame design of the Champion 201240 delivers stability alongside easy maintenance access to components and good air cooling. The device has been designed for tough environments and demanding outdoor use.
While technically classified as 'portable' due to its ability to be moved, the 172 lbs of this generator may make manual lifting and transportation somewhat difficult. However, the limited maneuverability is remedied with its set of wheels (⌀9.5") and its folding handle, facilitating convenient shifting once the generator is positioned on the ground.
Features
Featuring a digital Intelligauge data center on its control panel, the 201240 offers you convenient access to essential information about the voltage, frequency, power output and lifetime run hours, facilitating effective monitoring of its activity and status.
In addition to this info, the device’s light indicator will display if the oil level is too low.
A built-in fuel gauge allows for a quick, easy and convenient check of the fuel level of the inverter generator.
Security-wise, this product benefits from an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, which gives you a complete peace of mind when using it.
The unit also benefits from the CO Shield™ technology, which monitors accumulation of poisonous carbon monoxide (CO) gas produced by the engine's exhaust when the generator is running. If CO Shield™ detects elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine and illuminates a red LED.
Alongside the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) for quick setup, the Champion 201240 is bundled with additional accessories: funnel, oil and dual port USB adapter.
Product Video
The Champion 201240 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 201240 compare to generators of similar power (between 7500 and 8500 W).
- In terms of its weight, the Champion 201240 weighs merely 172 pounds, earning it a spot among the lighter generators within the 7500 to 8500 rated wattage category. if you wish to prioritize weight, the Genmax GM10500XiT is one of the top contenders in its power category, weighing only 123.5 pounds.
- With noise emissions reaching as low as 72 dBA, this inverter generator has a noise level typical for devices of its power category. For those who are looking for a less noisy device, we suggest the DuroMax XP9500iH. With just 61 dBA, it is one of the most quiet devices in this power range.
- Regarding its autonomy, the 201240 can run for up to 12 hours at a 25% load, aligning it with the lower performers in its power range. Furthermore, considering the run times, one of the generators which have a roughly same power output, with the highest autonomy, is the DuroMax XP10000EH, as it provides up to 22 hours.
- Run time is crucial, but it heavily relies on the fuel tank's capacity. Thus, considering fuel efficiency alongside is essential. In fact, this inverter generator is not one of the most fuel-efficient options in the aforementioned wattage range: its estimated gasoline consumption at 25% load is around 0.62 GPH. If you are concerned with gasoline efficiency, having a fuel consumption of just 0.34 GPH, the DuroMax XP9500iH is a device you could look out for.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 7500-8500W inverter generators, the Champion 201240 is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- CO Shield™ technology
- GFCI Outlets
- Electric start
- Inverter
- Lightweight for its kind (172 lbs)
- Acceptable noise (72 dBA)
- No remote start
- No parallel ports
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 459 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 7,750 W |
| Starting watts | 10,000 W |
| Running amps | 64.6 amps |
| Peak amps | 83.3 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 12 h |
| GFCI outlets | Yes |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) |
| Data center | Power output, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil |
| Fuel tank | 7.45 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 27.1 x 28 x 26.2 in |
| Noise (lower limit) | 72 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | Oil, funnel, dual port USB adapter, battery, and wheel kit |
| UPC | 817198026527 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 201240 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Dish washer | 1500 | 3000 | |
| AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Total | 6192 W | 7692 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Electric grill | 1650 | 1650 | |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 6195 W | 6785 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Air compressor (1 hp) | 1600 | 6100 | |
| Grinder | 1400 | 2500 | |
| Drill | 600 | 900 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 5480 W | 9980 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



